SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sadece 4 milyon Euro’luk bütçeyle bir mucizeye imza atan teknik adam, “Şu anda bildiğimiz tek şey Fenerbahçe'nin müthiş tarihi ve taraftarıyla Türkiye'nin en ünlü kulüplerinden biri olduğu. Fantastik bir takım. Kadroda çok büyük yetenekler var. Kuyt, Meireles, Sow her kulübün sahip olmak isteyeceği büyük yıldızlar. Asistan coachumuz da önümüzdeki hafta Beşiktaş-F.Bahçe maçını izlemeye gidecek” diye konuştu.

Peki 4 milyon Euro'luk bir bütçeye sahip Plzen için, F.Bahçe'nin bu alandaki gücü ürkütücü mü? İşte Habertürk gazetesinde yayınlanan o söyleşi:

‘FUTBOLU BÜTÇELER OYNAMAZ'

Vrba hiç de öyle düşünmüyor. Örnekleri hatırlatıyor: “Fenerbahçe'nin bütçesi beni şaşırtan ya da korkutan bir şey değil. Bu yıl UEFA Ligi'nde oynadığımız takımların hemen hemen hepsi bizden çok daha zengin takımlardı. Atletico Madrid de Napoli de Hapoel Tel Aviv de Lokeren de… Bütçeleri bizden kat kat fazlaydı. Fakat futbolu bütçeler oynamaz. Sahada bütçe değil takımlar ve performanslar konuşur. Sahada 22 kişinin karşı karşıya geldiği ve daha çok mücadele edenin, daha iyi oynayanın kazandığı bir oyun bu. Rakip kim olursa olsun iyi oynayacağımızdan eminim. Bu, Fenerbahçe karşısında da böyle olacaktır. Umarım futbol rüyamız sona ermez!”

‘YOKSA ALEX GERİ Mİ DÖNDÜ'

Plzen Teknik Direktörü Vrba, F.Bahçe formasıyla poz vermesi için ısrarımızı kıramadı. Elimizdeki forma Alex'in formasıydı. Vrba ‘Alex' yazısına baktı. “Yoksa Alex geri mi döndü” diye soran hocaya, “Maalesef” yanıtını verdik. Tepkisi çok şey anlatan bir kelimeydi: “Sevindim!”

‘FUTBOL AİLESİYİZ'

“Belki küçük bir bütçeyle güzel işlere imza attık. Ama bence bu bir mucize değil. Öyle görülmemeli. Bu sadece takım çalışmasının sonucu. Biz küçük bir kulübüz. Hatta küçük bir futbol ailesiyiz. Bizden çok daha büyük kulüplerle baş edebiliyor olmamız da beni çok mutlu ediyor.”

SOYUNMA ODASI KÜÇÜK BİR KİLİSE!

F.Bahçe'nin kullanacağı soyunma odası, aynı zamanda küçük bir kilise! Ancak müslüman bir takım konuk edileceği için yeni düzenleme yapıldı.

Plzen'in stadı Doosan Arena'da önceki gün Genel Direktör Pavel Pillar ile konuşurken, F.Bahçe'nin kullanacağı soyunma odasını görmek istedik. Pillar bir an duraksadı, “Şu an mümkün değil, orası kutsal bir oda” dedi! Israr ettik, bir süre kulüp personeliyle konuştu ve “Soyunma odası dolu” diyerek kabul etmedi. 1 gün sonra girdik soyunma odasına. Pillar'a “Hani kutsal odaydı” dedik, gerçek ortaya çıktı. Doosan Arena'daki konuk takım soyunma odası aynı zamanda bir şapel (küçük kilise) olarak kullanılıyor. Yani ibadet ediliyor. Ancak Pillar, Fenerbahçe'nin müslüman bir takım olduğunu hatırlattıktan sonra konuya açıklık getirdi: “Evet burası kutsal bir oda. Buraya bir çok takım geliyor. Ancak gelenler Hıristiyan olduğu için bir sorun yaşamıyoruz. Tabii bu kez bir müslüman takımını ağırlayacağız. Bu durumun farkındayız. Hassas davranmamız gereken bu konuda düzenleme yaptık.”

Teknik direktör Pavel Vrba, kendisini mutlu eden bir konuya parmak basıyor: “Çekici, güzel, göze hoş gelen ve ofansif bir futbolla sonuca gidiyoruz ki, bu beni çok mutlu ediyor. Bence en önemlisi de, Plzen'de tribünleri tıka basa doldurmaya başlamamız. Bütün şehri aldığımız sonuçlarla çılgına çevirmeyi başardık. Taraftarlarımız müthiş. Ve bize her maç ayrı bir tecrübeyi yaşatıyorlar.”

BEŞİKTAŞ GİBİ OLMAYACAK!

3 yıl önce UEFA Avrupa Ligi 3. ön elemesinde Beşiktaş'la oynadıkları maçları hatırlattı teknik direktör Pavel Vrba… Fenerbahçe eşleşmesini, o maçlar ışığında şöyle dile getirdi: “Biz turu geçebileceğimize dair pozitif düşüncelere sahibiz. Çünkü herkesle başa baş oynayacak bir takım olduğumuzu düşünüyoruz. Geçen sezon bize bir çok tecrübeler kazandırdı. Ve inanıyorum ki, en azından bundan 3 yıl önce Beşiktaş'la oynadığımızdan çok daha farklı bir Plzen sahada olacak.”

5.5 SAAT OTOBÜS YOLCULUĞU

Çek Ligi'nde, bugün saat 19.00'da Brno ile karşılaşacak olan Plzen, dün basına kapalı yapılan idman sonrası hazırlıklarını tamamladı. Ve 5.5 saat sürecek bir otobüs yolculuğu için Brno'ya hareket etti.

Plzen, başkent Prag'a yaklaşık 90 kilometre mesafede bir şehir… Plzenli oyuncuların çoğu Prag'da yaşıyor. Her gün idman için 90 kilometrelik mesafeyi gidip geliyorlar. Hatırlatalım… Biz aynı mesafeyi kar nedeniyle 30 kilometrelik bir hızla ancak 2.5 saatte alabildik!

Yayınlanma Tarihi:11:48,