SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş’ın merakla beklenen Yıllık Olağan İdari ve Mali Genel Kurul Toplantısı'nın ilki dün BJK Akatlar Arena'da gerçekleştirildi. Günün en önemli anı ise eski başkan Yıldırım Demirören'in kulüpteki son yönetim dönemi olan 1 Ocak 2012 ile 27 Şubat 2012 arasındaki dönemin ibrasında yaşandı. Genel Kurul üyeleri büyük bir çoğunlukla Demirören dönemini idari ve mali açıdan ibra etmedi. İbrasızlık üyeler tarafından yoğun şekilde alkışlandı. 28 Şubat-25 Mart arasında Divan Başkanı Yalçın Karadeniz'in seçime kadar başkanlığı yürüttüğü dönem ile Fikret Orman'ın 26 Mart-31 Aralık dönemi ise hem idari hem de mali açıdan ibra edildi. Orman yönetimini sadece 6 üye ibra etmedi. Diğer kritik oylama ise 8. maddede yani, başkan Orman ve yönetim kurulu üyelerinin verdiği 1 Haziran 2004 ñ 24 Şubat 2012 tarihleri arasında görev yapmış yöneticilere dava açma yetkisi için yaşandı. Mevcut yönetim kurulunun Demirören ve onun döneminde yöneticilik yapmış kişilere dava açma hakkını veren bu izin de alkışlar arasında kuruldan onay aldı. 2013 yılı mali bütçesi de üyelerce kabul edildi. Günün özetini ise Fikret Orman, ibra oylaması önce yaptı. Kürsüde, “Yıldırım Demirören paraları bağışlayacağını söyledi. Demirören'e yakışan bu parayı kulübe bağışlamasıdır” sözleriyle gösterdi. Bu sözler camiada, dava yetkisi alan Orman, Demirören'e son uyarısını yaptı şeklinde yorumlandı.

DAVA MASRAFI BİLE 45 MİLYON TL

Fikret Orman yönetimi Yıldırım Demirören dönemini dava etme onayını alsa da bunu gerçekleştirmek o kadar da kolay değil. Siyah-beyazlı kulüpten yaklaşık 104 milyon TL'lik borç senedi alan Demirören, vadesi geçen üç senedi henüz tahsil etme yoluna gitmedi. Orman yönetiminin hazırladığı mali denetim raporuna göre Yıldırım Demirören döneminde Beşiktaş Kulübü'ne verilen zararın 375 milyon TL olduğu ifade ediliyor. Alınan bilgiye gire ise yönetimin bu süreci mahkemeye vermesi için yaklaşık 45 milyon TL dava masrafı vermesi gerekiyor. Orman ve kurmayları ise bu astronomik rakamın karşılanmasına sıcak bakmıyor.

DERİŞ’E AĞIR ÇIKIŞ

Orman, eski başkan adayı Bülent Deriş'in “Gaziantep maçı sonrası yaşananları uygun bulmuyorum” sözlerine “Ben de bir Denizli maçında taraftara bedava bilet verilip diğer taraftarların dövdürülmesini uygun bulmuyorum” yanıtını verdi.

BORÇ 552 MİLYON TL

Yöneticiler Mesut Urgancılar ve Berk Hacıgüzeller, mali durumla ilgili bilgiler verdi. Yöneticiler, “Geçen sezon 5 bin 500 olan kombine kart 10 bin 880'e yükselmiştir. Son 4 sezonun ortalaması bilet satışı 7 bin 746 iken bu sezon 10 bin 767 olmuştur. Maç başı 480 bin TL gelir elde edilmiştir. Basketbol erkek takımımız 2 bin 128 kombine kart sahibi ve 4 bin 500 biletli seyirci ortalamasıyla oynamaktadır. Kartalcell abone sayımız 356 bine, Beşiktaş isim haklı kredi kartları abone sayımız 104 bine ve dergi abone sayımız 25 bin 500'e yükselmiştir. 26 milyon 220 bin TL'lik 61 adet dava kapatılmış, 39 davayı protokole bağlamıştır. Kulübümüzün net borcu 551 milyon 922 bin 761 TL'dir” bilgilerini verdi.

Ersoy ÖZDEM / AMK

Yayınlanma Tarihi:08:18,