SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA Avrupa Ligi'nde BATE ile Kadıköy'de oynayan F.Bahçe, bu maçı UEFA'nın cezası nedeniyle seyircisiz oynadı. Fakat stat çevresinde kurulan dev ekranın karşısında binlerce Fenerbahçeli yine de takımına destek verdi. Bununla da yetinmeyen “Çılgın Fenerbahçeliler” 54. dakikada 50'ye yakın işaret fişeğiyle bir anda stattaki herkesi şok etti. Bu fişeklerin atılmasıyla stattaki herkes kafasını gökyüzüne kaldırdı. Muhteşem bir görüntü oluşmuştu ama stat içine düşen fişekler tehlike yarattı.

HABERTÜRK’ün haberine göre, tüm bunlar dünyada büyük ses getirdi. AP, Reuters gibi ajanslar bu ilginç olayı paylaşırken, başta İngiliz medyası olmak üzere birçok medya kurumu da bu olayı paylaştı. Ayrıca ünlü bloglarda bu olayı takipçilerine duyurdu. Bu bloglardan “Dirty Tackle”ın “İlginç, güzel bir o kadarda holigansı” yorumu ise oldukça dikkat çekiciydi.

AVRUPA’DA FİŞEK YANSIMALARI

BİLD: Paraşüt olayı gerçekleştiğinde herkes şaşırdı ve ortak yorum şuydu: “Kötü değildi”. Ama fişekler yedek kulübelerinin yakınına düştü ve şans eseri yaralanan olmadı.

SPİEGEL: İstanbul'daki hayalet oyunun içine Fenerbahçeliler paraşütlü meşale attılar.

DAİLY MAİL: Taraftarlar cezalı maça paraşütle meşale attı.

GÜNÜN FOTOĞRAFI

Dünyada büyük yankı uyandıran bu olay manşetlere taşınırken İngiliz The Guardian gazetesi tarafından da günün fotoğrafı seçildi.

PARAŞÜTLÜ İŞARET FİŞEĞİ

F.Bahçeli taraftarların BATE maçında kullandıkları ve herkesi şaşırtan bu nesne daha çok gemicilerin kullandığı bu fişeğin adı “Paraşütlü işaret fişeği”.

ÖZELLİKLERİ:

* 250-300 metre kadar yükseğe çıkar * 45-60 saniye boyunca yanar ve havada kalır * Fiyatı 7.5 ile 10 lira arasında değişiyor * Parlak kırmızı renkte yanar.

GEMİCİ GÖRÜŞÜ: HAYAT KURTARIR

Bu fişekler aslında hayat kurtarıyor. Gemiden ayrılmanız gerekirse, denizin ortasında filikada ya da gemide hiçbir iletişim aracın kalmamışsa bu fişekleri kullanırsınız ve çevrenizdeki gemilerden sizi bulurlar. Aslında açık alanda tehlikesi yok ama Kadıköy gibi merkezi bir yerde dünkü gibi yangın çıkarma ihtimali var. Atarken de dikkat etmek gerekiyor. Birine isabet ederse ağır yaralanmalara sebep olabilir. Tarihi geçmişse de barutun nemlenmesiyle atan kişinin elinde patlayabilir. MUSTAFA ÇELİK (GEMİ KAPTANI)