SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Müslüm Gürses 3 Mart 2013 Pazar sabahı aramızdan ayrıldı. Yaşı pek yoktu, henüz 59 yaşındaydı. Ancak, 59 yıllık hayatına 78 albüm, 38 sinema filmi ve sayısız konser sığdırmıştı.

Gürses’in müziğe başladığı günden bu yana en sadık dinleyici kitlesi varoş insanı olmuştur. Son yıllarda çok daha geniş kitlelere hitap etse de müzik tarzını değiştirse de varoşları hiçbir zaman terk etmemiştir onun sesi. Ülkemizdeki tribünleri incelersek, özellikle Anadolu takımlarının taraftarlarının çoğunun varoş insanları olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu insanların işyerlerinde, atölyelerinde kısacası çalışma alanlarında, takımlarının posteriyle Müslüm Baba posteri yan yanadır. Mesela deplasman otobüslerinde illa ki Baba dinlenir. O an hem ne olacak yarınki maç diye düşünülür hem kendi derdine gömülür taraflar.

Müslüm Gürses tribünlerde de her zaman kendisine yer bulmuştur. Boyundaki atkılarda, yükselen pankartlarda, söylenen şarkılarda Müslüm Baba yıllarca varolmuştur ve olacaktır. Cenazesinde, ülkenin her kesiminden insanı büyük bir izdihamla bir araya getiren Müslüm Baba’ya tribünlerin vedası da kolay olmadı.

“Hasret Rüzgarları çok erken esti Müslüm Baba” yazılı pankart İnönü’deki son derbide onun için açıldı.

Gençlerbirliği- İBB maçı oynanırken veda yoktu, henüz hayattaydı ve tabelada “Vazgeçme Yaşamaktan Müslüm Baba” yazıyordu.

Samsunspor- Konyaspor maçındaki “Hakkını Helal Et Baba, Böyle Ayrılık olmaz” pankartı Onun içindi.

Bursaspor- Sivasspor karşılaşmasında “Rahat uyu Müslüm Baba” yazısıyla uğurladı Bursa tribünleri onu.

“Deli gibi sevmek ruhumuzda var” derken Göztepeliler, Buca taraftarı “Hangimiz sevmedik çılgınlar gibi” dedi.

Son olarak belki de onu en çok seven şehir Adana’da, bir grup Demirspor taraftarı “Hasret mi Vuslat mı Adını Sen Koy Baba” yazılı bir pankartla yürüdüler meşhur Baraj Yolu’nu uçtan uca.

Bu ülkenin sahnelerinden olduğu gibi varoş insanının tek eğlence alanı olan tribünlerden de geçti Müslüm Baba. Vefatıyla da sahneleri olduğu kadar tribünleri de öksüz bıraktı.

KUBİLAY ONUR ÖZER