SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kırklareli, Trakya’nın 66.000 nüfuslu ili ve Kırklarelispor da 1968 yılında kurulan spor kulübü.

Evvelki sene aynı grupta mücadele ettiğimiz takım şimdi 2.Lig’de. İsterseniz 4 sene öncesine bir dönelim;

Kırklarelispor amatör kümede, 26 yaşında bir futbolcu Volkan Can, kulüp çalkantılı bir süreçte.İdman sırasında aklına başkan adayı olmak geliyor.

Kısa süre sonra futbolcu arkadaşları ve taraftarın da desteğiyle başkan seçiliyor. Türkiye’nin en genç kulüp başkanı ünvanını alıyor.

Yalnız hatırlatayım, bütçe yok, sponsor yok, gelir yok.

O sene 3.Lig’e çıkmayı başarıyorlar.

Maddi sorunlar 3.Lig’de de bitmez…

Volkan Can’ın evine haciz geliyor, arabası ipotekleniyor… Teknik Direktör Bilgin Erdem o sıralar yeni evlenmişti, eşinin altınlarını bozdurup futbolcuların maç başı ücretlerini ödüyor, deplasmana gitmek için mazot alıyorlar. Kırklarelispor, o sene Afyonspor’u son haftalarda geçip şampiyon oldu ve 2.Lig’e yükseldi.

2.Lig’de ki ilk senelerinde ise sezonu 8. sırada tamamladılar. Ve şimdi 5.sıradalar, Play-Off bölgesindeler. Başkan halen Volkan Can, Hoca halen Bilgin Erdem, futbolcular da büyük ölçüde aynı futbolcular.

Takım 2.Lig’e kadar yükseldi, fakat halen neredeyse hiç sponsporu yok, kendi yağlarında kavruluyorlar.

Taraftarın ve esnafın küçük destekleriyle PTT 1.Lig’e çıkma mücadelesi veriyorlar… Üstelik statları sadece 2.500 kişilik.

Alt ligleri yakından takip etmeyenler için bir kaç lig yukarı sıçramak kolay görünebilir. Fakat sıkı bir “Alt Ligler Takipçisi” olarak söylemeliyim ki, şampiyonluk üst liglere nazaran çok daha zor!

Ben bu ekibe, “Amatör Ruhlu Profesyoneller” diyorum. Futbol oyununun her zerresine kadar “endüstriyelleştiği” şu dönemlerde, futbolun sadece bir oyun olduğunu ve bunun sadece yürek için olduğunu sanıyorum herkese gösterdiler ve göstermeye devam ediyorlar…

Tabii ki her şey bu kadar toz pembe değil, Başkan Can, ilgisizlikten şikayet ediyor. “2.Lig’de takımımız var, tribünler boş” diyor, daha çok taraftar desteği istiyor.

Bu futbol emekçilerine PTT 1.Lig mücadelesinde başarılar diliyorum. 1.Lig’e iktidar belediyesi takımları değil, milyon bütçeli anonim şirketleri değil, Endüstriyel Futbol’a adeta meydan okuyan Kırklarelispor çıkmalı!

Futbolu para kazanmak için oynayanlar değil, futbolu sadece yüreğiyle oynayanlar kazanmalı!

SAMET SİMO