SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarihinde ilk kez UEFA Avrupa Ligi'nde son 16 takım arasına adını yazdıran Fenerbahçe, son 11 günde 3'ü deplasmanda olmak üzere 4 önemli sıvav verdi ve kritik galibiyetler aldı. Mersin'de başlayan maraton, Beyaz Rusya, Trabzon ve İstanbul'da sona erdi. Sarı-lacivertliler 4 maçta da kalesini rakiplere kapatarak gol yemezken, ligde şampiyonluk iddiasını sürdürdü, Avrupa'da da yoluna devam etti.

3 kulvarda yoluna devam eden Kanarya'nın sıkıntılı maç programından başarıyla çıkmasının ardında saklanan gerçekleri irdeledik. Teknik direktör Aykut Kocaman ve profesyonellerden oluşan ekibi titiz bir çalışma içinde seyahat programı hazırladı. Futbolcuların beslenmesinden, uyku düzenine kadar her şey ayrı ayrı hesaplandı. Rakipler birer birer izlendi ve 11 günlük maç trafiği planlandığı gibi sona erdi.

ÖZEL TERAPİLER UYGUNLANDI

Günler öncesinden seyahat programı yapıldı. Uzun süre İstanbul'dan ve ailelerinden uzak kalacak olan futbolcuların motivasyonu için kamplarda özel terapiler uygulandı. Uçak saatleri özellikle uyku düzenini bozmayacak şekilde belirlendi. Kulübün aşçısı sağlık ekibinin düzenlediği yemek listesine göre gıda dengelerini bozmadı.

KAPTANA KOCAMAN DESTEK

Teknik Direktör Aykut Kocaman, Sivasspor maçında yediği hatalı gol sonrasında moral olarak çöküş yaşayan kaleci Volkan Demirel'e büyük destek verdi. Tecrübeli file bekçisiyle başbaşa konuşmalar yapan tecrübeli çalıştırıcı, kendisinden asla vazgeçmeyeceğini ve takımın en önemli oyuncusu olduğunu ısrarla gündeme getirdi.

ZEMİNE GÖRE KRAMPONLAR

Kulübün profesyonelleri 11 güne sığan 4 maçlık yoğun maç programında, hava ve zemin koşullarını da dikkate alarak gerekli mazlemeleri temin etti. Mükemmel bir seyahat programı uyguladı. Beyaz Rusya'ya giderken dağcılar için ayakkabı üreten markalara önem verildi, su ve soğuk geçirmez özel ayakkabılar hazırlatıldı.

KARAYOLU EZİYETİ ÇEKİLMEDİ

Özel izin alınarak Beyaz Rusya'ya uçuldu. Sivil hava uçuşlarına kapalı olan Grondo'ya ilk kez bir Türk Hava Yolları uçağı indi. Bu nedenle THY pilotları simulasyonla Grodno havalimanına iniş denemesi yaptılar. Ardından da Grodno'ya uçuş gerçekleşti ve 300 kilometrelik karayolu eziyeti çekilmeden yolculuk sonuçlandı.

RİZE KAMPI MORAL YÜKLEDİ

Beyaz Rusya dönüşünde takım İstanbul yerine Rize'ye geçti. Trabzonspor maçından iki gün önce Karadeniz'e gelen takım, bir kez daha yorucu yolculuk yapmadan bu kentte Trabzonspor maçına hazırlandı. Rize'de çok sayıda taraftarın olması takım üzerindeki stres ve baskıyı da önemli ölçüde hafifletmiş oldu.

İrfan YİRMİBEŞ / AMK