SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor yazarlarına Fenerbahçe'nin Plzen karşısındaki şansını sorduk. Genel olarak rakibin ciddiye alınması gerektiği vurgulandı ve ilk maçta savunmanın büyük önem taşıdığı fikri ortaya çıktı.

FAVORİM FENERBAHÇE  – İBRAHİM SETEN

Plzen kağıt üzerinde göründüğü kadar ‘çantada keklik' bir takım değil. Napoli ile oynanan iki maçını da izledim. Taktik açıdan üst düzey bir takım gibi performans sergilediler. Tabii her maçın senaryosu ayrı olur. Hakem hatası ve farklı etkenler de maçın önüne geçebilir. Ligde darbe yemiş Fenerbahçe'nin Plzen'e karşı dışarda beraberliğe, içerde galibiyete oynayacağını düşünüyorum. Aykut Kocaman, Beşiktaş derbisinde yaptığı tuhaf hataları yapmazsa tur için favorim Fenerbahçe'dir.

KRİTİK 210 DAKİKA OYNANACAK – MEHMET DEMİRKOL

Plzen'i 2 lig, 2 de Avrupa maçında izledim. Uzun zamandır seyrettiğim en kompakt takım. Birbirleriyle mesafeleri hiç bozulmuyor. Oyun disiplininden kopmuyorlar. Tek dezavantajları; oyunu önde kurduklarında arkalarında açık vermeleri. Ama bu da ender oluyor. Fenerbahçe'nin 90 değil, 2. maçın uzatmaları da dahil, 210 dakika kontrollü oynaması lazım.

Buradan çıkacak 0-0 dahi çok iyi bir sonuç. Bu oyunla iki futbolcuya büyük görev düşüyor. Birincisi ligde standardının altında olsa da Avrupa'da devleşen Volkan Demirel. Diğeri de Cristian Baroni. Brezilyalı Maldonado gibi değil, Alex gibi oynamalı.

İLK MAÇTA GOL VE GOLLER ŞART – GÜNTEKİN ONAY

Rövanşın seyircisiz oynanacak olması bence bu maçtaki stratejiyi değiştirmeli. Normal koşullarda iki maçlı eleminasyonlu turlarda ilk deplasman maçında işi rövanşa avantajlı bir şekilde taşımak için plan yapılır. Ancak bu kez durum farklı. F.Bahçe sanki bir doksan dakikanın ilk yarısını oynuyormuş gibi mücadele etmeli. Orada gol için kazanmak için oynamalı. Viktoria Plzen kendi liginde lider, İtalyan ekibi Napoli'yi gol yemeden 3-0 ve 2-0 ile geçmeyi başarmış takım. Çek futbolu bireysel olarak bize ters geliyor. Şu ana kadar F.Bahçe'yi başarıya taşıyan savunma oyunu burada avantajlı kılabilir. Ama bu kez gol ve goller şart.

90 DAKİKA SABIRLI OYNAMALI – KAAN KOÇ 

Avrupa Ligi'nde belki de en zor maçına çıkacak Fenerbahçe. Takımın morali bu sezonun en düşük seviyesinde; Beşiktaş yenilgisinin yol açtığı motivasyon ve özgüven kaybı Plzen için büyük bir silaha dönüşebilir. Plzen top rakipteyken kapanmaktan ziyade dinamik oynayan ve alan kapatan bir takım. Topa sahip olduklarında da kanatlardan hızlı paslarla rakibi çabuk dağıtabiliyorlar. Plzen hücumlarını kuran isim ise Horvath, Plzen'in “Alex”i diyebiliriz.

Emre ve Meireles'in yokluğunda orta sahada Topuz ve Salih'in oynaması 2 yönlü katkı sağlar. Fenerbahçe, 90 dakika sabırlı ve temkinli olmak zorunda.