SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bu sözler çok konusulacak!

Galatasaray'ın eski yöneticilerinden Aziz Üstel, şike sürecinden şampiyonluk yarışına kadar birçok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu..

Güncellenme: 13:16, 10/03/2013
Bu sözler çok konusulacak!

Fenerbahçe maçından önce şampiyonluğunu ilan eder

Bazıları Galatasaray'ın bu kadroyla açık ara şampiyon olacağını söylüyor ama ben o kadar emin değilim. Galatasaray'ın olağanüstü futbolcuları var orta saha ve forvette ama Galatasaray'ın savunması yok. Gol yemeden bitirdikleri maç yok. Sağ beki ve sol beki devşirme. Eboue formsuz, Urfaluji yok, Semih de çok daha başarılı olacak ama tecrübesiz. Bugün Galatasaray’a 3 gol atan, 4 gol nasıl yemeyeceğimi hesaplamalı. Galatasaray'ın bütün oyunu bunun üzerine kurgulanmış. Ordu maçı da bunun örneklerinden biriydi.

Urfaluji'nin sakatlığı Galatasaray defansının bütün dengesini alt üst etti. Drogba ve Sneıjder'den önce Urfaluji ayarında bir defans alması lazımdı. Orada bir transfer yanlışlığı var. Galatasaray bu kadro ile çok büyük aksilikler olmazsa şampiyon bitirir sezonu. Schalke maçını da alabilir ancak bence oraya kadar. Bu savunma ile geriye kalan takımlara Galatasaray 4-5 atamaz. Transfer yanlışları olmasa Galatasaray bu kadro ile Şampiyonlar Ligi'nde de çok iyi yerlere gelebilirdi. Türkiye Ligi'nde büyük sorun yaşayacağını sanmıyorum.

Galatasaray, Fenerbahçe ile oynayacağı maçtan önce şampiyonluğunu ilan eder. Beşiktaş'ta önemli bir şey yok. Fenerbahçe her an yenilebilir. Sivrilen çok iyi bir takım yok. Kötüler arasında en iyisi Galatasaray.

Transferlerde yönetim bir yanlış yaptı mı?

Bu kadar değerli isimleri getiren yönetme yanlış yaptı diyemezsin. Galatasaray’ın en büyük eksiği sol bek ve stoper. Rıera'dan sol bek çıktı aslında iyi de çıktı ama esas yeri değil. Sabri de zaten savunmayı beceren bir sağ bek değil. Allah O'na körük gibi bir ciğer vermiş. Çok iyi mücadele ediyor. Galatasaray’ıb 1-0 maç kazanması mümkün değil. Mutlaka gol yiyor zaten.

Fatih Terim büyük tiyatrocu olurmuş

Fatih Terim tribüne gönderildi ve 3 maç ceza aldı. Bununla ilgili yorumunuz nedir? Fatih Terim'in tribüne gönderilmesi maçın kırılma noktasıydı. Eğer tribüne gönderilmeseydi Galatasaray öyle kazanamazdı. Bazen öyle taktikler vardır. Hoca kendini göndertir. Mağdur durumda(!) kamçılanır, öfkelenirler. Galatasaray’ın o yarım saatlik sürecinde Avrupa'da bile zor takım dayanır. Tam saha pres uyguladı, basket maçı gibi oynadı Galatasaray. Bir de Galatasaray’ın kondisyonu çok iyi. Galatasaray bütün maçların ilk yarılarını rolantide oynuyor. İkinci yarılar açılıyor. Son 30 dakikada Galatasaray bütün enerjisini koyuyor ortaya. Bence Süper Lig’de bunu yapabilecek futbolcu başka takımlarda yok. Artık zaten Ümit Davala kulübede. Ümit'in kulağına her türlü teknolojik imkanlarla fısıldayabilirsin. İlla da orada olmak zorunda değilsin. Yalnız Galatasaraylı oyuncuların dikkat edip Fatih'e pek yaklaşmaması lazım. Sportmenliğe aykırı görüldü.

Fatih Terim kararı disiplin kurulunda 5'e 2 çıkmış. 2 muhterem geçen yıldan kalanları da ekleyelim üzerine demiş. Belki de Terim'i 35 yıllığına mahkum etme merakı olan adamlar falan da var. Fatih Terim, Türk futbolunun en renkli siması. Hocalığını kimse tartışamaz. İstediği zaman dünyanın en sevimli adamı. Çok güzel gülebilen ekranlar için yaratılmış bir adam ve çok da iyi bir şovmen. Bence o eskilerin Muhsin Ertuğrul’ları falan Fatih hocayı yakalasaymış büyük bir tiyatrocu olurmuş. Büyük bir sinemacı olurmuş. O işleri çok iyi biliyor. Vücut dilini çok iyi kullanıyor, tonlamalar, vurgulamalar. Kaşlarını kaldırıyor, bağırıyor falan. Gerektiği yerde gülüyor, gerektiği yerde duruyor. Müthiş biliyor bu işi.

Ünal Aysal başkanlığı yeni öğreniyor

Ünal Aysal başkan olarak başkanlığı yeni öğreniyor. Başkanlığın ne demek olduğunu gayet iyi öğreniyor. Aysal kimi isterse o alınır. Galatasaray’da reislik düzeni vardır. Burada reis geminin kaptanı Ünal Aysal'dır. Aysal derse ki almıyorum bu adamı, bitti. Dinlemez yani. Belli oluyor da zaten, kimseyi dinlemediği kafasının dikine gittiği.

Sadri Şener Amerikalı evsizler gibi

Sadri Şener'in çok güzel bir lafı var; Galatasaray Arap şeyhlerine benziyor diye. Galatasaray Arap şeyhine benziyorsa, o zaman sen de Amerika'daki evsizlere benziyorsun. Sokaklarda dolaşan yamalı pantolonlu adamlara. Sen Burak, Selçuk gibi adamları nasıl kaçırırsın elinden. Yerine bir şey alma ondan sonra Galatasaray Arap şeyhi gibi para dağıtıyor. Dağıtıyorsa dağıtıyor, sen de dağıt. Burada suçlu aramak yanlış.

Terim bu kadroyu yönetebilecek tek kişi

Galatasaray’da çok yıldız var. Bu kadar yıldızı da Terim yönetebilir. Lucescu da çok iyi bir teknik direktördü ama yıldız idare edemezdi. Hagi falan Lucescu'yu dinlemezlerdi. Hagi'nin, Popoescu'unun yanında Lucescu kim? Ama Terim bunları çok güzel idare ediyordu. Çünkü kendisi de bir yıldız. Milan gibi bir takımın teknik direktörlüğünü yapmış biri. Bunlar Fatih Terim'i ayrıcalıklı kılıyor. Milli Takım da O’nun kurduğu 9 oyuncuyla dünya 3.'sü oldu. Tabi Şenol güneş'i de Unutmamak lazım ama asıl pay terim'indi.

Galatasaray maçlarda yarım-sıfır galip

Galatasaray forması artı Fatih Terim’la zaten Galatasaray maçlara yarım-sıfır galip başlıyor. Savunması iyi olsa 1-0 diyeceğim.

Federasyon Galatasaray’ı sevmiyor

Tahkimin Melo’nun cezasını onamasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Meıreles ve Melo olayında çifte standart var mı? 

Federasyon, başta başkan Yıldırım Demirören olmak üzere Galatasaray’ı sevmiyor. Onlar daha çok Fenerbahçe ile bir yakınlık içindeler. Geçen yılki rezalet görüldü. Galatasaray şampiyon olduğundan Demirören yoldan döndü. Telefon gelince mecburen Galatasaray’ın kupasını verdiler Fenerbahçe Stadı'nda. Federasyonun tarafsız olduğunu kim söyleyebilir? Galatasaraylı futbolcular da ne Yıldırım beyin elini sıktılar ne bir şey… Yıldırım bey de kayboldu. Evine giderken yoldan çağrıldı tekrar emirle. Çünkü kupayı vermek zorundaydı. Böyle bir saygısızlık olmaz. Başbakan da çıktı söyledi nasıl vermez diye.

Terim'in sözü hakemi dağıttı 

Futbol Federasyonu’nun hakemler üzerinde etkili olduğunu düşünmüyorum ama hakemler de çok büyük bir form düşüklüğü var. Ordu maçının ilk yarısını iyi yönetti hakem. Sadece oyunu biraz fazla kesti. İkinci yarıda Drogba'ya yapılan dünyanın her yerinde penaltıdır. Ordusporluların kırmızı kartlık pozisyonları var. İkinci yarı Terim'in “İnşallah ikinci yarıyı daha da kötü yönetirsin” lafıyla tamamen dağılmıştı. Tribüne gönderdim bu basın bana yarın ne yapacak korkusuyla yönetti ikinci yarıyı. Bunlar yanlış şeyler sen basında falan ne etkileniyorsun.

MHK’nin hakemlere destek olmadığı söyleniyor. Mesela Meireles'e gösterilen kırmızı karttan sonra MHK Başkanı baya eleştirildi. Melo da da aynı şey tükürmüyor. Tamamen çifte standart var. Ben sana gerçek bir hikaye anlatayım. 4 yıl şampiyon olduğumuz dönem 4. yılda İstanbul valiliğinde güvenlik toplantısı var. O sırada toplantın tadı kaçtı. Niye dedik “ee sürekli siz şampiyon oluyorsunuz” dediler. Ben dedim ki; anladığım kadarıyla hiçbiriniz Galatasaraylı değilsiniz. Evet dediler. Bu iş böyle dedim gücü yeten sahaya çıkıp şampiyon olacak dedim gülüştük. Bu tabi şaka, espridir ama her şakanın altında bir gerçek yatıyor.

Galatasaray’ın yolunu kesmeye çalışanları ayıplıyorum 

Galatasaray’ın bu kadrosunun şampiyon olacağını herkes kestiriyor. Şimdi Galatasaray’ın yolunu kesmenin hesapların yapmaya çalışıyorlar. Bu çok ayıp bir şey. Burada Fenerbahçe de bu kadroyu kurup Sneijder ve Drogba'yı da alabilirdi.

Kasımpaşa maçında Emre’nin küfür ettiği iddiası var. Tv'de görüntüde görüyorsun. Ağız okumaya falan gerek yok. Kimin ne dediği belli. Bu Galatasaray’da olsaydı kim bilir ne olurdu? Allaaahh.

Başka ülkede olsa Fenerbahçe küme düşmüştü

Fenerbahçe Divan Başkanı'nın açıklamalarını dinlediniz mi? ‘Fatih Terim'in yaptığını Aykut Kocaman yapaydı dar ağacına asılmak için yer aranırdı’ diye.

Çok yanlış, hedef saptırmak için yapılan bir şey. Fenerbahçe Divan Kurulu Başkanı da biliyordur Fener'e nasıl iltimas geçildiğini. Başak bir ülkede olsaydı Fenerbahçe küme düşürülmüştü ve kaç puanı silinmişti. Bu sene de belki -9, -12 puanla başlamak zorunda kalmıştı. Yani adalet cezasını kesmiş, federasyon kılını kıpırdatmamış. Kimsenin hapse girmesini temenni etmem. Ama yargıtay onarsa bu cezaları o aynı Divan Başkanı ne diyecek? Eskiden yapılmıyor muydu, yapılıyordu. Ama artık eskiyi bırak yeni çıkan bir yasa var. Ama eskiden suç değildi ki. Ben ATV'de program yaparken İhsan kalkavan'ın, ‘Ne var, çok teşvik primi verdik’ dediğini biliyorum. Galatasaraylı da der, Beşiktaşlı da der. Ama o geçmişte o suç değildi. Geriye dönerek yargılama olmaz. Bu yasa hazırlanmış ve kulüplere gönderilmiş, onaylanmış.

UEFA niye düşürmedi Fenerbahçe’yi? 

UEFA Fenerbahçe’yi tek başına düşüremez. UEAF Avrupa kupalarına almıyor, Türkiye ligine karışamaz. UEFA, sadece bütün Türk takımlarını men edebilir. Onu da yapmadı. Milli takımı da men etmedi.

Trabzonspor şampiyon ilan edilmeliydi 

Kupa Trabzon’a gitmeli miydi? 

Bence gitmeliydi. Mahkeme kararından sonra 2010 yılının şampiyonu Trabzonspor ilan edilmeliydi. Şampiyonlar Ligi'nde de Türkiye’yi Trabzonspor temsil etti. Orada çok büyük bir ikilem var. 2010 yılının şampiyonu kim kimse bilmiyor. Tahminimce Haziran’da da federasyonun başına yeni birisi gelecek. Yargı sürecinden sonra bir takım kişiler mahkum olmuş. Daha neyi tartışıyoruz?

Tabzon'un kimyasını 2010 bozdu

Sadri bey o konuda sonuna kadar haklı ama o sezondan sonra Sadri başkanın da Trabzon'un da kimyası bozuldu. 2010 yılının Trabzon'a çok büyük zararı var. Emeğin karşılığın alınmamasından dolayı Trabzon bugünlerde. Buraklar, Selçuklar falan bundan kaçtı gitti. Eğer şampiyon olsalardı bu futbolcular terk etmezlerdi.

Mehmet Ali Aydınlar'ın Fenerbahçe Başkanı olma ihtimali sıfır

Sadece Demirören değil Mehmet Ali Aydınlar da sınıfta kaldı. Ama Aydınlar'ı çok suçlamak istemiyorum. Çünkü o geldi ve bu iş patladı. Adam Türk futbolunu yönetmeye geldi ve kucağında bir bomba buldu. Bir de Fenerbahçe Başkanı olma gibi bir isteği var ve artık bir daha Fenerbahçe Başkanı olma ihtimali yok.

UEFA Fenerbahçe’ye abuk subuk cezalar verecek

Fenerbahçe’nin seyircisiz maçta UEFA'dan aldığı ceza ile ilgili ne diyeceksiniz? UEFA, Fenerbahçe’ye mutlaka bir ceza verilmesi gerektiğinin işaretini veriyor. Daha da cezalar verecek Fenerbahçe’ye. Federasyon Fenerbahçe ile ilgili bir eylem yapmazsa UEFA bu tür abuk subuk cezaları vermeye devam edecek. Biri öksürdü, burnunu sildi gene verecektir. Uefa burada Fenerbahçe’nin şike yaptığından emin ve mahkeme kararlarını delil gösteriyor. Fenerbahçe’nin federasyon tarafından cezaya çarptırılması gerektiğine inanıyor.

Fenerbahçe’ye verilen ceza terbiyesizlik

UEFA'nın verdiği ceza Fenerbahçe’ye çok büyük haksızlık ve terbiyesizlik. 1 tane maytap düştü diye ceza veriyorlar. Diğer maçlarda neler oluyor. Ama bu UEFA’nın sinirinden ne yaptığını bilmezliği. Federasyona diyor ki sen ceza vermedikçe benim şemsiyem altında olan maçlarda Fenerbahçe'yr ha bire ceza vereceğim diyor. Sen harekete geçinceye kadar diyor. Tahkim kurulunda biraz insaf varsa iptal etmesi gerekir bunu.

Yargıtay kararı onar

Şimdi yargıtay kararını bekliyorlar. Büyük ihtimal Mayıs'tan sonra çıkar. Yargıtay yüzde 90 onaylar. Onaylamazsa savcının isteği doğrultusunda bu cezalar hafiftir daha artırılması gerekir diye savcı lehinde bozar.

Aziz Yıldırım ülkeyi terk etmeli

Ben Aziz Yıldırım'ın yerinde olsam Türkiye'de durmam zaten. Bu yaştan sonra gidip de 3 sene hapis yatılmaz. Bir yolunu bulur bir biçimde giderim. Yani Aziz beyin hapis yatmasını falan hiçbir şekilde istemiyorum. Zaten şeker hastalığı var. Olmuş bir şeyler yapılmıştır, bitmiştir. İnsani olarak hapise girmesini hiçbir şekilde istemem.

Adnan Polat bir çuval inciri berbat etti

Adnan Polat’ın ‘Ünal Aysal'ı tanıyorum ama Aziz Yıldırım’la dostuz’ demesine ne diyeceksiniz?  Bence çok doğal olabilir. Ünal abiyi tanımıyordur.

Benden önceki döneme şahit değilim, kefil olamam diyor. Onu dnan Polat'a yakıştıramadım. Adnan kurguluyor kafasında bir derin Galatasaray var, beni istemedi. Derin Galatasaray diye bir şey yok. Liselisi lisesizi seni destekledi ve bir liseliyi seçimde devirerek geldin. Sonra da bir çuval inciri berbat etti. Galatasaray neredeyse düşme seviyesine geldi. İdari açıdan Galatasaray’ın önde gelenleri sana tavsiye etti, şu kişilerle çalışma diye. Hayır dedi. İnat etti. İdari açıdan ibra edilmedi, Galatasaray tarihinde bir ilkti. Adnan'ın bütün öfkesi oradan kaynaklanıyor, sindiremiyor. İnsanın tepki vermesi doğaldır ama bunu Galatasaray üzerinden kurgulamasın.

İnsanlar Sneijder ve Drogba transferlerini anlayamıyorlar

Sneıjder ve Drogba’nın 50'şer bin forması satılmış. Tanesi 200 liradan bu 20 milyon eder. Drogba'nın bütün parası çıktı, Aneijder'ın de yarısı çıktı. Aynı şekilde bilet satışları ve sponsorlardan gelen para var. Galatasaray’da para sorunu var deniyor, Galatasaray gidiyor Almanya'da okul açıyor, 12 milyon Euro’luk yatırım yapıyor.

Manüpilasyon iddiası çok tartışıldı Ben borsa deyimlerini bilmem. Onu borsacılar değerlendirsinler. Bilen bilmeyen kendi kafasına göre takılıyor. Evet desem de hayır desem de yalan. Ünal Aysal bu yorumu yapanlardan çok daha iyi biliyordur herhalde.

Fikret Orman, Süleyman Seba'dan sonraki en önemli başkan

Fikret Orman'ı ayakta alkışlıyorum. Demek ki kulübü ne kadar seviyormuş ki bu tabloda geldi uğraşıyor. Beşiktaş için de seviniyorum. Onlar da yavaş yavaş bu son yaptığı anlaşmayla su yüzüne çıkıyor. İçinde bulunduğu bu durumu hak etmiyor. Süleyman Seba'dan sonra bence en önemli başkan O. Fikret'ten milyonlarca kat daha zengin olanlar kulübe uğramazken Fikret aslan gibi ortaya çıkıp elini değil, bütün vücudunu taşın altına koydu. Samet'i de kutluyorum bu şartlarda, bu kadroyla bulunduğu konumu başarılı.

Yayınlanma Tarihi:13:14,