SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futbol sahada oynanır!

Futbolu güzelleştiren en büyük unsurlardan birisi hiç kuşkusuz istatistikleridir. Her derbi öncesinde geçmişin rakamlarını karşımıza alır, altından girer üstünden çıkarız ve kendimize göre favoriyi belirleriz!

Ama unuttuğumuz bir şey var; Futbol sahada oynanıyor… Hele hele derbiler bir başkadır. Ne kadro kalitesi, ne puan cetvelindeki yeri; bir takımın kazanması için yeterli bir avantaj olamıyor.

Sahada sinirlerine hakim olan, oyunu kuralına göre oynayan ve de fırsatları iyi değerlendiren kazanıyor. Zaman zaman ortaya konulan futbola aykırı sonuçlar da çıkabiliyor. Ancak istisnalar hiç bir zaman kaideyi bozmaz.

Fenerbahçe dün gece golü yediği dakikaya kadar mükemmele yakın oynadı. Webo'nun nizami golü ofsayt diye iptal edildi. Ardından baskısını artıran Kanarya, Sow ile öne geçti. Farkı artıracak pozisyonları da bulan Fenerbahçe duran toptan yediği golle soyunma odasına şaşkın bir şekilde gitti.

Beşiktaş bu golle adeta kendine geldi. İkinci yarıya daha moralli çıkan ev sahibi Fernandes'in önderliğinde Fenerbahçe'ye karşı dengeyi sağladı. Özellikle duran toplarda takımını pozisyona sokan Portekizli gecenin adamı oldu. Sow Türkiye kariyerinde ilk kez bir maçta 2 gol atmasına rağmen sevinemedi. Aykut Kocaman'ın sahaya sürdüğü onbirden sadece Reto Ziegler'e itirazım var. Hasan Ali Kaldırım'ı kadro dışında bırakmasının sebebini biri bana anlatmalı.

Son dakikalarda Beşiktaş cephesi beraberliğe razı gibiydi. Fenerbahçe ise ailece gol için yüklendi. Aslında genel tabloda sarı-lacivertliler daha etkili futbol oynadı ve daha çok pozisyon üretti. Kimse “Futbolun adaleti yok” demesin. Futbolu kuralına göre oynayan taraf kazandı.

Meireles ile Cristian oyundan çıktıktan sonra orta sahadaki hakimeyiti Beşiktaş'a bırakan Aykut Kocaman bütün riskleri göze aldı. Beşiktaş ise bu fırsatı çok iyi kullandı.

Hakem Mete Kalkavan maçın sonucuna tesir etti. İlk kez çıktığı derbide yardımcısının da kurbanı oldu. Genel anlamda atmosferi iyi idare etti ancak F.Bahçe'nin kaybettiği maçta verdiği ve vermediği kararlarla olumsuz not aldı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek