SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe’nin etkili forveti Moussa Sow, FB TV’de taraftarların yolladığı sorulara cevap verdi.

Viktoria Plzen ile Perşembe günü oynanacak karşılaşmayı değerlendiren Sow, sözlerine şöyle başladı; “Turu elimizde görmek yanlış bir söylem.Ortada bir rövanş maçı var.Önemli olan benim şahsi başarım değil, takımın başarısı.Elde edeceğimiz bir tur var.Herkesin şunu bilmesi gerekir, zor bir maç bizi bekliyor.Plzen, Avrupa’nın iyi bir takımını mağlup etti.Diğer zorluk ise, bu maç seyircisiz oynamak gerçekten zor.Taraftarımızın bir arkamızda destek olmasını çok isterdik.Bate maçı söylemek gerekirse, hayatımda ilk defa seyircisiz bir maç çıktım.Bu tip maçlarda motivasyon sağlamak gerçekten zor.”

Spor Toto Süper Lig’de Fenerbahçe’nin durumunuda yorumlayan Senegalli yıldız, “Türkiye’de heyecanı çok yüksek ve bilinmeyenlerin olduğu bir lig var. Fenerbahçe’nin şansı yok deniyordu ama böyle olmadığını gördük. Rakibimizle puan farkını 4’e düşürdük ve inancımızı koruyoruz. Zaten ilk günden beri takım olarak inancımızı yitirmedik. Mental olarak çok güçlü bir takıma sahibiz. İyi oynamadığımız maçar oldu ama mental olarak çok iyi hazırlanan karakterli bir grup var.” değerlendirmesini yaptı.

“MENTAL OLARAK GÜÇLÜ BİR TAKIMA SAHİBİZ”

Yüksek maç trafiğini yorumlayan Sow, “Eğer takımımıza Emre, Webo ve Ziegler gibi oyuncular katılmamış olsaydı maç trafiği zorluk yaratabilirdi. Ancak şimdi çok seçenek var ve maç temposu bize sıkıntı yaratmayacak. Üç günde bir zorlu derecesi yüksek maçlara çıkmak kolay değil, bunu kabul etmek lazım. Sonuç itibariyle kaslarınızda enerji kaybı yaşayabiliyorsunuz. Tam bu enerji kayıpları sırasında mental gücümüz devreye giriyor” ifadelerini kullandı.

“KAYBIN TELAFİSİ OLMAYAN HAFTALARIN İÇİNDEYİZ”

Sow değerlendirmelerine şu şekilde devam etti: “Kayıbın telafisi olmayacağı günler yaşıyoruz. Avrupa maçları da eleme usulü olduğu için telafisi olmayan maçlara çıkıyoruz ve her maç final havasında geçiyor. Fransa’da Lille’den önce Rennes de kariyerimle ilgili ivme yakaladım. Çok çalıştım, kendimi geliştirmek adına çok emek harcadım. Lille’de de aynı durumu sergiledim. Fenerbahçe’de de elimden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyorum. Her maç öncesi bir hedefim var; “Bu maçta yüzde 100’ü sahaya yansıtmam gerekiyor” diye hazırlanırım. Ancak futbolda her zaman istediklerinizi yapayamabiliyorsunuz. Önemli olan yüzde 100’e ulaşmak için harcanan çaba ve istektir. Saha içerisinde zaman zaman gelgitler yaşanabiliyor. Bazen çok önemli fırsatları kaçırıyorum. Ancak olumsuzluklardan ders alıp kendimi bir sonraki pozisyona hazır tutmaya çalışıyorum.”

Fenerbahçe sportif direktörü ve teknik sorumlusu Aykut Kocaman’ın kendini sağ kanatta oynatılmasının sorulması üzerine Sow bu soruya, “Esas mevkim uç santrafor olarak tabir edilse de, şunun bilinmesini istiyorum; Rennes takımından itibaren çalıştırdığım antrenörler yeteneklerimi geliştirmem adına beni kanatlarda da kullandı. Herkes beni santrafor olarak tanır ama ben solda da sağda da kendimi rahat hissediyorum ve oynamaktan mutluluk duyuyorum” sözleriyle cevap verdi.

FENERBAHÇE’DE MUTLUYUM

Fenerbahçe’de jubile yapmak isteyip istemediği sorulması üzerine Sow, “Ben bu soruyu bekliyordum. Fenerbahçe’ye geldiğim süre 1 yılı geçti. Kendimi burada evimde hissediyorum. Zaman zaman bana ‘Ayrılıkmak istiyor musun?’ gibi sorular soruluyor. Burada mutluyum, burada çok daha uzun süre kalıp, Fenerbahçe’de kendimi geliştirmek istiyorum. Her şeyi Allah bilir ama yakın gelecek planlarımda Fenerbahçe’den ayrılmak gibi bir şey yok” dedi.

“BOŞ ZAMANLARIMDA UYUYORUM”

Boş zamanlarında uyuduğunu söyleyen Sow, “Erken yatmaya çalışıyorum. Zaten çok dışarıda yaşamayı seven birisi değilim. Evimde zaman geçiriyorum ve yatarak dinlenmeye çalışıyorum. Burada çok ciddi bir sağlık ekibi var, onlara da teşekkür etmek istiyorum. Bizim bir sonraki maça iyi hazırlanmamız için masaj ve gerekli olan takviyeleri yapıyorlar” dedi.

TAKIMDAKİ EN İYİ ARKADAŞLARI KİM?

Takımda en iyi arkadaşlarında bahseden Senagalli yıldız, “Bütün arkadaşlarımla sahada iyi anlaşıyorum. Saha dışında Cristian ve Webo ile iyi anlaşıyoruz, görüşüyoruz.” Öte yandan Senegalli futbolda röveşeta vuruşunu sevdiğini söylerken “Röveşata yapmayı çok seviyorum” dedi.

“EN BEĞENDİĞİM KALECİ VOLKAN”

Türkiye’deki en iyi kaleciler konusunda Sow görüşlerini, “Kalecilerden başlarsak en çok beğendiğim kaleci Volkan Demirel. Volkan’dan bahsetmem lazım. Fenerbahçe’de oynamasaydı Avrupa’nın en büyük birkaç kulübünde oynardı. Galatasaray’ın kalecisi Fernando Muslera da çok iyi bir kaleci. Beğendiğim forvetler de çok var; Niang diyeceğim. Burak Yılmaz var, Medical Park Antalyaspor’daki Lamine Diarra var. Onlar da Türkiye’deki iyi golcülerden” diyerek belirtti.

“FENERBAHÇE’DE ATTIĞIM EN GÜZEL GOLLER…”

Fenerbahçe forması ile attığı en güzel golü açıklayan Sow, “Galatasaray maçında attığım gol. Lyon maçında aynı golü atmıştım. Galatasaray’a attığım golü Lyon’a da atmıştım. Bir de Beşiktaş’a attığım golü söyleyebilirim. Bence bunlar attığım en güzel goller” dedi.

“SEYİRCİSİZ MAÇTA CEZA GELMESİ VAHİM”

Avrupa’da Cristiano Ronaldo, Lionel Messi ve Radamel Falcao’yu çok beğendiğini söyleyen Sow Türk futbolunu ise “Türk futbolu fizik olarak çok zor. Ben gelir gelmez Fransa ile Türk futbolu arasındaki farkı çok rahat gözlemledim. Fransa’da daha çok oyun oynanıyor diyebiliriz. Türkiye’de bu oyun kalitesi büyük takımların kendi aralarındaki maçlarda yakalanıyor ama diğer takımlarla oynanan maçlarda işler futbolun dışına kayıyor” sözleriyle özetledi.

Plzen maçında taraftarsız oynamanın zor olacağını söyleyen Sow alınan ceza ile ilgili çarpıcı bir yorum yaptı: “Seyirci bu işin bir parçası. Seyircisiz oynamanın bence bir anlamı yok. Seyircisiz maçta ceza gelmesi çok vahim bir durum”

Gol krallığı hedefinin olup olmadığı ile ilgili sorulan soruya başarılı isim, “Benim için önemli olan Fenerbahçe’nin şampiyon olması. ben bunun için uğraşıyorum. Gol krallığı önemlidir. Fransa’da oynarken hem şampiyon olmuştuk, hem de gol kralı olmuştum. Bu bana büyük bir mutluluk yaşatmıştı. Ancak her şeyden önemlisi şampiyonluk. Şampiyonluğun yanında gol krallığınında da olması mutlu eder” diyerek yanıt verdi.