SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

TFF geçtiğimiz yaz çok önemli bir karara imza attı. Çoğu kesimin haberinin dahi olmadığı bu kararda 2013-2014 ve 2014-2015 futbol sezonunda yabancı kontenjanına sınır koyuldu.

Öncelikle kararı anlayacağımız dilden yazalım: 2013-2014 sezonunda maksimum 10 yabancı oyuncu kaydedilebilecek ve 18 kişilik kadroda en fazla 6 yabancı oyuncu bulundurulabilecek. Yani takım isterse 6 yabancıyı kulübeye çeksin, isterse hepsini oyuna alıp kulübeyi yerlileştirsin. 2014-2015 sezonunda ise durum daha vahim. Kulüpler en fazla 8 yabancı kaydedebilirken, 18 kişilik kadroya ise 5 yabancı sınırı koyulacak.

TFF'nin bu uygulamayı getirmesindeki düşünce; daha fazla Türk futbolcuya şans tanımak. Bu sayede Milli Takım'ın da işine yarayacak bir ortam oluşturabilmek. Fakat bu gerçekten hedeflere ulaşmak için doğru bir hamle mi? Birincisi, bu uygulama yerli piyasa değerini artıracaktır. Örneğin; Serdar Aziz'e istenen fiyatın 7-10 milyon euro arası olduğu söyleniyor. Sizce yabancı kontenjanı olmasa Serdar Aziz'in fiyatı bu kadar yüksek olabilir miydi? Bu takımlarımıza maddi anlamda zarar değil midir? Bunu bir kenara koyalım. Yedek kulübesinde kaliteli oyuncusu olmayan bir takımın, as takım oyuncuları ne kadar büyük çaba sarf ederler? Onlar kendi yerlerini garanti görmezler mi?

Soruların çoğuna olumlu cevap verdiğinizi duyar gibiyim. Bu uygulama sonucu daha fazla, fakat niteliksiz Türk futbolcu portresi ortaya çıkacaktır.

SAYICA ARTAN HİÇ BİR ŞEY DEĞERLİ OLAMAZ!

Hepsinin yanında şöyle bir bakın: Emre Belözoğlu'nu yetiştiren Hagi değil miydi? Semih Kaya, Ujfalusi'nin çırağı değil mi? Gökhan Gönül'ün üstünde Roberto Carlos'un izleri yok mu? Demek ki ne anlıyoruz: Yabancı sınırlaması koyacağımıza gelen yabancılara nitelik sınırlaması koymak çok daha mantıklı. Mesela İngiltere'nin uyguladığı çalışma izni gibi. Transfer etmeye değerliliği araştıracak bir komite kurulsa da değmeyecek oyuncuları getirtmese olmaz mı? Olur tabi ki. Şayet onda da hak yenilmezse.

Kişisel kanaatim takımların en kaliteli ve yabancılarla başa çıkabilen Türkleri sahaya sürmeleri. Böylece hem nitelik sahibi, çalışkan oyuncularımız artar, hem de tüm kulüplerden oyuncu alımı sağlanabilir. Şu an yabancı uygulamasını kaldırsanız kim Volkan Demirel'i, Gökhan Gönül'ü, Semih Kaya'yı, Selçuk İnan'ı, Burak Yılmaz'ı, İbrahim Toroman'ı, Onur Kıvrak'ı veya Serdar Aziz'i kesmek ister? Kafaya yabancı kontenjanını takacağımıza kadro kayıt zamanı 21 yaş altı 10-15 oyuncunun kayıt zorunluluğu getirilse daha makul olmaz mı?

Sözün özü; yıllarca üstünde konuşup sürekli değiştirdiğimiz şeyleri bir kenara bırakıp, daha önce denenmemiş projeleri denemek gerek. Aksi halde sizin yaptığınız temcit pilavı örneğinden daha ileri gidemez…

KILINÇ EMRE SARI