SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Temkin, tasarruf ve tur

8 Mart 2013

Plzen, onu küçük gören ve kazanmaya gelen takımları zorlayan bir ekip. Çünkü özellikle ceza sahası çevresini alan savunmasıyla başarılı kapatan bir ekip. Alan savunması, günümüzde birçok takımın başına iş açsa da Plzen'in takım disiplini bu ihtimali en aza indiriyor. İşte bu maçın şifresi burada ortaya çıktı; teknik direktörlük karakteri “her rakibe karşı temkinli olmak” olan Aykut Kocaman, belki de ilk kez bu inancının meyvesini yedi dün.

TASARRUF

Selçuk ya da Mehmet Topal'ı bireysel performansları için eleştirebilirsiniz, normal. Fakat orta saha ñ savunma stratejisi açısından düşününce, bu iki ön liberodan biri bütün yerleşik Plzen ataklarında savunma bloğunu kuvvetlendirdi. Ayrıca Fenerbahçe, dün tempo ne zaman yükselse oyunu tekrar yavaşlatıp rakibin hata yakalama fırsatını yok etmeye çalıştı. Plzen ise ilk dakikadan beri yerleşik ataklarında, bir boks maçı gibi hep aynı yere vurdu; Ziegler'in kanadı. Fenerbahçe ise ilk yarı uzaktan şutları deneyip ritimli ataklara ikinci yarıda başvurarak fiziksel tasarrufa gitti ve oyunu çözdü. Maçın şifresi temkinli ve sabırlı olmaktı kısacası.

HARARET

Öte yandan, Plzen'in ikinci yarı oyunu sertleştirerek maçın hararetini artırma çabası neden işe yaramadı? Fenerbahçe'nin en uçla en geri hatlarının birbirine mesafeli kalması bu sezon özellikle 2 maçta kontra yemesini engelledi; Beşiktaş ve Plzen. Beşiktaş maçındaki mağlubiyet son kornerdeki o hat aralığının yok olmasından gelmişti ama dün bu senaryo yaşanmadı ve Plzen, oyunun en hızlandığı dakikalarda bile geride boş alan bulamadı. Kısacası Aykut Kocaman'la birlikte çok sık rastladığımız “blokların kopukluğu” da dün işe yaradı. Bazen en zayıf yanın en güçlü silahındır; Fenerbahçe yumuşak karnında oyunu tutup maçı 90 dakika elinde tuttu dün.

KAYBETMEYEN KAZANDI

Plzen ve Fenerbahçe birbirlerine çok benziyor. Fakat aralarında birer fark var; bireysel anlamda Fenerbahçe çok daha kuvvetli. Plzen ise daha disiplinli bir ekip ama olgun bir takım değil. Kendi evlerinde devirdikleri büyük takımların ortak noktası oraya galibiyet için giden takımlar oluşuydu. Fenerbahçe ise dün önce kaybetmemeye oynadı ve kazandı. Kadıköy'de de aynı senaryo olacak ve turun kaderini bireysel hatalar belirleyecek.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek