SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sarı-kırmızı bir direniş hikayesi

26 Şubat 2013

Maç öncesi hiç hoşlanmadığım türden haberlerle doluydu gazeteler:

“Orduspor son 16 deplasman maçında galibiyet yüzü görmedi…”

“Galatasaray Avrupa kupası maçları dönüşünde fire vermiyor…”

“Burak Yılmaz, Ordu'ya karşı gol atarsa 100'ler kulübüne girecek…”

Ters totem yapmayı sevenler için bu tür haberleri okumak kabus gibidir. Çünkü hayatta her şeyin bir sonu vardır… Orduspor kazanabilir… Galatasaray fire verebilir… Ve en zor atılan gol, en çok beklenendir…

Tüm bunların üstüne Semih'in sakatlığı sonucunda forma bulan Gökhan Zan'la ilgili soru işaretlerini; formsuz Hakan Balta'nın ilk 11 başlamasını; rakiplerin haftayı galibiyetle kapatmasını da ekleyince, otoritelerin ters yönde görüşlerine rağmen gergin bir hava hakimdi sarı-kırmızılı taraftarda…

Bu sıkıntılara, insanın rüyasında görse “Olur mu canım” diyeceği bir gol yedi Galatasaray… Muslera'nın degajında, Selçuk İnan'ın topuğuna çarpan top, aşırtma bir vuruşla ağlara gittiğinde herkes şoktaydı.

Zemin kötülük olarak her iki takıma da eşit mesafedeydi dün gece. Ama maalesef hakem için aynı şeyi söylemek pek mümkün değildi.

Serkan Çınar, kornere çıkan topa aut verdi, çoğu faule faul vermedi, faul verdiğine kart göstermedi.

İkinci Orduspor golünde, kendini yere atan Ordulu futbolcuya kart göstermek yerine oyunu sürdürdü. Aynı futbolcunun yattığı yerden topa müdahale etmesine sesini çıkarmadı. Havalanan topa Hakan'ın koluyla yaptığı müdahaleyi ise talimatlar gereği atlamayarak derhal penaltıyı çaldı.

Galatasaray'ın dün gece hem Orduspor'u, hem hakemleri, hem amacı ve duruşu belli federasyonu, hem ‘lige heyecan gelmesini' arzulayanları yenmesi gerekiyordu. Yapabileceğine inanan pek kimse yoktu… Ta ki “Bu Sneijder niye alındı; bu kadar para eder mi” korosuna inat, o mükemmel golü atana kadar muhteşem Hollandalı… Adeta dirildi Galatasaray o dakikadan sonra… Hem sahada aksayanlar hem tribünde yalpalayanlar kendine geldi.

Burak, bırakın 100'ü, 101'i de attı… Parçalı Aslan Drogba, ölümüne savaştı… Selçuk, destansı bir gol attı…

Dün gece, Türk futbolunda dönen tüm ayak oyunlarına direneceğini haykırdı Galatasaray. Ama şu çok açık bir gerçek: Benzer senaryolar önümüzdeki 11 hafta boyunca sergilenecek.

Galatasaray'ın başka çaresi yok; direnecek, direnecek, direnecek.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek