SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Manchester United’ın yıldız oyuncusu ve 2013 Goal Zenginler Listesi’nin nadir savunma oyuncularından Rio Ferdinand, futbolcuların askerlere oranla çok fazla para aldıklarını söyledi.

Goal.com’a konuşan defans oyuncusu, dünyanın en zengin oyuncularını açıkladığımız Goal.com Zenginler Listesi’nde 10. sırada yer alıyor. Oldukça detaylı bir röportaj veren Ferdinand; “Topluma hizmet eden insanlara oranla çok fazla mı para kazanıyoruz? Ülkeme hizmet eden orduya oranla mesela? Kesinlikle evet. Bununla birlikte diğer sporları yapan atletler kadar da para kazanmıyoruz. Tenis oyuncuları, golfçüler, basketbolcular, beyzbolcular, bu isimler bize kıyasladığınızda inanılmaz paralar alıyorlar.” dedi.

Eski takım arkadaşı David Beckham ve imajı hakkında da konuşan 34 yaşındaki oyuncu, ” David, imajınızı kullanarak para kazanmanın en iyi örneklerinden biri. Güzel bir yöntem, ne yapsa manşetlerde kendine yer buluyor. Bir elinizde Paul Scholes ve Giggs var, öteki elinizde de Beckham. Giggs diğer yolu seçti ve fakat istese o da dergilere falan gidebilir. Listeniz de bunu kanıtlar nitelikte” diye konuştu.

İş hayatı ve ekonomiye her zaman ilgi duyduğunu ifade eden Rio, “Her zaman iş dünyasına ilgi duymuşumdur. Küçükken bile yaşıtlarıma oranla farklı şeyler yapıp kafamı kullandım. Futbol her daim benim en büyük tutkum oldu ve olacak. Fakat, kötü bir maçın ardından ya da hüzünlü hissettiğimde ilk yaptığım şey yatırımlarım ve iş dünyasını takip etmek oluyor. No.5 adlı bir dergim var, restaurantım var, No.5 isimi spor markam da oldukça iyi iş yapıyor” cümlelerini kullandı.

Yaklaşık 50 milyon avroluk bir servete sahip olan Ferdinand, Zenginler Listesi’nde de 10. sırada yer alıyor. Özellikle çok para kanan oyuncuların, yüksek miktarlarda hayır işi yaptıklarını belirten İngiliz savunmacı, “Ben dahil pek çok futbolcu ellerine geçen parayı, yerel ya da uluslararası bir şekilde hayır işlerine harcıyorlar. Bizim bu kazandığımızı iade etmemiz şart gibi bir şey. Futbolcuların %99’u bu tip hayır işleri yapıyorlar.

Mesela benim derneğim olan ‘Rio Ferdinand Derneği’ şahsım adına çok önemli ve gençlere yardım ettiğim için kalbimin derinliklerinden mutluluk duyuyorum. Onlara hayatta bir şeyler yapabilmeleri için bir şans sunuyoruz. Onlara yetenekler ve bir iş kolu bulmaya çalışıyoruz, iş dünyası bazında onları eğitiyoruz.

Nerede büyüdüğünüz bence çok önemli, ben bunu bir motivasyon olarak kullandım. Annemi, babamı ve kardeşlerimi büyüdüğüm o ortamdan uzaklaştırmayı başardım. Bununla birlikte orada hala ailemiz ve arkadaşlarımız var ve onları hep ziyarete gidiyoruz. Bazen hoş karşılanmadığınız olabiliyor, fakat yine de büyüdüğüm yeri hiçbir yere değişmem” şeklinde konuştu.

81 defa milli formayı terletmiş olan Ferdinand, genç oyuncularla da oldukça bol zaman geçirdiğini ve onlara özellikle finansal konularda abilik yaptığını söyledi.

Başarılı savunmacı, “Genç oyuncular, sizi soyunma odasında rahat buldukları anda özellikle finansal anlamda sorulara boğuyorlar, ben de onlara tavsiyelerimi veriyorum. Benim bir muhasebecim var, fakat ne olursa olsun paranızı siz de takip etmelisiniz. Muhasebecim bana en ufak bir değişiklikten bahsettiğinde, en ince detayına kadar inip bakmam gerekiyor. Bunu yapmayı seviyorum, çünkü iş dünyasına ilgili bir insan olarak her seferinde bir şeyler öğreniyorum. Bu tip bilgileri de gençlerle paylaşıyorum” ifadelerini kullandı.

Gençliğinde parasını ve yatırımlarını tezcanlı kullandığını söyleyen Ferdinand, “Böyle şeyler yaparak yine pek çok şey öğreniyorsunuz. Tabii bunları ne kadar çabuk öğrenirseniz o kadar iyi. Şu an etrafımda bulunan insanlarla 12 senedir beraberiz. Sayemde onlar da iyi durumdalar” dedi.