SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Osvaldo Nartallo'nun bu topraklarda çok önemli bir yeri vardır. Dağınık uzun saçları, kaçırdığı goller, verdiği unutulmaz Kartal pozu bunları sağlayan etmenlerden biri olsa da, en önemlisi Türkiye'ye ve Beşiktaş'a gelen ilk Arjantinli futbolcudur.

Geldiğinde adını okumak meseledir. Nartaryo diyen de olmuştur, Nartanlo diye çağıran da. Topu sürmekte zorluk çeker, hatta uzun ve dağınık saçları yüzünden golleri kaçırdığı iddia edilir, ancak muhteşem vuruşların adamıdır. Jenerik gollerin sebebi, enteresan rövaşataların karakteridir. Siyah-beyazlı formayla oynadığı 20 maçta 10 kez rakip ağları sarsmış, Beşiktaş taraftarının gönlünde taht kurmuştur. Gordon Milne'nin yıllarca kuramadığı Türkçe cümleleri 3-5 ayda kuruyor olması belki bu aşkı alevlendiren etmenlerden biridir. Milne gider, Daum gelir ve Alman teknik adam Nartallo'yu Petrol Ofisi'ne satar. Bu olayın üstünden tam 19 sene geçer…

19 YIL SONRA NARTALLO'DAN YAKARIŞ

Nartallo'nun Beşiktaş'tan ayrıldığı tarihten sonra sonra teknoloji gelişti, insanların alışkanlıkları değişti. Sosyal medya hayatlara dahil oldu. Arjantinli oyuncu da Facebook hesabı açtı ve Türkiye ile bağını bu kanal aracılığıyla sürdürmeye başladı. İnönü'de oynanan Beşiktaş-Fenerbahçe maçı sırasında da öyle bir durum güncellemesi yaptı ki, Türkiye'de geçirdiği iki senede en az bizler kadar bu ülkenin insanı olduğunu kanıtladı. İletide aynen şunlar yazıyordu: “YENİ LİNK LAZIM !” Eski Beşiktaşlı Nartallo'nun Facebook'taki Türk arkadaşları hemen derde derman oldu. Legal olmasa da eski dosta Beşiktaş-Fenerbahçe maçının görüntülerinin olduğu bağlantılar gönderildi, yöntemler anlatıldı. Osvaldo Nartallo da kendisine yardım edenlere Türkçe teşekkür etti ve maçı izleyebildi.Aradan geçen onca seneye rağmen Türkçe'si hayli iyi olan emekli forvet belki de yanlış pasaportu taşıyordur, kim bilir? (Çağrı Develioğlu / Hürriyet)

Yayınlanma Tarihi:10:04,