SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şili 1. Futbol Ligi'nde geçtiğimiz günlerde oynanan bir karşılaşma ülkede büyük bir ilgiyle, yakından takip edildi. Ancak ne şampiyonluk mücadelesi ne de sahadaki yıldız futbolcular ilginin odağındaydı. Tüm gözler maçın baş hakemindeydi.

Cobresal ve Rangers takımlarını karşı karşıya getiren mücadelede Christian Rojas düdük çaldı. Eski bir profesyonel futbolcu olan Rojas, 1995 ve 2001 yılları arasında tam 6 sene Cobresal takımının formasını giymişti. 25 yaşında dizinden geçirdiği ağır sakatlık nedeniyle aktif futbolculuk kariyerini noktalamak zorunda kaldı. Ancak sonrasında futbolu çok sevdiği için hakem olarak yola devam etme kararı verdi.

Şili Futbol Federasyonu, alt sıralardan kurtulma mücadelesi veren Cobresal'in bu kritik karşılaşmasına hakem olarak takımın eski bir oyuncusunu atayınca ortalık karıştı. Ancak Rojas Pazar günü oynanan mücadelede son derece başarılı bir yönetim gösterdi. 2-2 sona eren karşılaşmada verdiği hiçbir karar tartışılmayan hakem Rojas ülke basınının gündemine oturmayı da başardı. Şili basınında yapılan yorumlarda Rojas'ın son derece başarılı bir yönetim gösterdiği, eski takımına karşı duygusal davranmadığı belirtildi ve geçer not verildi. Maçın ardından açıklamalarda bulunan Rojas, “Ben profesyonel bir hakemim. İşimin gereğini yaptım” dedi.

Skorer/Onur Dinçer