SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA Avrupa Ligi’nde Viktoria Plzen karşısında ilk maçı kazanan F.Bahçe’de teknik direktör Aykut Kocaman, rövanş maçı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tecrübeli teknik adam sözlerine, dün Schalke 04’ü eleyerek adını Şampiyonlar Ligi çeyrek finaline yazdıran ezeli rakipleri G.Saray’ı kutlayarak başladı. Kocaman yaptığı açıklamada, taraftar olayları nedeniyle bir kez daha ceza almayacaklarını söyledi ancak içinde bir korku olduğunu söyledi.

Aykut Kocaman’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

– Öncelikle Galatasaray’ı kutlamak gerekiyor hem kendileri hem de ülke adına çok zor bir işi başardılar tebrik etmek gerekiyor. Şimdi yarın Avrupa’daki ikinci kupada bizde aynı pozisyonu almak istiyoruz. İlk maçta iyi bir skor aldık ancak futbolun ne önemli gerçekliklerinden birisi oynamadığınız hiçbir maç kazanılmış sayılmıyor. Öncelikle doğru şeyleri düşünerek hayata geçirerek Galatasaray ile birlikte ilerlemek istiyoruz.

REHAVET ORTAMI RAHATSIZ EDİYOR MU?

– Kesinlikle doğru. O kadar önemli ki konsatrasyon rakibinizden bir adım bile geride kalsanız çok şey değişebilir. Her maçın ciddi olduğunu belirtmeye çalışıyorum. Bir adım bile geri düşsek sıkıntı yaşayabiliriz. Onlardan önce düşünür ve bunları sahaya yansıtırsak deplasmanda aldığımız galibiyet bizim için avantaj olur.

PLZEN’İN DEĞERİ İÇİN YAPILAN YORUMLAR

– Buna benzer yorumlamalar tahminimce dünyanın her yerinde yapılıyordur. Ancak bizde biraz daha fazla yapılıyor. Bu oyun herşeye açık bir oyun dolayısıyla anlaşılamıyor. Organizasyonu güçlü olan ilerler. Bu paradan çoık daha önemli birşey.

GÖKHAN OYNAYACAK MI? KADRO NASIL OLACAK?

– Kadro konusunun açılması ve Miroslav Stoch ile Milos Krasic’in hatırlatılması üzerine Kocaman, “Bu sorular beni ilgilendiren sorular, üçüncü kişilerin oyunu seyretmeleri ve yorumlamaları daha doğru” ifadelerini kullandı.

WEBO’NUN SON DURUMU NASIL?

–  Antrenmanda oyuncularımızın son durumuna göre bakıp değerlendireceğim, isimler bir tarafa, takımın toplam gücü bir tarafa. İsimler değil, takımın gücünü değerlendireyeceğiz futbol anlamında. Meireles cezalı, Webo olanaksız, Emre ise statü gereği yarın bizimle olamayacaklar. Takım seçimi gibi konular benim işim. 3. kişileri ilgilendirmiyor. Biraz sonra antrenmana çıkacağız.

F.BAHÇE KOCAMAN’IN İSTEDİĞİ YERDE Mİ?

– Aslında bunu tek bir yanıt içinde vermek doğru değil. Ben bu konu ile ilgili düşüncelerimi söylemiştim. Kısa vadede düşünürsek Fenerbahçe’nin organizasyonu olarak bakarsak buralarda olmayı kanıksamış olması sık sık yapıyor olması bunları düşünmesi gerekiyor. Bunu bir adım öteye götürmeli. 5-6 kere Şampiyonlar Ligi’ne katılmalı, en az bir kez gruptan çıkmayı, en az bir kez çeyrek final oynamayı, yarı final için biraz daha karanlık gözüküyor. Bu konulara kulüp olarak nasıl reaksiyon vereceğimiz bence çok daha önemli.

FIFA TARAFINDAN ELENME KORKUSU VAR MI?

– Doğrusunu söyleyeyim. Üstüne basarak söylüyorum olmayacağını düşünüyorum ve inanıyorum. Bununla muhattap olmakta ayrı birşey… Bizim kadar kendi kendimizi imha etmek isteyen çok az millet vardır. Diyerek kenara çekilmek lazım… İçimde korku yok mu? Biraz var.