SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şampiyonluk golü kadar değerli!

4 Mart 2013

İnönü’de son derbi… Dile kolay Türk futbolunun hafızasını belleğinde barındıran bir stat… Nice hatıralara, nice tarihi anlara tanıklık etmiş bir futbol mabedi… Ancak dün bu statta bir eksiklik vardı.

Yıllarca tribünlerde yarı yarıya derbi seyretmenin zevkini yaşamış bir futbolsever olarak bu tarihi maçta sarı-lacivertli renklerin İnönü'de olması geceye ayrı bir anlam katardı. Nasıl ki 10 Ekim 1948'deki ilk İnönü derbisinde Fenerbahçe taraftarı takımının yanındaysa azınlık olarak da olsa dün gece orada olmalıydı. Tabii derbi olur da biber gazı olmaz mı… Hem de rakip taraftarın olmadığı bir maçta bile vardı. Isınmak için sahaya çıkan futbolcular ve bizler Türk emniyetinin kullanmayı çok sevdiği bu kimyasaldan dün gece de nasibimizi aldık.

Beşiktaş maça müthiş derecede çekingen başladı. Öyle ki F.Bahçe'nin sahanın her bölgesinde pas yapıp oyunun hakimi olmasına izin verdiler. Bu görüntü golü yedikten 3-4 dakika sonraya kadar sürdü. Bu durumun ana nedeni iki takım arasındaki kalite farkıydı. Sow'un perdeyi açan vuruşu ev sahibi için en kötü senaryoydu. Çünkü sarı-lacivertliler bu sezon öne geçtikleri hiçbir maçı kaybetmemişti. Sonrasında bir sihirli değnek değmişçesine siyah-beyazlılar canlandı. Fenerbahçe bu temposunu ve oyununu sürdürseydi gece Beşiktaş için kabusa dönebilirdi. MÜKEMMELE yakın bir 90 dakika oynayan Fernandes'in ortası Kara Kartal'ı hayata döndürdü. Olcay'ın çizgi üzerinden çıkardığı top Beşiktaş adına kırılma noktasıydı. Niang'ın Volkan'ı çaresiz bırakan vuruşu Senegalli'nin henüz bitmediğinin göstergesiydi. Ancak Fenerbahçe'de pes etmeyen biri vardı. Beşiktaş'a 4. golünü kaydeden Sow, takımını tekrar ayağa kaldırdı.

Trabzon ile ilk yarıda oynanan maçta son saniyede topu ağlara gönderemeyen Olcay 90+3'teki golüyle gecenin adamı oldu. Ondan sonra İnönü'de bir karnaval havası vardı. Kolay değil, ‘feda'karlıklar içinde geçen bir sezonda ilk kez derbi kazanılmış ve şampiyonluk iddiası yeniden ortaya konulmuştu. Sahasında saçma sapan puanlar kaybeden Beşiktaş'a da İnönü'nün kapanış derbisinde böyle bir zafer yakışırdı.

Zor bir fikstüre sahip olan siyah-beyazlıların şampiyonluğu zor gözükebilir ama böylesine bir sezonda işi bu noktaya getirmleri bile büyük bir olay. Bu arada hakem Mete Kalkavan kariyerinin ilk derbisinin altından başarıyla kalktı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek