SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türk Telekom Arena'daki Cluj maçı sonrası zemin ile ilgili bir önceki yazımda kulüp profesyonellerin işlerini iyi yapmadıklarını, stadyumun farklı organizasyonlara kiralanmasının yarattığı sakıncaların da altını çizerek belirttim.

Galatasaray yöneticisi Sayın Ebru Köksal bana yanıldığımı, organizasyonlar sırasında çimlerin üstünü özel bir bezle kapattıklarını ve raporu okumam gerektiğini söyledi.

Halbuki raporu okumuş ve yazımda zemine basılma meselesini kötü idarenin bir metaforu olarak kullanmıştım.

Zaten raporu okuduğunuzda problemin bir organizasyon sorunundan çok, bir uygulama sorunu olduğu açıkça belli oluyordu. Örneğin: henüz çim serim işlemi yapılırken kullanılan kum yeteri kadar sık kullanılmamıştı.

Sonuç olarak, söz konusu organizasyonlara onay verenlerin ve yapım sırasında bu ihmale imza atanların ortak çabaları sonucunda Cluj maçı “Cemal Kamacı Kapalı Yüzme Havuzu”nda oynanmıştı.

Sağlıklı bir değerlendirme yapabilmek için ilk perdeyi kapatıp ikinci perdeye odaklanalım.

Saha zeminini değiştirme kararı alındığında drenaj dışında ciddi bir problem yoktu.  Yoğun yağış olmadığı zamanlarda sorunsuz kullanılabilirdi.

Zeminin değişmesi ve uzun süren oturma sürecinin hesaplanamaması sonucunda bugün Galatasaray'ın puan kayıplarını ve sinir hastası olan futbolcuları izliyoruz. 4 mevsim yaşanan ülkemizde durum böyleyken “Güneşli” İngiltere'deyse bu işi profesyonelce yapıyorlar.

Wembley stadının zemin görevlisi Tony Stones'un yaptığı hazırlıklardan bazıları şunlar:

  • Özel ısıtıcılarla bir kutu içinde yetiştirilen tohumlar eksik yerlere yama yapılıyor.
  • Verti-drain adlı makineyle 5 inçlik demir çubuklar kullanılarak zeminde delikler açılıyor. Toprağın içindeki gazlar dışarı çıkartılıyor ve hava alması sağlanıyor.
  • Ayda bir bilim insanları stadyuma gelerek zemin incelemelerinde bulunuyorlar.
  • Drenaj etkinliği dışında, topun ne kadar sektiği, oyuncunun bastığı yerde ne kadar hasar bıraktığı, toprağın oyuncunun bileğine o şiddetin ne kadarını geri yansıttığını hesaplıyorlar.

Bunların büyük bir kısmı tahmin ve umut ediyorum ki bizde de uygulanıyordur. Gelen bilgilere göre çimi sabit ve güçlü tutmaya yarayan sentetik çim fiberlerinin kullanılmadığını biliyoruz. Bu bir tercihtir diyebiliriz. Tıpkı Galatasaray'a danışmanlık yapan uzmanın, yapay güneş ışığı sağlayan panellerin yeterli olmadığını söylemesine rağmen eldeki düşük sayıdaki panellerle idare etme (!) tercihi gibi.

Ancak iş işten geçtikten sonra yeni panellerin siparişleri verildi.

Bu: “ yönetim garp kafasıyla iş yapma iddiasında ama uygulamada şark kafası devam ediyor” demektir.

Televole programının Ali Sami Yen Stadyumu'nun kötü zeminine “Tarlaya Ektim Soğan” ile soundtrack yapmasının üzerinden yaklaşık 15 yıl geçti.

Köprünün altından akan teknolojik ve bilimsel sulara rağmen bugün gelinen durumun faturası, işte bu şark kafasına aittir.

TÜMER TOPAL