SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Vladimir Ilyiç Ulyanov, bilinen adıyla, Lenin, 1917 Ekim Devrimi’nin ilk adımlarını, “Nereden Başlamalı?” ve daha sonra yazdığı “Ne Yapmalı?” kitapları ile atmıştır. Bu kitaplarda Lenin, halihazırdaki devrimci hareketin sorunlarını ortaya koymuş, yapılması gerekenler için bir kılavuz oluşturmuştur. Sanırım, İtalyan Simone Pianigiani’nin istifası sonrasında, Fenerbahçe Ülker için de benzer bir kılavuz hazırlanması gerekir. Geçici koç (temennimiz kalıcı olması) Ertuğrul Erdoğan, şu ana dek tanık olduğu birinci elden gördüğü tüm sorunları analiz etmeli, hangi sıra ile ve nasıl çözeceğine karar vermelidir.

Şahsen tanık olmadığımdan ötürü, kulislerde konuşulan, oyuncular arasındaki saha dışı olaylar, bu yazıda kendine yer bulamayacak. Öncelikle tüm Euroleague maçlarında tokat gibi yüzümüze vurulan saha içi problemlerden bahsetmek gerekir. Çok bariz ve standart bir problem olan mücadele yoksunluğunun bir karakter değil, motivasyon sorunu olduğunu düşünüyor ve Ertuğrul Erdoğan’ın bu problemi çözeceğini tahmin ediyorum.

Lakin Fenerbahçe Ülker’in, pota altındaki savunma zafiyeti, motivasyon ile değil, pota altında oynayan oyuncuların oyun karakteri ile ilgili bir durum. Batiste-Oğuz- Andersen- İlkan, kariyerlerinin hiç bir döneminde, değil yaptıkları savunma ile dikkat çekmek, savunmaları her daim sırıtmış oyunculardır. Savunma için, Ertuğrul Erdoğan’ın gerek Türkiye Kupası’nda gerekse de Beşiktaş maçlarında kullandığı Kaya Peker ise tüm iyi niyeti ve mücadelesine rağmen, yetersiz ve güçsüz kalıyor. Dolayısı ile, oyuncuların değişmeyeceğini varsayarsak  bu pota altı ile üst düzey bir yardım ve ön alan savunması yapabilmesi, yapmayı öğrenmesi gerekiyor Fenerbahçe Ülker’in.

Yerlilerin süre ve adalet sorununun Ertuğrul Erdoğan yönetiminde çözüleceğini düşündüğümden önemli olduğunu düşündüğüm başka bir konudan söz etmek istiyorum. Ertuğrul Erdoğan’ın gelişinin bu sene bekleneni veremeyen iki oyuncu Mike Batiste ve Bo McCalebb’e yapacağı etki, Fenerbahçe’nin başarı yolundaki en önemli faktör olabilir. Sonuç itibariyle bu takım, her ne kadar çok büyük yatırımlarla kurulmuş dahi olsa, en pahalı ve en kariyerli iki oyuncusunu gözden çıkartarak yola devam etmesi mümkün değil. Dolayısı ile, Ertuğrul Erdoğan sezon başından beri ciddi motivasyon sorunları gösteren Batiste, ve önemli bir özgüven kaybı yaşayan Bo McCalebb’i, sistemin iyi işleyen parçaları haline gerekir. Her ikisinin de sezon sonu takımdan ayrılacağı kesin gibiyken, bu ne kadar mümkündür, bilinmez.

Çok pahalı bir enkaz devraldı Ertuğrul Erdoğan, İtalyan koç beklentileri düşürmüştü sene başından bu yana Erdoğan’ın bu düşük beklentileri karşılaması uzun vadede Türkiye’ye çok başarılı bir koç kazandırabilir.

MARCEL BALÇIK