SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“G.Saray'ı, F.Bahçe'yi değil, Real Madrid'i Bernabeu'da, Barcelona'yı Nou Camp'ta yenmenin planlarını yapmalıyız. İdeallerime ulaşmak için her yolu deneyeceğim, başaramazsam da ideallerim uğruna öleceğim”

Türkiye Kupası'nda önce G.Saray'ı ardından F.Bahçe'yi hem de deplasmanda deviren 1461 Trabzon, herkesin takdirini topladı. Alkışların en büyüğünü hak eden kişi, bordo-mavililerin teknik direktörü Mustafa Reşit Akçay ise AMK'ya konuştu. İşte yazarımız Aytekin Akay ile usta hocanın söyleşisi…

Hocam, bu başarı tesadüf değil. Galatasaray maçından sonra sizin için AMK'da “Ok yaydan çıktı” demişim. Ok yaydan çıkmadı mı yoksa?

Kişiler oturdukları koltuklara güç vermeliler. Söyledikleriniz, bizi daha fazla çalışmaya, disiplinli olmaya kaygılı yapıyor. Belli düzeyde kaygı tetikte tutar. Tetikte olmak gelişmeye açık bir durumdur. Aşırı olursa kontrolsüzlük yaratır. Söylediklerinizden yola çıkarsak disiplinli olacağız ve çok çalışacağız.

KADIKÖY’DE NE OLDU?

Her şey istediğimiz gibi gitti diyelim. Sürpriz Göksu'nun kaptan çıkmasıydı. Göksu'nun kaptan çıkması, Göksu ile Fenerbahçe arasında gelişen olayları yumuşatmak içindi. Hocaların karakterleri takımlara, takımların karakterleri hocalara benzer… Bizde bir atasözü vardır, ‘At sahibine göre kişner.' Siz kendinizi oyuncunuza, akıl, zeka, bilgi ve karakter olarak kabul ettirdiyseniz, çocukları istediğiniz gibi eğitebilir, değiştirebilirsiniz. Şu anda elimizdeki oyuncu arkadaşlarımız da bu yönde müthiş bir geribildirim veriyor.

GEÇ OLMADI MI HOCAM?

Tabii ki geç kaldım, 50 yaşındayım. Bugün Avrupa'da profesyonel takımlar 30 yaşında insanlara teslim ediliyor. Eğitim olarak benden ne istenmişse şimdiye kadar hepsini yaptım. Yurtdışında eğitim aldım. Üniversite mezunuyum, yabancı dil biliyorum. Türkiye'de maalesef denenmişlerle devam etmek gibi gelenek var. Maçtan bir akşam önce size geldik, duygulandınız. Fenerbahçe maçından sonra ise biz duygulandık.

Karşılıklı beslenmek bu. Sonuçta birbirimizin varlığını yüceltiyoruz. Trabzonlu'nun genlerinde çalışmak, futbol, spontan zeka, gelişmek, ticaret yapmak ve olumsuzluklara kafa tutmak gibi yaradılıştan gelen özellikler var. Trabzonspor'u böyle bir felsefe üzerine oturtmak gerekir. Fenerbahçe'yi, Galatasaray'ı yenmek üzerine planlar yapılmamalı. Barcelona'yı Nou Camp'ta, Real Madrid'i Bernabeu'da ya da İngiltere'yi Wembley'de nasıl yeneriz? Böyle başarıları, 500 yıl kuşaktan kuşağa nasıl taşırız, bunları planlamalıyız. Şu anda Trabzonspor'un yolculuğu ile benim yolculuğum çok örtüşmüyor. Ben belli bir yaş ve olgunluğa geldim. Hedefim, idealim süper ligde çalışmayı sağlamak bunu bekliyor ve özlüyorum. Trabzonspor 5 yıllık yeni bir yapılanmaya girdi. Benim için uzun bir sure. Bu sürede beni süper lige taşıyacak bir yol arıyorum ki bu da işin profesyonllik kısmı. Çünkü yeni yapılanmadaki süreç, Trabzonspor için kısa bir zaman olabilir, benim için uzun bir dönem ve profesyonellik gereği ideallerim doğrultusunda yürümem en doğal hakkım. Ali Rıfat Paşa'nın dediği gibi yol bulamıyorsan yol yapacaksın. Banka müdürü değilim

BURSASPOR’DAN TEKLİF ALDINIZ MI ?

Yok, hayır. Çok aşırı mütevazi olmayın gerçek sanırlar diye birşey de vardır. Ben Trabzonspor'da hoca olmak istediğimi yıllardır söylüyorum. Banka müdürü değilim, Trabzonspor'un bünyesinde çalışıyorum ve Trabzonspor'un profesyonel takımını yönetmeyi istemem kadar normal birşey olamaz. Bunu söylemekten de çekinmiyorum İdeallerimiz uğruna yeni bir yol yeni bir strateji geliştiriyoruz.

İDEALİNİZ, SADECE SÜPER LİG Mİ?

Süper Lig'de teknik direktörlük, Wembley'de Avrupa kupaları finali. Karıncaya sormuşlar ne yapıyorsun diye? Hacca gidiyorum diye cevap vermiş. Sen hacca gidemeden ölürsün demişler, ‘Gidemezsem uğrunda ölürüm' demiş. Biz de ideallerimize ulaşamazsak o yolda ölürüz.

TRABZON HERKESE UYMAZ

Kim kimi daha çok etkiler? Hoca mı takımı, takım mı hocayı?

Aslında başlangıç olarak hoca takımı etkiliyor ama daha sonra takımın gücü sizi daha başka yolculuklara sürükler. Trabzonspor Kulübü'nün ihtiyaçları ve beklentileri çok yüksek ve bu gömlek herkese uymayabilir.

TÜRKİYE’DE RASTLANTI HOLLANDA’DA FELSEFE

Ajax'ta çalıştınız, size ne kattı?

Orada 7 ay kadar staj dönemim oldu. Sonra uluslar arası seminerlere katıldım. Utrecht takımını yakından izledim. Ajax profesyonel takımının bütün kamplarını takip ettim 1996-97 yılları arasında. Disiplin ve felsefenin yerleşmiş olması en büyük artıları. Orada yapılan hareket ve eylemlerin bir felsefesi var. Neden, niçin ve nasıl felsefesi ile işleyen bir sistem. Bizde rastlantı, onlarda felsefe. Türkiye'de hala bir mevkiye 5 oyuncu transfer edenler var.

TEKLİF BEKLEDİM

“Şenol Güneş ayrılınca yönetimden teklif bekledim ama böyle bir tasarrufları olmadı. Saygı duyuyorum”

ŞENOL GÜNEŞ DESEM?

Çalışkan ve çalışmayı seven, işinde başarılı, işini seven, dedikodudan uzak birisi. Türk Milli takımına dünya üçüncülüğü yaşatan bir hocayı benim değerlendirmem tarzıma uygun değil. Dünyadaki başarılı firmalar artık insanlardan sadece çok çalışmayı beklemiyor bunun yanında insanlarla iletişim kurmayı, sosyal olmayı da gerektiriyor.

Şenol hoca ayrılınca, yönetimin size teknik adamlık teklifi oldu mu?

Yönetimin öyle bir tasarrufu olmadı, saygı duyarım. Bekledim ama bu, bizim işimizi negatif yönde etkileyici bir tutum olurdu.

Trabzonspor'un misyonuna, geleneklerine uygun bir değişim olmaz mıydı?

Olurdu. Ama bu Trabzonspor ile çalışmayacağız, beraber proje üretmeyeceğiz anlamına gelmez. Süper ligde bir takımı çalıştırma isteğimizin yüksek olması bizi başka arayışlara itebilir. Bu profesyonelliktir. Nereye gidersek gidelim Trabzonsporlu olduğumuzu saklayamayız.

Aytekin AKAY/AMK