SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Komik olmayın!

27 Şubat 2013

Avrupa Kupası maçlarının ardından lig koşuşturmacası derken, üzerinde durup konuşulması gereken pek çok konu kaynayıp gitti. Ama biri var ki, ihmal etmek, tarihe doğru notlar düşmeden geçip gitmek ayıp olur. Bunlardan biri de Aykut Kocaman'ın hafta sonu bir gazeteye yansıyan iddiaları…

Malum; Aykut Kocaman, hayatının en sıkıntılı dönemini yaşıyor… Kerhen dönmek zorunda kaldığı görevinde, takımın başında sahaya çıktığı her maç ölüm kalım meselesi onun için. Yaşadığı bu gerginlik onu yanlış şeyler söylemeye itiyor… Mesela, Bate maçından sonra, bir gazetede yer alan habere göre, Aykut Kocaman ve kurmayları, Galatasaray'ın Futbol Federasyonu'nu ele geçirdiklerini, istedikleri gibi at koşturduklarını iddia etmişler… Daha da ileri gitmiş Kocaman ve kurmayları…

“BU gücü nereden buluyorlar? Bu iltimas nereden ve nasıl geliyor? Alttan alttan çalışıp her istediklerini yaptırıyorlar. Bu kadar ayrımcılık olmaz. Yönetimimizin bu konu üzerinde gücünü hissettirmesi lazım” bile demişler. Gazete de bu sözlere öyle inanmış öyle inanmış ki, kapak dahil tam iki sayfa yayınlamış hiç çekinmeden.

Aykut Kocaman'ı isyan ettiren durum, takımının İstanbul'da oynadığı Bate maçından sadece 67 saat sonra, yine İstanbul'da, bu kez Kasımpaşa karşısına çıkmak zorunda bırakılması. Federasyonu hatalı planlama yapmakla suçlasa, yüzde 100 haklıdır Kocaman, hiç lafım olmaz. Ama kasıtlı olmakla, planlamayı yaparken Galatasaray'ı kollamakla suçlayınca komik duruma düşüyor.

Bir gazete de bu sözleri aynen alıp ortada vahim bir hadise varmış gibi büyütünce iş komik olmaktan çıkıp çirkinleşiyor. Toplum olarak balık hafızalıyızdır; ama gazete ve gazetecilerin geçmişi unutmama zorunluluğu vardır.

Sizi yaklaşık iki ay öncesine götüreceğim… Kocaman ve kurmay heyetince, ‘Federasyon'da at koşturmakla, fikstürü belirlemekle suçlanan' Galatasaray neler yaşamıştı, onu hatırlatacağım: 8 Aralık 2012 tarihinde, Türk futbolunu yöneten ehil ellerin müthiş planlama başarısı sonucunda, Braga ile oynadığı Şampiyonlar Ligi maçından sadece 67 saat sonra Sivasspor deplasmanına çıktı Galatasaray… Portekiz'den başlayan ve beş saat süren uzun bir uçuşla, Süper Lig tarihinin en uzak deplasmanına gitti.

188 rakımdan 1285 rakıma yükseldi. Artı 14 dereceden eksi 9 dereceye indi. Ve Galatasaray, “Bir hatadır olmuş” diyerek fazla da üstüne gitmedi bu işin. Rakiplerini suçlamayı aklından bile geçirmedi Fatih Terim ve kurmayları. Oysa 67 saat arayla bir maçını Braga'da, diğerini Sivas'ta oynamak zorunda kalan Galatasaray'ın başına gelen, yine 67 saat arayla İstanbul'da iki maç oynayan Fenerbahçe'nin durumundan daha vahimdi. Kocaman'ın Futbol Federasyonu hakkındaki iddialarına gelince… Yine hafta sonu Ankara'da yapılan halka açık bir buluşmada, eski bakan, halen milletvekili olan Koray Aydın aynen şunları söylüyordu:

“Şike sürecinin düğümünü Başbakan çözdü. Yıldırım Demirören'i TFF Başkanlığı'na atadı. Seçilmedi aslında atandı oraya. O da kendisine verilen görevi yerine getirdi, Fenerbahçe'yi akladı. Trabzonspor'un da şampiyonluğunu gasp etti.”

Bence Aykut Kocaman konuşacaksa Koray Aydın'ın sözleri hakkında konuşsun. Ne de olsa bunları iddia eden kişi sıradan biri değil, kocaman bir milletvekili…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek