SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hafta içi ajanslara düşen bir haberle sarsıldık. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) aldığı bir kararla güreşi olimpiyat oyunlarından çıkarmayı planlıyor. Henüz nihayi karar verilmemiş olsada gelen bu haberle yeterince sarsıldık. Güreş halterle birlikte şimdiye kadar düzenlenen olimpiyatlarda başlıca madalya umudumuzdu. Hatta en çok madalya aldığımız spor dalıydı. Gelgelelim ki bazılarına göre artık şaşalı dönemini geride bıraktı.

Olimpiyatlardan çıkarılışının her ne kadar başka spor dallarının ve bazı devletlerin kendi sporlarını yerleştirme baskısı sebeplerden biri de olsa başlıca birkaç ana sebebi mevcut:

-Oyun kurallarının basit ve anlaşılır olmadığı

-Oyun kurallarının sık sık değişmesinin izleyicinin oyunu takip etmesini zorlaştırdığı

-Puanların hakkaniyetle dağıtılmadığı

-Olimpiyatlarda yeterince seyirci çekemediği

Her ne kadar eleştirilerde haklılık payı da olsa olimpiyatlardan çıkarılacak spor dallarından biri güreş olmamalıydı fikri uluslararası kamoyunda da yankı buluyor. Olimpiyatların demirbaş oyunlarından biri olan güreşin verilen bu ani kararla oyunlardan çıkarılması ülkemizdeki sporseverleride etkilemiş durumda. Oysa olimpiyatların en az ilgi çekici sporu olarak listenin başında Taekwondo ve Modern Pentatlon bulunuyordu, verilen bu karar konunun uzmanlarını da şaşırtmış görünüyor.

Aslında verilen karar henüz nihayi karar değil. Uzmanlara göre güreşin kendine biraz çeki düzen vermesi halinde oyunlardan çıkarılmama umudu var. Oyun kurallarının daha anlaşılır hale getirilmesi, adeletli puan sistemi gibi önemli yenilikler yapılarak Eylül ayındaki nihai karar öncesi eksiklikler giderilebilir. Bütün bunlar yaşanırken beyzbol (Amerika), wushu(Çin) gibi sporlar kendi ülkelerinin büyük desteği ile olimpiyatlara katılabilme lobisi içerisindeler. Ata sporumuz diye dillendirdiğimiz güreş ise tabiri caizse onca saçma spor varken kapının önüne koyulacak spor dalı olarak seçilerek hakkı olan olimpiyatlardan çıkarılıyor. Yıllardır madalya umudumuz olan güreş eğer olimpiyatlardan çıkarılacak olursa kapısına kilit vurulacağı kesin gözüküyor. Dört yıl boyunca bütün emeklerini olimpiyatlara katılabilmek için ortaya koyan sporcular verilecek bu kararla spor hayatlarına nokta koymak zorunda kalabilirler. Güreş oyunlarında dünya ve Avrupa şampiyonalarının olimpiyatlar kadar ilgi çekmediği kesin. Zaten seyirci azlığı bulunan ata sporumuz artık çok yakında kapısına kilidi vurmak zorunda kalacaktır. Bizimle birlikte Bulgaristan, Yunanistan, Rusya, Kazakistan, İran, Azerbaycan gibi ülkelerde bu durumdan etkileneceklerdir.

Dört beş defa aday olup bir türlü üstlenemediğimiz olimpiyatlara bu kez epey yakınız. 2020 ev sahipliği için pekçoklarına göre bir numaralı adayız. Ev sahipliği kararı, güreşin kaderinin çizileceği Eylül ayında Arjantin'deki  toplantıda dünyaya duyurulacak. Ne trajiktir ki bir yandan 2020 olimpiyatlarına ev sahipliği yaparken bir yandan da bir numaralı madalya umudumuz olan ata sporumuz güreşin, olimpiyatlara veda etmesi aynı zamana denk düşecek. İşler bu yönde gelişirse  ne yazıki artık kündeleyeceğimiz kimse kalmayacak demektir.

MUSTAFA ŞENTÜRK