SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe'de iki kez mutlu sona ulaşan, iki şampiyonluğu son maçta kaçıran Christoph Daum, Milliyet Gazetesi’nden Senad Ok’a  sarı-lacivertli kulüpte geçirdiği son dönemi analiz ederken, uzun süre konuşulacak açıklamalara da imza attı.

İşte Daum'un büyük bir samimiyetle anlattıkları;

‘BEN HATA YAPTIM’

“Aykut Kocaman ile aramızda birçok sorun yaşandı. Ciddi tartışmalarımız da oldu. Hatta bana Türkçe olarak ağır ifadeler de kullandı. Bunları söylediği için birine ömür boyu kızgın olmak doğru değil. İnsan zaman zaman duygusal bir durum içinde olabiliyor. Bu durumlar her zaman yaşanabilir. Bazen kullanmayacağın sözleri bulunduğun ortam sebebiyle kullanabiliyorsun. Bunlar hayatta her zaman karşınıza çıkabilir. Ama ben bunların hepsini geride bıraktım. Aykut'u affettim. Görürsem konuşur, elini sıkarım. Eğer aramızdaki sıkıntıyı ileriye taşırsak her zaman savaş halinde oluruz.

 

Belki ben de hata yaptım. Hata varsa sadece tek tarafı yoktur. Önemli olan geçmişi kapatmak ve barışı sağlamak. Ben kendi açımdan onu affettim ve rahatladım. Bazen neden aramızda problem yaşandığını da anlamıyordum. Analiz edemiyordum bir türlü.”

‘KOMİSYONCU DEĞİLİM’

“Bugün dahil hiçbir menajer arkadaşım yok. Murat Kuş dışında. Juan Figger ile Leverkusen'de birlikte çalıştık. Dürüst ve profesyonel biri. Ben futbolcuyu belirlerim ve aradan çıkarım. Gerisi kulüpler, menajer ve futbolcu arasındadır. Benim komisyon aldığımın iddia edilmesi çok aptalca bir durum. Birine çamur atmak demek. Hiçbir delil yok. Bunlar dedikodu. Başladı mı durdurmak zordur. Bu konuyla ilgili bir hikaye anlatmak istiyorum. Bir çiftçi diğeri hakkında sürekli dedikodu yapıyor. Ürünlerinde ilaç kullandığını söylüyor. Diğeri bir gün kapıyı çalıyor ve diyor ki, ‘Senin bu dedikoduların yüzünden işimi kaybediyorum.' Daha sonra diğeri özür diliyor ve beni affet diyor. Tamam diyor ve ekliyor; ‘Akşam bize yemeğe gel ama yanında bir de canlı tavuk getir.' Dedikodu yapan çiftçi elinde canlı bir tavukla suçladığı çiftçinin evine gidiyor. Suçlanan çiftçi şimdi tavuğun tüylerini tek tek yol diyor adama. O da tavuğu yoluyor. Tavuk çıplak kalıyor. Şimdi git tüm tüyleri topla diyor. Mümkün değil. Benim durumum da bu. Bu tip konuşmalar ahlaka sığmaz.”

 

‘TRANSFERE KARIŞMAM’

“Ben hiçbir zaman transfer yapmadım. Diego'yu istedik alamadık, Fabiano'yu istedik alamadık. Oliviera ile stoper Alex'i de alamadık. Bu iş tamamen kulüp ve yönetimin işi. Ben görüşmelerin hep dışındayım. Benim bir kuralım var. Hiçbir zaman transfere müdahil olmamak. Scout yapar, insanları biraraya getiririm ve aradan çekilirim. Benim her zaman param vardı. Fenerbahçe'de önceliğim hiçbir zaman para olmadı. Fenerbahçe'ye ikinci kez gelmemin sebebi uluslararası arenaya tekrar geri dönmekti. Para konuşmadım. Ukrayna'dan Çin'den Arabistan'dan hâlâ teklifler alıyorum. Ama gitmiyorum. Yaşayacağın yer çok önemli. Burası benim ikinci vatanım. Ali Yıldırım bana ikinci kez teklif yaptığında çok şaşırdım. Köln'den ayrıldım ve Fenerbahçe'ye geldim. Ama Köln şehri beni hâlâ affetmedi. Dışarıda gördüklerinde hâlâ bana sitem ediyorlar. Orası benim büyüdüğüm ve ilk profesyonel olduğum şehirdi. İkinci kez gelirken para konuşmadım. Teklif ettikleri parayı kabul ettim.”

‘ALEX BİR DAHİYDİ’

“İki çeşit hız var. Biri hareket hızı, diğeri beyin hızı. Alex bir dahiydi. Beyni çok hızlı çalışıyordu. Alex ile ayrılığından sonra konuştum. Ama neden ayrıldığını bilmiyorum. Sonuç olarak bu ayrılık ne Fenerbahçe'ye, ne Alex'e yakıştı. İki taraf da böyle bir durumu hak etmedi. Alex müthiş bir insan ve futbolcudur.”

DAUM'DAN İNCİLER

* Fenerbahçe'nin bir maçına ancak davet edilirsem giderim. Aksi taktirde bu provokasyon olur. Davet edilmeden Şükrü Saracoğlu'na gitmem. * BATE maçını izledim. Fenerbahçe turu geçmeyi hak etti. Kırmızı karttan sonra oyunun rengi değişti. Finali düşünmek için erken. Basamak basamak gitmek gerekir. Ayrıca Avrupa'da gerçek arena Şampiyonlar Ligi. * Salih'i çok beğendim. Gerçekten yetenekli ve top hakimiyeti yüksek. Futbola odaklanır ve çalışırsa geleceği parlak. * Ben sonuç adamıyım. Eğer sonuç alamazsanız kovulursunuz. İkinci her zaman ilk kaybedendir. Bana ikinci olup mutlu olan birini gösterin. Başka kulüplerde belki ikincilik mutlu edebilir ama Fenerbahçe'de asla.”

Yayınlanma Tarihi:10:05,