SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Az kaldı!

11 Mart 2013

Bilhassa son 5 haftadır aşina olduğumuz bir şey var; Fenerbahçe maçların her iki yarısında da ortalama 20'şer dakika ritim tutturup rakip savunmayı bocalatıyor ama gol pozisyonu üretmekte zorlanıyordu. Dün ise bu konuda 2 açıdan zirve yaptı; birincisi kaleciyi birkaç kez 1'e 1 yakalamayı başardı ikincisi ise bu periyodu özellikle ilk yarıda 30 dakikaya kadar çıkarttı. Bu ritmin uzamasında Emre'nin attığı geri dönüş sinyali niteliğindeki o golün takımı itmesi de vardı tabii. Fakat sakatlanıp yerini Topal'a bırakması yine 2 açıdan geriye yıktı oyunu; hem oyun hakimiyetinin klasik “teslimiyet vakti” gelmişti hem de Emre'nin görevi sadece Cristian'a kalmıştı.

STOPER SEMİH!

İkinci yarının hemen başında gelen gol ise tam anlamıyla “doğru zaman, doğru yer” golüydü. Yorgun olan takım aktif dinlenmeye geçebildi ve 3 puan arzusunu strese çevirmeden öne geçti. Fakat yine bir sorun vardı dün, onu anlamak için önce ilk yarıdaki golden sonra bile devam eden pozitif futbola sonra da ikinci yarıda gelen golle bıçak gibi kesilen tempoya bakalım. Fenerbahçe öne geçti ve maddi ñ manevi geri çekildi. Tribünler daha bir sessizleşti, Bursaspor yüreklendi. 3. ve 4. gollerin gelişiminde büyük rol oynayan Bursaspor savunmasında en iyi isim herhalde Semih Şentürk'tü. Maçtaki en kritik “savunma” müdahalelerini Semih yaptı, Bursaspor adına.

KAPTAN!

En klişe tabirle “hata kabul etmeyen” haftalara giriliyor 3 kulvarda da. Ve bu yolculukta Fenerbahçe cephesinde herkesi en çok ürküten isim Volkan Demirel. Kaptana 2 görevli şart; diyetisten ve psikolog. İçindeki mutsuzluk her maç yüzünden okunuyor ve fazla kilolarını siyah kaleci forması bile gizleyemiyor. Özetle; mühim bir galibiyet güzel bir futbolla geldi. Fakat dünkü oyunla Plzen maçındaki futbol arasında büyük fark var. Plzen maçında sahanın hakimi bir takım vardı, dün ise hayli kötü oynayan Bursaspor'a bile pozisyon verdi Fenerbahçe. Plzen maçında ne mi lazım? Bir an bile “gol yersek n'olur?” diye düşünmemek… Çünkü puan farkı, Amsterdam finali ve lig şampiyonluğu için de tek cümle geçerli; az kaldı!

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek