SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ülke futbolumuzun çaresizliği günden güne büyürken,yayıncı kuruluşlar,güncel basın ve de sosyal medya gözlerimizin önüne her gün yüksek miktarda para karşılığı transfer haberleriyle çıkmakta.

Günümüz futbolunda kalıcı futbol takımlarına baktığımızda yılda sadece 1 ya da2 transfer yapılarak başarının nasıl kalıcı olduğu gerçeğini görebiliriz. Örneğin Manchester United, Barcelona,Ajax, B.Münih ayrı ayrı ele aldığımızda ülkeleri adına yaptıkları çok şey var.

Mesela Ajax Hollanda futbolunun temel taşı. İspanya oyun sistemini Barcelona sistemiyle aynı yapma çabasında,ha Almanya ha B.Münih fark yok. M.United 25 senedir aynı menajer tarafından yönetiliyor ve hemen hemen tüm ingiliz futbolcuları her daim milli takımda boy gösteriyor. Hem de az en 7-8 oyuncuyla.

Bu takımlar ülkelerinin aynası durumunda.liglerinde her sene farklı rakiplerle mücadele ediyorlar artık kalıplaşmışlar  yaptıkları sporun adını koymuşlar şifresi ezberlemişler.

Madalyonun diğer tarafında kendimize bakalım; 2000’li yıllardaki Galatasaray kadrosuyla elde edilmiş ülkemizin futbolda en önemli başarıları var. Fakat ne öncesinde ne de sonrasında ne böyle bir çaba var. Futbolu para için oynayan futbolcular transfer ederek kalıplaşmış başarı reçetesini yazamayız. Eminim benim gibi milyonlarca futbolsever ülke takımlarının ve gönül verdikleri takımların kalıcı başarıları olmalarını istiyorlardır. Maalesef ne yöneticiler ne de medya çaresiz dünya futbolunu magazin izler gibi izlemekteler. Pahalı transferler,lüks futbolcu yaşantıları,geliri yüksek yayın hakları vs vs..

Naçizane fikrimi soracak birileri olsaydı bu konu hakkında saatlerce konuşabilirdim. Kısa kısa yazmak istiyorum; futbol evrenseldir her dili konuşabilir,futbol gelişimdir,sosyalliktir, bir hobidir. Kalıcı başarı ise akademik okullardan geçer. Her erkek çoçuğu hem futbol hem de eğitimini tamamlayabileceği okullarda seve seve okumaya razıdır hemen hemen.

Düşünsenize her gün zevk alarak okuluna gidecek, temeli özgürlükten geçeçek,istediği branşı seçebilecek. Futbol basketbol hentbol yüzme vs. üstelik matematikten edebiyattan kopmadan.

Aynı durum diğer meslek branşlarında da geçerli; boya ustası,mimar,marangoz,iş adamlığı… Tutacak istediği hayatı seve seve uyanacak her sabah. Nesiller boyunca akıp gidecek başarı her zaman sağlam altyapıyla beslenecek.

Konuyu toparlamak gerekirse,spor akademileri yaygınlaşıp spor için eğitim yaşı ilkokul yaşlarına indiğinde bu ülke eminim kalıcı başarılara imza atacaktır. Fakat gençliğe sözün verilmediği özgürlüğün bilinçsizce kısıtlandığı ve maddi kazanç uğruna hiçe sayılan projeler çöpe atıldıkça,üzgünüm ama 2000’lerdeki başarı hesaplamalarıma göre 4000 yılında gelecektir..

TOLGA İLHAN