SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Katar’dan çılgın proje… Katar sermayesi, dünyanın en önemli futbol kulüplerine para vererek, Körfez Bölgesi’nde iki yılda bir “Rüya Futbol Ligi” turnuvası düzenlemeyi planlıyor. Times gazetesinde yer alan habere göre, proje önümüzdeki ay açıklanacak.

Kraliyet ailesinin de desteklediği projeyle, Şampiyonlar Ligi ve Dünya Kulüpler Kupası’na rakip bir turnuva oluşturmak isteniyor. FIFA ve UEFA’daki güç odaklarını da baskı altına alan Katar, Barcelona ve Manchester United’a ise düzenlenecek turnuvaya katılmaları için 200 milyon Euro ödeyecek.

2015’TE HAYATA GEÇMESİ PLANLANIYOR

Projeye göre, 24 takımın 16’sı daimi olurken, 8 takımın ise kontenjan için mücadele vermesi planlanıyor. Katar’ın bu projeyi 2015 yılında hayata geçirmesi beklenirken, kulüplere kazandıracağı paranın diğer kulüplerle uçurumu daha da açacak olması en büyük tehdit unsurlarından biri olarak gösteriliyor.

ŞAMPİYONLAR LİGİNDEN BİLE FAZLA

Devlere astronomik ücretler ödeyecek olan Katar sermayesi, şampiyon olacak takıma Şampiyonlar Ligi’nden bile fazla ücret ödemeyi planlıyor ancak bu rakam şimdi sır gibi saklanıyor.