SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İki yıl önce açılan Arena’nın zemini, Cluj maçındaki facia sonrası lige verilen devre arasında 600 bin Euro’ya yenilenmişti. Ancak Galatasaray, Schalke maçında yine zemin sorunu yaşadı ve beklenen futbolunu sahaya yansıtamadı. Peki Galatasaray’ın dünya standartlarındaki stadı Arena’nın çözülemeyen zemin sorunu neden kaynaklanıyor?

RÖVANŞTA DA AYNI ÇİMLER

Galatasaray Kulübü’nün zeminin yenilenmesi için güvendiği “Support in Sport” firması, Schalke’nin stadı Veltins Arena’nın da zeminini yapan firma… Aynı firma Real Madrid, Ajax, Bayern Münih, Barcelona ve Manchester United’ın sahalarında kullanılan çimin üreticisi… Yani Galatasaray Alman ekibiyle rövanşı yine Hollanda’da yetişen çimler üzerinde oynayacak.

ÜÇTE BİRİ GÜNEŞ GÖRMÜYOR

Arena’nın yapısı gereği saha içine güneş ışığı yeterince düşmüyor. Sahanın üçte biri güneş ışığını hiç görmüyor. Bu yüzden suni güneş ışığı sağlayan makinelere ihtiyaç duyuluyor. Galatasaray Kulübü’nde bu makinelerden 6 tane bulunuyor. Ancak bu sayı Galatasaray’ın hiç ışık görmeyen zeminin yağmurlu bir havanın ardından oynanan maçın ardından çimlerinin kendini yenilemesi için yeterli olmuyor.

2 GÜNDE KENDİNE GELEBİLİRDİ

6 tane suni güneş enerjisi veren cihazlar sahanın ancak üçte birini aydınlatabiliyor. 48 saat içinde çimleri yenileyen bu makinelerin sayısının Galatasaray’da en az 9 tane olması halinde sahanın yarısı 48 saatte kendini yenileme şansı bulabilirdi. Bir tanesi 100 bin Euro olan bu cihazlardan Arsenal’de 9, Real Madrid’te 9, Wembley Stadyumu’nda ise 12 adet bulunuyor.

ÇİMLERİ TUTAN LİF DE GEREKLİ

Arena gibi; rüzgar almayan, güneş görmeyen zemin için sadece suni ışıklar yeterli olmuyor. Sahaya iki santim aralıklarla 20 santim derinliğe kadar sentetik lifler çakılıyor. Futbolcu kaydığı zaman bu lifler çimi tutuyor ve yıpranma azalıyor. Bu liflerin çimlerin altına döşenmesi için maliyet 500 bin Euro civarında.

ÜÇ TANE YENİ MAKİNE

Galatasaray Kulübü şimdi suni güneş ışığı veren makinelerden üç adet daha alıyor. Hollanda’dan yola çıkan bu makinelerin bir hafta içinde Türkiye’ye ulaşması ve pazartesi günkü Ordu maçının ardından çalışmaların başlaması planlanıyor.

Sabah