SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Son yıllarda dünya futbolu özellikle İspanya takımlarının ve İspanyol orjinli teknik adamların önderliğinde büyük değişim içinde, bu değişimle birlikte tercih edilen futbolcu tiplemelerinde de değişimler görülmekte. Örneğin artık takımlar topa mümkün olduğunca sahip olmak istiyor, oyunun yönünü çabuk değiştirerek beklerden hücumsal anlamda da katkı bekleniyor ya da stoperlerden defansif görevlerinin yanında oyunun kurulması safhasında da etkinlik bekleniyor. Hal böyle olunca bazı oyuncu tiplemeleri mutasyona uğrayarak değişim gösterdi.

Dikkat çekici bir değişim de 3. bölgede tercih edilen oyuncu tiplemelerinde gerçekleşti. Bundan 4-5 yıl önce yüksek toplarda etkili, defans oyuncularıyla sürekli boğuşarak rakibi yıpratan, fizik kuvvetiyle arkadan gelecek oyuncuya duvar olabilecek santrafor (Hakan Şükür tipi forvet) olarak tabir ettiğimiz oyuncu tiplemesi çok revaçtaydı. Son yıllarda ise özellikle turnuva takımları olarak nitelendirebileceğimiz takımlar bu tarz oyuncular yerine; defans arkasına etkili koşular yapabilen, zaman zaman kanatlara deplase olan orta sahaya gelerek pas oyununa katkı yapan, birebirde etkili ve ceza sahası içi ve çevresinde plaselerle skor üreten hareketli forvet olarak nitelendirilen oyuncu tiplemesine yönelmekte. Aslında forvet olarak nitelendirdiğimiz oyuncu tiplemesi eskiden beri varlığını korumakta daha önceleri santrafor'un yanında öndeki ikiliyi tamamlayıcı özellikteyken, şu an geldiği nokta da orta sahayı tamamlayıcı özellikte olup beraber hücum stratejisinin uygulanabilmesinde en önemli etken konumuna geldiğini görüyoruz.

Bu hareketli forvet olarak nitelendirilen oyuncunun, özellikle son Avrupa liglerinde çok fazla temsilcisi var. R.V. Persie gibi, Aguero gibi, Benzema gibi, Cavani gibi… isimleri artırmak mümkün. Ama özelikle son iki sezonda gösterdikleri performans ile dünya kamuoyunun da dikkatini çeken: Luis Suarez (Liverpool), El Shaarawy (AC Milan) ve Burak Yılmaz'a ayrı bir parantez açmak gerektiğini düşünüyorum. Bu üç oyuncu son iki yılda gösterdikleri performansla hem muazzam ilerleme katettiler hem de değişen futbol stratejilerinde kendilerine ön saflarda yer buldular. Bu süreçte bize de 3 yeni prensin yükselişini keyifle izlemek düştü.

CEMAL KOLCU