SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türk Güreş Vakfı’nın 25’inci Olağan Genel Kurulu, İncek’te bulunan Ahmet Ayık Güreş Eğitimi ve Spor Kompleksi’nde gerçekleştirildi. Çoğunluğun aranmadığı genel kurula 143 delegenin 72’si katıldı. Eski bakanlardan Fikret Ünlü’nün oy birliği ile divan başkanı seçildiği genel kurula, eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu ile çok sayıda davetli de katıldı.

Türk Güreş Vakfı Genel Başkanı Ahmet Ayık, yaptığı konuşmada, vakfın 5’i olimpiyat ve dünya şampiyonu güreşçi olmak üzere 12 kişi tarafından 1980 yılında kurulduğunu ve o günden bugüne Türk güreşine hizmet verdiğini söyledi.

Vakıf olarak bugüne kadar 5 önemli proje hazırladıklarını ve bunlardan 3’ünü gerçekleştirebildiklerini anlatan Ayık, ”Vakıflar biliyorsunuz verme müesseseleridir. Gönüllülük esastır. Bizler 5 projemizden içinde bulunduğumuz tesisi yaptık. Karşıyaka’da anıt mezarı gerçekleştirdik. Ayrıca bir otelimiz vardı o da maalesef güreşin elinden gitti. Son dönemlerde bazı maddi sıkıntılar yaşıyorduk. Neyse ki onları bitirdik. Az da olsa bir miktar paramız var. Yardımlara yeniden başladık. Okullara ve müessese desteği olmayan kulüplere malzeme yardımı yapıyoruz. Ayrıca 8’i bayan 18 kişiye karşılıksız burs veriyoruz. Vakıf olarak bu yöndeki çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Eski bakanlardan Fikret Ünlü ve İdris Naim Şahin de yaptıkları konuşmada Türkiye’de güreş sporunun öneminin her zaman üst düzeyde bulunduğunu belirterek, genel kurulun da Türk güreşine ve Türk sporuna hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından açık oylama ile yapılan seçimde mevcut başkan Ahmet Ayık başkanlığındaki yönetim kurulu, oy birliğiyle yeniden seçildi. Türk Güreş Vakfı’nın yeni yönetim kurulunda, Ahmet Ayık, Tevfik Kış, Serdar Atalay, Haluk Koç, Kadir Gökdemir, Abdullah Bozdayı ve Adil Güngör yer aldı.

Seçimin ardından yeniden söz alan başkan Ahmet Ayık, genel başkan olarak son kez genel kurula katıldığını ifade ederek, ”Daha önceki genel kurullar öncesinde de hep son diyordum. Ancak artık bu son seçim olsun. Son dönemin ardından başkanlık görevini artık gençlere teslim etme zamanı geldi” dedi.

Yeni yönetim kurulunun önümüzdeki günlerde bir araya gelerek görev dağılımı yapacağı bildirildi.