SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Günümüzde futbol ‘'zor'' bir oyun olarak nitelendiriliyor. Ancak söz konusu zorluk karmaşık ve kompleks bileşenlerden kaynaklanmıyor. Kabaca futbol, ‘'basit oynamak kolay olmadığı için'' zor bir spor.

Bu kuralların başında ‘'topu koşturmak'', ikinci sırada ‘‘total futbol oynamak'', üçüncü sırada ‘'formasyona uygun oyuncularla sahaya çıkmak'' ve son sırada ise “rakibinden daha fazla mücadele etmek'' yer alıyor.

Tıpkı sahasında konuk ettiği Galatasaray'ı, skor dışında, her anlamda sahadan silen Eskişehirspor'un oynadığı gibi…

Ancak futbol basit olduğu kadar da oldukça enteresan bir oyun. Birkaç dakikada her şeyin değişebileceği, dünün olmadığı, anın etkisinde cereyan eden bir spor. Belki de önceden tahmin edilemeyen sürpriz sonuçlar ‘'gizem'' faktörünü tetikliyorlar ve futbolun bu denli sevilmesini sağlıyorlar.

Tıpkı geçtiğimiz cumartesi akşamı oynanan maç sonucu gibi; Eskişehirspor 0 – Galatasaray 0

Futbol da şans da önemli etken… 90 dakika boyunca oyunu domine eden, bir düzine pozisyona giren, maç içinde üç kez direkleri döven… Ancak aldığı beraberlik neticesinde 1 puanla yetinmek zorunda kalan ve direklerden vazgeçip dizini döven…

“Şansın semtine bile uğramadığı'' Eskişehirspor gibi…

Futbolda çoğunlukla, büyük maçları büyük futbolcular kazandırıyorlar. Ancak modern futbol ilkeleri yıldızlardan çok mücadeleyi benimsiyor. Özellikle büyük takımlarda fazla sayıda ”tembel General” olunca, geriye kalan az sayıda ”askerin” mücadele edecek hali kalmıyor.

Tıpkı Eskişehirspor yarı sahasından geri dönmeyen ”Generaller”, Sneijder, Drogba ve Burak Yılmaz gibi…

Sonuç olarak Galatasaray puan kaybetmeye devam ediyor.

Geçen sene ve bu sezon başında olduğu gibi ”etkili pres” yap(a)mıyor, önde basamıyor, ayağa pas yapmıyor.

Sarı-kırmızılılar, Sneijder ve Drogba gibi çok koşmayan ve pres yapmayan oyuncularına uygun olmayan 4-3-3 sistemi sayesinde hiç de iyi sinyaller vermiyor ve ”ekstra motivasyon” ile kazanılan Orduspor maçı haricinde hayal kırıklığı yaratmaya devam ediyor.

Schalke 04'ün Wolfsburg deplasmanında aldığı 4-1 lik galibiyetle birlikte Bundesliga'da oynadığı son iki karşılaşmanın ikisini de kazanması önemsenmelidir. Şampiyonlar Ligi'nde, Galatasaray deplasmanından iyi oyun ve beraberlikle dönen Schalke 04 Galatasaray'ın aksine kesinlikle toparlanma trendindedir!

Galatasaray ise son haftalarda maçlarına atanan Hakemler ve sergiledikleri berbat performanslar nedeniyle oldukça zor günler geçirse de, TFF ve kurulları tarafından, Hocası haksız yere cezalandırılsa da bu ve benzeri mazeretlerin arkasına sığınmamalıdır.

Fatih Terim, Drogba ve Sneijder transferleri sonrasında unuttuğu Emre Çolak, Umut, Engin ve Elmander'den faydalanmak durumundadır.

Unutulmamalıdır ki Galatasaray'ın başarısı önde baskıdandır ve defansa ‘'9'' numaradan, hücum presle başlamaktan kaynaklanmaktadır.

Ve ”hatanın neresinden dönerseniz kardır”…

EMRAH YOLAÇ

Yayınlanma Tarihi:23:54,