SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye'deki en büyük kentsel dönüşüm projesinin yapıldığı ilçelerin başında Gaziosmanpaşa geliyor. 490 bin nüfuslu ilçede 45 bin yapı bulunuyor. 2013 yılında toplam 7 mahalledeki 3 bin yapı yıkılarak yerine yüksek katlı, depreme dayanaklı inşaatlar yapılacak. Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm kadar iki önemli projeye daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Galatasaray ve Beşiktaş kulüpleri altyapı ve diğer spor branşları için Gaziosmanpaşa'da proje çalışması içinde… Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Erol iki kulübün girişimleriyle ilgili şu bilgileri verdi: “Galatasaray çok ciddi yaklaşıyor. Proje hazırlanmışlar. Talep ettikleri yer Kazım Karabekir Mahallesi'nde. Arazinin bir kısmı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait. Galatasaray'ın istediği arazi yapımı süren Vialand eğlence merkezinin hemen yanı. Bu bölgede 200 gecekondu bulunuyor. Galatasaray'ın projesinde gecekondu sahiplerine aynı yerde kentsel dönüşüm yapıp anahtar teslim etmek de var. 250 dönümlük alan içine futbol, basketbol, voleybol sahaları ile, atletizm, yüzme ve diğer tüm branşların olacağı bir spor kompleksi inşa etmek istiyorlar. Anladığımız kadarıyla Metin Oktay Tesisleri'nin belki tümünü, belki de A Futbol takımı dışındaki tüm branşları ilçemize taşınacak. Tesisin yapılacağı bölge, havalimanına 10, Haliç'e 5, Aslantepe'ye 15 dakika mesafede.”

Kartal'a Şerifebacı Parkı

Erol, Beşiktaş'ın projesi için ise şunları söyledi: “Beşiktaş Kulübü de altyapı tesisleri için Şerifebacı Parkı'nın olduğu alanı istiyor. Ancak resmi başvuruları olmadı. Kulüpten yetkililer yapmak istediklerini anlattılar. İstedikleri alan TEM otoyolunun kenarında ve Alibeyköy Barajı'nın karşı çaprazında bulunuyor. Kendilerine resmen ve projeyle gelmeleri durumunda yardımcı olabileceğimizi belirttik. İstedikleri arsa 100 dönümlük bir alan.”

En büyük kentsel dönüşüm projesi

15 BİN dairenin 2014 yılında sahiplerine teslim edileceği Gaziosmanpaşa'da en büyük dönüşümün yaşanacağı yerlerin başında Sarıgöl Mahallesi geliyor. Kentsel dönüşüm projesiyle yeni bir çehreye kavuşması planlanlanan semt için Başkan Erol şu açıklamayı yaptı: “Sarıgöl Mahallesi'nde yıkılan gecekonduların yerine 775 yeni daire yapılıp 2014 yılında vatandaşa teslim edilecek. Yıldıztabya Mahallesi'nde yıkılan yapıların yerine 400 dairenin anahtar teslimi de 1 yıl sonra. Şu ana kadar 450 bina yıktık. Bu binaların yerine 1500 dairenin inşaatına başladık. Evleri yıkılan vatandaşlarımıza 600 liralık kira yardımı yapılıyor. İlçede toplam 45 bin bina için öngördüğümüz dönüşüm süresi 20 yıl. İlk 5 yılda 10 bin binayı yıkarak yeni daireler yapacağız.” (VATAN)