SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Amerikan Ulusal Basketbol Ligi, bugün, sekiz NBA takımının önümüzdeki Ekim ayında altı ülkede gerçekleşecek toplam sekiz maçtan oluşan kapsamlı global maç programını açıkladı.

Üst üste iki yıl ev sahipliği yapan İstanbul'da, Ülker Sports Arena bu yıl da 5 Ekim tarihinde Oklahoma City Thunder ve Fenerbahçe Ülker maçına tanık olacak.

Uluslararası Program, Brezilya ve Filipinler’deki, İspanya'nın Bilbao ve İngiltere'nin Manchester şehirlerindeki ilk NBA hazırlık sezonu maçlarını da içeriyor.

Saha içi aktivitelere ek olarak, NBA maçları, her şehirde NBA Cares sosyal sorumluluk faaliyetleri ve taraftarların katılımına açık olarak düzenlenecek etkinliklerin de dâhil olduğu birçok saha dışı aktiviteye sahne olacak. Bu etkinlikler aynı zamanda pazarlama ve tanıtım ortaklarının desteğiyle de televizyon ve dijital medya aracılığıyla taraftarların erişimine sunulacak.

Etkinlik hakkında açıklamada bulunan NBA Başkanı David Stern “Taraftarlara gerçek bir NBA deneyimi sunmak, bu oyunun dünya genelinde yaygınlığını sağlamak konusundaki çabalarımızın önemli bir parçası. Bu sonbahar, takımlarımızın neredeyse üçte biri; basketbol deneyimi yaşatacak, uluslararası taraftarlarımıza NBA takımları ve oyuncuları ile bağ kurma şansını verecek ve ziyaret ettiğimiz her toplulukta kalıcı bir etki bırakacak bir dünya turuna katılmaya hazırlanıyor” şeklinde konuştu.

NBA Global maç programı, NBA'in uzun süredir ortağı olan Euroleague Basketbol ile işbirliği içinde Avrupa’da Oklahoma City Thunder ve Philadelphia 76ers takımlarının oynayacağı üç maç ile başlayacak.

2012 Batı Konferansı Şampiyonu Oklahoma City, maç programını 5 Ekim tarihinde İstanbul'da beş kez Türkiye şampiyonu olmuş Fenerbahçe Ülker İstanbul karşısında Ülker Sports Arena’da oynayacağı maçla açacak.

Philadelphia ise, 6 Ekim tarihinde Bilbao Sergi Merkezi'ndeki Bizkaia Arena'da (BEC) Eurocup Uxue Bilbao Basket karşısında oynayacağı maç ile Bilbao'da sahaya çıkan ilk NBA takımı olacak.

Thunder ve 76ers da Avrupa programlarını, 7 Ekim tarihinde Manchester Arena'da birbirlerine karşı oynayacakları maç ile tamamlayacaklar. İki yıl üst üste, NBA'in Avrupa'daki maçları ligin resmi banka ortağı BBVA / Garanti Bankası desteği ile yayınlanacak.

Indiana Pacers ve Houston Rockets, hazırlık sezonuna 10 Ekim tarihinde Mall of Asia Arena'da yapacakları maç ile Manila, Filipinler'de başlayacak.

Bu maç, 1979 yılında o zamanki adıyla Washington Bullets’ın Filipin Basketbol Birliği Yıldızlar takımı ile oynadığı maçtan bu yana bir NBA takımının Filipinler’e ilk gelişi olacak. Pacers ve Rockets ise daha sonra 13 Ekim tarihinde Taipei Arena'da gerçekleşecek ve Tayvan'da oynanan ikinci NBA maçı olarak tarihe geçecek maç için Taipei'ye gidecek.

Chicago Bulls ve Washington Wizards, 12 Ekim tarihinde Brezilya'nın ilk NBA maçında karşı karşıya gelecek. Bu maç, Wizard'ın Brezilya kökenli oyuncuları Nenê ve Leandro Barbosa için yuvaya dönüş anlamını da taşıyacak. Maçın gerçekleşeceği arena ise daha sonra açıklanacak.

NBA global maçları, Los Angeles Lakers ve Golden State Warriors arasında Çin'de yapılacak iki maç ile noktalanacak. Takımlar 15 Ekim tarihinde Pekin'deki MasterCard Center'da ve daha sonra 18 Ekim tarihinde Şanghay'daki Mercedes-Benz Arena'da karşı karşıya gelecek. (Ajansspor)

Yayınlanma Tarihi:21:32,