SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bir kavram bir yerde ne kadar fazla dile getiriliyorsa o kavramdan o kadar yoksunsunuz demektir.

Bu yüzden gelişmiş ülkelerde demokrasi, adalet gibi sözcükler bu kadar sık telaffuz edilmezler.

Bizdeyse apartman toplantısı yapılsa bu laflar havada uçuşur.

Fatih Terim “sportmenliğe aykırı davranış”ları nedeniyle üç maç ceza aldı. “Sportmenliğe aykırı davranış” nedir, önce bunun açıklanması gerekir.

Tanımlarınızı doğru yapmazsanız, kuralların sınırını net bir biçimde çekmezseniz her zaman tartışmaya açık kararlara imza atmış olursunuz.

Hakem raporuyla küfür etmediği sabit birisi ne yapmış olabilir de bu: ırkçılıktan, el hareketinden ve tükürmeden daha betermiş kamuoyu bilmek zorundadır.

Bu afaki suçun içeriğini net biçimde dolduramayan herkes doğacak tartışmaların ve kaosun da sorumlusudur.

Adalet Tanrıçası olan Justitia (Eski Yunan mitolojisinde Themis) sağ elinde adaletin keskinliğini gösteren bir kılıç, sol elindeyse adaleti ve onun eşit şekilde dağıtılmasını simgleyen bir terazi tutar.

Justita'nın gözleri bağlıdır.

Terazinin kefelerinde ne olduğunu görmeden her iki tarafa da eşit davranmasını sağlamak için.

Fakat kanunların anayasaya uygunluğunu denetleyen mahkememizin girişini 2009 yılından bu yana bir Themis heykeli süsler. Bu heykelin diğerlerinden farkı normalin tam tersi bir şekilde kılıç sol, terazi ise sağ elindedir ve gözleri açıktır.

Gözbağının altından çaktırmadan bakan TFF'nin ve PFDK'nın adil bir tutum göstermesini beklemekle elbette saflık ediyoruz.

Yine de ben adalet istemekten bıkmayacağım, onlar da çaktırmadan teraziye bakmaya devam edecekler ama bir gün tribünlerde birileri susmayı bırakıp Nietzsche'yi haklı çıkarırsa o zaman ne yapacaklarını merak ediyorum:

“Hak denen şey sözleşme olduğu yerden kaynaklanır, ama sözleşme olması için de belirli bir güçler dengesi olmalıdır… Adaleti kadının elinde bir terazi olarak temsil etmek kabul edilemez, çünkü yanıltıcıdır; doğru alegori adaleti terazi kefelerinin tam ortasına öyle bir yerleştirmek olmalıydı ki, kefeleri dengede tutabilsin. Ama adalet doğru temsil edilmediği gibi ona yanlış sözcükler söylettiriliyor. Adalet ‘herkese payını ver' demez; o her zaman ve yalnızca şunu söyler: ‘kısasa kısas’

TÜMER TOPAL