SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Her transfer döneminde gazetelerin baş sayfalarını süsleyen bomba transfer haberleri hepimiz tarafından ilgi ile takip ediliyor ve günlerce bu isimler gündem de kalıyor. Tabi ki de bir ülke futbolda daha da gelişecekse bunu yapmanın bir yolu dünyaca ünlü futbolcuları Türkiye'ye getirmektir. Fakat bunun için belli bir altyapı zemininin olması lazım.

Son transfer döneminde ülkemize Sneijder ve Drogba gibi dünyada adını duyurmuş futbol kaliteleri tartışılmaz iki yıldız geldi ve herkes Türk futbolunda kalitenin bundan sonra daha da artacağını söylemekte. Bu yıldızları Türkiye'ye getirmek büyük bir başarı buna kimsenin itirazı yok. Fakat herkesin atladığı bir nokta var bu yıldızları izleyerek Türk futbolunun bir yere varamayacağı da ne yazık ki bir gerçek.

Bakıyorsunuz Galatasaray idmanına Drogba, Sneijder, Burak, Selçuk ve Melo vs. gibi yıldızlar var fakat hangimiz Galatasaray takımında bu ünlü yıldızlar ile idmana çıkan iki veya üç tane 18 yaşında genç Türk oyuncusu sayabilir. Drogba ile aynı mevkide oynayan oyuncular Burak Yılmaz, Johan Elmander ve Umut Bulut, peki Drogba'dan çok şey öğrenebilecek genç oyuncu nerde? Bu sadece Galatasaray'a özgü bir durum değil Fenerbahçe'de Sow yanında kim var Webo ve Semih Şentürk, orta saha da Emre ve Mehmet Topal'ın yanında kim var Salih. Bu iki klübe baktığımızda sayabileceğimiz sadece bir veya iki genç oyuncu var. Bu örnekleri diğer takımlardaki örnekler ile çoğaltabiliriz sadece Kayserispor'u biraz ayrı tutabiliriz. Gelen yıldızlar hangi genç oyunculara katkı yapacak da Türk futbolu gelişecek, yıldız çok ama genç oyuncular nerede?

Her Milli Takım döneminde Tv kanallarında çeşitli sistemler, taktikler ve kadrolar konuşulmakta. Memlekette herkes teknik direktör oluyor fakat Türk futbolunun geleceği nasıl kurtulur hep göz ardı ediliyor. Elimizde 3-4 tane genç gurbetçi futbolcuya umudu bağlamış 2014 Brezilya hayali kurarken bugün gelinen tablo maalesef çok acı.

TFF’nin aldığı ve önümüzdeki sezon uygulanacak olan sahada 5 yabancı uygulaması yetersiz. Eğer gerçekten bir futbol ülkesi olmak istiyorsak kendi yıldızımızı kendimiz yetiştirmek zorundayız. Bu da gerekirse TFF'nin düzenlemeleri ile olur. Örneğin alt yapıdan çıkarılan oyuncu sadece ilk 18’de olmayacak. İlk 11'de en az 2 tane, 18-21 yaş arasında altyapıdan gelen oyuncu bulundurma zorunluluğu getirilecek. Bu sistemle belki 2-3 sene takımlar aradığı başarıyı yakalamayabilir ancak genç oyuncu havuzumuz sürekli forma şansı bulan oyuncularla genişlemiş olacak.

Hem Milli Takım hem de kulüp takımları bazında son 10 yılda Avrupa ve Dünya'daki başarımız ortada, zaman zaman saman alevi gibi parlak dönemler o kadar. Ya bunlarla yetineceğiz ya da radikal kararlar alıp belki bir süre sonra futbol arenasında kendi yetiştirdiğimiz Türk futbolcular ile övüneceğiz.

Eğer alt yapınız sağlam değilse, aşağıdan kaliteli oyuncular yetişmiyorsa ne en iyi taktik ne de en iyi strateji işe yarar. Türk futbolunun geleceği sağlam bir alt yapıdan geçer. Bunun üzerine takımınıza alacağınız birkaç yıldız Türk futbolunu geliştirir. Aksi halde ileriki yıllarda bugün gördüğümüz tablo kaçınılmaz olur.

ABDULLAH AKAR