SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş’ın eski başkanı Yıldırım Demirören ve eski yöneticiler Ertunç Soğancıoğlu ve Mehmet Soysal, olağan genel kurulda ibra edilmemeleri nedeniyle şirket aleyhine dava açtı.

Siyah-beyazlı kulübün internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şirketimiz eski yönetim kurulu üyelerinden Yıldırım Demirören, Ertunç Soğancıoğlu ve Mehmet Soysal, 28.12.2012 tarihinde yapılan olağan genel kurul toplantısında haklarında alınan ibra edilmeme kararlarının hükümsüzlüğü ile şahsi kusur ve eylemlerinden dolayı şirkete karşı sorumlu olmadıklarının menfi tespit davası niteliğinde olmak üzere, tespiti ve hükmen ibralarına karar verilmesi talepli olarak İstanbul 31.Asliye Ticaret Mahkemesi'nin 2013/74 E. sayılı dosyası ile Şirketimiz aleyhine dava açmışlardır. Dava ön inceleme aşamasındadır.”

AMK 28 ŞUBAT’TA DUYURMUŞTU

İşte AMK’nın 28 Şubat 2013’teki haberi:

2004-12 yılları arasında Beşiktaş'ta başkanlık yapan şimdiki TFF Başkanı Yıldırım Demirören, geçtiğimiz pazar günü yapılan Yıllık Olağan Mali ve İdari Genel Kurul'da genel kurul üyeleri tarafından ibra edilmemişti. Ayrıca Beşiktaş'ın şimdiki başkanı Fikret Orman'a da Demirören hakkında dava açma yetkisi verilmişti. Bu kararın ardından tepki gösteren Yıldırım Demirören harekete geçti ve kararın iptali için dava açtı.

İstanbul Ticaret Mahkemesi'ne verilen dilekçeyle, alınan kararın ‘yasal ve maddi dayanaklarla temellenmediğini' belirten Demirören, Beşiktaş Futbol Yatırımları A.Ş.'yi mahkemeye verdi.

Bu dava dilekçesinin önemli bir yanı daha bulunuyor. Elinde  104 milyon TL'lik borç senedi bulunan Demirören, başvurusunun ardından Beşiktaş'tan alacaklarını tahsil etmek için de harekete geçecek.

Hatırlanacağı üzere 2008-11 yılları arasında G.Saray başkanlığı yapan Adnan Polat da ibra edilmemiş ve kararın iptali için aynı gerekçeyle dava açmıştı. Geçtiğimiz günlerdemahkeme sonuçlandı ve Adnan Polat haklı bulundu. Yani bu karar, Demirören için emsal teşkil edecek nitelikte.

Yayınlanma Tarihi:11:03,