SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Derbinin ilk yarım saati!

8 Mart 2013

Sezon başladığında Beşiktaş'ın bırakın şampiyonluğuna ilk üçe girmesine bile şüpheli bakılıyordu. Ama futbol sahada oynanıyor. İmkansızlıklar ve yokluklar siyah-beyazlıları yıldırmadı, tam tersi bir etkiyle onları motive etti. Fenerbahçe derbisi her açıdan mutlaka kazanılması gereken bir maçtı.

Çünkü o karşılaşmaya kadar hiçbir dalda derbi kazanamayan camia bu galibiyetle hem havaya girecekti hem de futbol takımı şampiyonluk yarışına yeniden ortak olacaktı. Derbi hasarsız geçildi. Ama 90 dakikayı şöyle yeniden bir zihinlerden geçirecek olursak, Beşiktaş teknik heyeti ve futbolcuların ders alması gereken çok önemli veriler olduğunu hatırlarız.

Başa bela olabilir

Siyah-beyazlılar için Fenerbahçe karşısında alınan 3 puan her açıdan çok önemliydi. Ama gerçekleri de gözardı edemeyiz. Kara Kartal, ezeli rakibi önünde saha ve seyirci avantajını elinde bulundurmasına rağmen belki de sezonun en kötü ilk yarım saatini oynadı. Bırakın rakip kaleye gitmeyi futbol adına hiçbir şey üretemeyen bir takım vardı sahada.

Tabii burada Fenerbahçe'nin çok kaliteli bir kadroya sahip olduğunu ve 11'inin, Beşiktaş'tan daha efektif oyunculardan kurulduğunu kabul etmemiz gerekir. Samet Aybaba'nın ve öğrencilerinin derbi galibiyetine sevinmeleri en doğal hakları ancak bu bölümdeki futbolu bir daha tekrarlamaları başlarına büyük bir dert açabilir.

Devler Ligi de başarıdır

Avrupa'ya gidemeyen, Türkiye Kupası'na ise erken veda eden siyah-beyazlı takımın Süper Lig'de başarı kazanmak dışında bir opsiyonu bulunmuyor. Burada başarının kıstası illaki şampiyonluk olmamalı. Her kulüp sezon sonu ipi göğüslemek ister ama bu şartlarda Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'ne kalması bile kaydedeğer bir başarı olarak kabul edilebilir.Bu yolda siyah-beyazlıların kaderi bu hafta sonu Hüseyin Avni Aker'de belirlenecek. Rakip

Trabzonspor da acil 

3 puan ihtiyacı duyuyor. Deplasmanlarda daha etkili olabilen Beşiktaş'ın zorlu dış saha fikstürünü (Eskişehir, Bursa ve Kayseri) lehine çevirmek kendi elinde. Böylesine bir ‘feda' sezonunda bir türlü ‘pes' etmeyen Beşiktaş kararlığını sürdürürse inancıyla geldiği bu noktayı daha ileri taşıyabilir.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek