SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sevilla’da geçirdiği 6 sezonda iki UEFA Kupası, bir UEFA Süper Kupası, iki İspanya Kral Kupası kazanan; Ajax'la Hollanda şampiyonluğu yaşayan, 13 defa Fransa Milli Takımı forması giyen Julien Escude, arka planda kalmasına rağmen Beşiktaş kadrosunun uzak ara en kariyerli ismi. Türkiye'deki ilk röportajını AMK'ya veren Escude Beşiktaş'taki günlerini anlattı: Beşiktaşlı olduğumu hissediyorum. Yedek kaldığım için üzülmüyorum. Bu takımın bir parçası olduğum için gurur duyuyorum. Kariyerime bakarsanız en çok kupa kazanan oyunculardan biri olduğumu görürsünüz. Ben buraya takıma yardımcı olmak için geldim. Yine de her an kendimi hazır tutarak takıma katkı sağlamaya çalışıyorum. Hem soyunma odasında hem idmanlarda genç oyunculara tecrübelerimi aktarıyorum.

Bu takımda en zor görev Samet hocanın. Bütün kararlarına saygı duyuyorum. Ben bu takımın bir oyuncusuyum. Ben oynayıp takım kazandığı zaman mutlu oluyorum. Yedek kulübesinde oturduğum zaman takım kazandığı zaman da mutlu olyorum. Çünkü takım 11 değil, 18 kişi. Bir an bile ‘Niye geldim?' diye düşünmedim. İki senelik imza attım ve ilk geldiğimde her şeyin farkındayım. İki seneyi burada tamamlamaya geldim. Yabancı sınırlamasının da farkındayım. Ve ben bunların farkında olarak çok çalışıyorum.

ATATÜRK BÜYÜK BİR LİDER

Röportajın sonunda fotoğraf çekmek için yer araraken, “Atatürk'ü tanıyor musun?” diye Escude'ye soruyoruz. Bize gülümseyerek “Atatürk'ü tabii ki tanıyorum. Eğer dünyada futbol denilince akla Maradona geliyorsa, büyük lider denilince de Atatürk geliyor” dedi.

ŞAMPİYONLUK İÇİN HENÜZ ERKEN

Takımda büyük bir saygı ve sevgi var. Kariyerim boyunca az gördüğüm bir şey. Şampiyonluk şansını konuşmak içi erken. Maç maç düşünmek lazım. Rakiplerimiz bizi çok ilgilendirmiyor. Son haftalar yaklaştıkça daha kesin bir şeyler konuşabiliriz.

TÜRK ŞARAPLARINI TERCİH EDİYORUM

Hep güzel şehirlerde yaşadım. Paris çok değerli; İstanbul da çok tarihi ve gelişmekte olan bir şehir. Gastronomiyle ilgileniyorum. Türkiye'nin Sebzeleri, etleri ve balıkları çok güzel. Türk şaraplarını tercih ediyorum ve Fransız şarapları kadar güzel olduklarını düşünüyorum. En son İstanbul Modern'i gezdim, Deniz Müzesi'ne de gitmek istiyorum.

SİVOK TEKNİK ERSAN GÜÇLÜ

Sivok çok tecrübeli bir oyuncu, çok çalışkan bir oyuncu. 6 senedir burada ve ligi de çok iyi biliyor. Ersan, Türk asıllı bir oyuncu, iyi çalışıyor ve iyi bir profesyonel. Daha önünde çok şey olduğunu düşünüyorum. Futbolda öğrenme bitmez. Ve en iyi öğrenme şekli de oynamak. Ersan ve Sivok birbirlerini tamamlayan oyuncular. Sivok teknik, Ersan ise daha güce dayalı oynuyor. Zokora ile Sevilla'da beraber oynadık. Çok iyi bir futbolcu olduğunu düşünüyorum.

MCGREGOR İYİ GOLFÇÜ

Sporun her dalını çok seviyorum. Abim tenisçi olduğu için tenis oynamayı da seviyorum. Sivok iyi bir tenisçi. Allan (McGregor) İskoç olduğu için iyi golf oynuyor.

Ersoy ÖZDEM / AMK

Fotoğraflar: Hüseyin Çağlar 

 

Yayınlanma Tarihi:09:20,