SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

S: Moraliniz nasıl?

C: Moralim iyi olmak mecburiyetinde. Ben Trabzonspor Kulüp Başkanıyım. Baş olanların hayatı zordur. Ben de böyle zor bir dönem geçiriyorum. Ben dik durursam, ekibim de dik durur. Ben bu duruma alıştım, çünkü eskiyim bu işlerde. Aynen yolumuza devam edeceğiz. Evvelki hafta bitti, bu hafta başlıyor. Bu hafta ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

S: Fenerbahçe maçının devre arasında stadı terk ettiniz. Neden?

C: Hayır terk etmedim, locadan seyrettim. Herkesin locaya merakı var. Bizde de bir tane loca var bir üst katta, oraya geçtim. Belki seyirciyi daha rahat tatmak için olabilir. Hem de daha rahat maçı seyrettiğim için olabilir. S: Taraftarın tepkisi sizi kızdırıyor mu, üzüyor mu, kırıyor mu?

C: Kızdırmıyor, üzüyor ve kırıyor. İnsanlar kendilerini bilirler nerede hata yaptıklarını veya yapmadıklarını. Dört dörtlük insan yoktur. Ben de hata yapmış olabilirim fakat kulüp başkanlığında dönüp 5 yılıma ve bundan 20 yıl önceki başkanlık dönemime baktığım zaman alt alta yazarsan hep vermiş, hiç almamışım. Para vermiş, almamışım. Almak için mücadele edenlere de ödemeye çalışmışım. Gelmiş bu yıllar yatırımlar yapmışım. Borsada Trabzonspor’u düzlüğe çıkarmışım ki, en az 200-250 milyonluk bir iş. Mevcut kamp yerlerimizi yenilemişiz. Hidroelektrik santral almışız, bitirmek üzereyiz. Nezarete girmişiz, çıkmışız. Bunlara bakıyorum da; birinin şen şakraklığı 3 gün sürmüş. Birinin başarısı 5 gün sürmüş, 7 gün sürmüş, 10 gün sürmüş, 2 gün sürmüş. Böyle 6 ay sürmemiş. Avrupa Kupalarına, Şampiyonlar Ligi'ne ilk defa katılmışın. Çok iyi puanlar almışın, onun çoşkusu 3 hafta sürmüş veya sürmemiş. Nezarete girmişiz 5 gün sonra herkes unutmuş. Ona üzlüyorum. Yoksa üzüldüğüm başka bir şey yok. Puan cetvelinde aşağılarda olmuş olabiliriz, ama üstekiler ile puan farkımız çok değil. Daha önümüzde 12 maç var. S: sürekli başarıları olan bir nesil bekliyor musunuz?

C. Hayır. Öyle bir nesil beklemiyorum. Bununla uğraşan Beşiktaş'ta Süleyman ağabey var, tesisleri yapmış. Galatsaray’da diğer arkadaşlarımız var. Fenerbahçe’de Aziz bey var. Burada ben elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Sırf bunlarla olmuyor. O tarifi açarsak; top kaleden içeri girsin. Peki kiralık bir otobüs bir de kiralık bir daire tutarsın kulüp merkezin, oraya o da bir kulüp seninle aynı sahaya çıkıyor. Baktığınız zaman ses getirmiyor. Yurtdışına çıktığınızda seni tatmin edecek şeylerin olmuyor. Bence bir şeyler yapmak doğru ama birilerine anlatmak gerekiyor. S: Trabzonspor’un şu anki puan durumundan memnun musunuz?

C: Değilim ve hiç hoşlanmıyorum bu durumdan. Bakmak bile istemiyorum ama bir gerçek bu. 27 puanı yukarılara taşımak istiyorum ve daha önümüzde maçlarımız var. Her büyük takımın her sene başına gelen bir olay. Bizim de bu sene başımıza geliyor. Biz buradan dik duruşumuzla yukarı doğru çıkacağız. O konuda kimsenin endişesi olmasın. 3 hafta sonra bir araya gelip tekrar değerlendirsek iyi olur. S: “Eyvah! Biz de bu duruma düşer miyiz?” sorusu aklınıza geliyor mu?

C: Takımın oyuncuları, tecrübesi, uzun yıllar olan birikimi olmaz çok zor olaylar.

S: Şenol Güneş istifa ederken size söyledi mi?

C: Evet söyledi, “Kan değişimi lazım” dedi. Ben de “peki” dedim. 3 defa da kalması için ısrar ettim.

S: 4. defa neden demediniz?

C: 4, 5, 6 gitmez ki. Bir yerde biter.

S: Şenol Güneş’i bu sezon için başarısız bir teknik adam olarak mı değerlendiriyorsunuz?

C: Bu sezon için başarısız.

S: Kendinizi bu sezon için başarısız görüyor musunuz?

C: Bir başkan olarak başarısız görmek için belirli kurallar vardır. Para ödemez mesela. Tesis yapmaz. Özel uçak tutmaz.Turizm, seyehat harcamalarını ödemez. Memurların maaşını ödemez. Bu başarızlık örneğidir. Bu sene hiç böyle bir şey yapmadım. Hiç böyle bir şey yok.

S: Sportif anlamda başarısız görüyor musunuz?

C: Evet. Başarısızım.

S: Peki nedenleri nelerdir? C: Bana göre uyum sağlamadık takımla. Oyuncuları ele aldığın zaman geldiği takımların hepsi klas yerlerden. Mesela sol bek Emerson, Benfica’nın sol beki. Janko, Avusturya Milli Takımı santraforu. Zokora’yı söylemeye lüzum yok, Fildişi Milli Takımı oyuncusu. Colman, Alanzinho..

S: Bu saydığınız isimler şu an için oynayacak performansta değiller sanıyorum ki?

C: Evet değiller ama bunlar önemli futbolcular. Bunları oynatabilmek lazım.

S: Şenol Güneş oynatamadı mı?

C: Oynatamadı. Bunları oynatmak hoca işi. Yönetici, başkan işi değil. S: Neden oynatmadı?

C: Onu bilemem tabi..

S:Hiç konuşmadınız mı? Neden oynamıyorlar diye?

C: Hepsinin kendine göre problemleri çıkıyordu. Zokora’nın milli takımı, Bamba’nın milli takımı. Birnin boyu uzun diyorlar. Birinin kısa diyorlar. Cevap verebileceğim konu değil teknik açıdan, ama bunlar önümüzdeki haftadan itibaren oynatılacaktır. Mecburiyetleri var. Hepsi takır takır parasını da alıyorlar. Karşılıklarını vermeleri lazım. Verecekelerine de inanıyorum. S: Şenol Güneş büyük bir coşkuyla geldi. Size göre böyle mi gitmeliydi?

C: Her hoca coşkuyla gelir. Yeni bir heyecan. Başarılı olamayınca sönük bir yolcu etme oluyor. Şenol Güneş, Trabzon’nun tanıdığı bir sima. Giderken de ona bir plaket vermek istediler. Tolunay’a devretmesini istediler ama kendisi istemedi.

S: Tribünlerden istifa seslerini duyunca neler hissediyorsunuz?

C: Bizim Aralık ayında bir dahaki kongremiz. Zaten orada otomatik birisi seçilir. Bana biri gelip “Ben bunları gayet samimi duygularla idare edebilirim. Sizden biraz daha iyi yapabilirim” dese bugün bırakır ve teslim ederim. Ama “Ben adayım”la olmaz bu iş. Aralıkta belli olur. Biz aralık ayına kadar götürürüz.

S: Aralık ayında aday mısınız? 

C: Çok özel bir durum olmaması halinde aday değilim. Çok yorgunum. Kimse aday olmazsa takımımı öylece bırakamam. İnsanlar yıpranıyor. Ben taraftarın bir maçta “Sadri Şener istifa” demelerini hiçbir zaman düşünmezdim. Yaptığım iyilikler çok fazla ama yine de olabiliyormuş. Ben bu kulübe servet verdim. Çocuğumun parasını da verdim. Bana nasıl “istifa” diye bağırabilirsiniz. Birisi çalışmazsa ona ben de derim o zaman.

S: Siz şu anda Trabzonspor’u daha iyi yönetecek bir başkan görüyor musunuz?

C: İsim veremem, ama aday olabilecek insanlar var.

S: Trabzonspor’u böyle görmek taraftarı rahatsız ediyor.

C: Trabzon’da müslümanlıktan sonra Trabzonspor gelir. Bununla yatıyorsunuz, kalkıyorsunuz. Fenerbahçe maçında Trabzon’a gelen uçak sayısı arttı, gelen gidenden dolayı. İstifa etmek kolay ama önümüzdeki süreç içerisinde Trabzonspor’u sahipsiz bırakmak olmaz. S: Trabzonspor bu sezon neden başarısız?

C: Ben ve yönetici arkadaşlarımın hocanın tavsiye ettiği oyuncularla konuşup, görüşüyoruz. Transfer hataları olmuş olabilir. Ali Şen’in çok güzel bir lafı vardır: “Transfer, hocalara bırakılacak kadar ucuz bir iş değildir.” Bunun parasını hocaya bırakamazsın. Sorarsınız hocaya “kimi istiyorsun” diye. Ardından “kimi ölümüne istiyorsunuz” derim. Daha sonra da “olmazsa olmazın kim” derim. Ben oyuncu seçemem, alırım. Şenol Güneş, transferi yaparken diğer hocalara uygunluğunu soruyordu. Böyle bir şeyin olmaması gerekiyor. Şenol hocayı bizden biri olduğu için istifasını ilk seferlerinde kabul etmedik. Yabancı olsaydı kabul ederdik.

S: Tolunay Kafkas ne zamandan beri kafanızda?

C: Hep vardı. B planımdaki isimdi. Tolunay giderse de başka bir isim kafamda var, ama şu anda gerek yok. Tolunay ile 3.5 yıllık anlaşmamız var. Büyük takımlarda hep B planı ve C planı her zaman olmalı. Anında karar vermekle 10 numara bir iş yaptım. Dedikoduyu kestik attık. S: Şenol Güneş’in “Sadri Şener benim arkadaşım değil” demesi ne anlama geliyor?

C: Benim çok arkadaşım var. Şenol Güneş’e de arkadaş olarak ihtiyacım yokmuş. Zaten bir arkadaş daha katsaydım yük olurdu.

S: Aziz Yıldırım gelseydi yine de locaya çıkar mıydınız?

C: O zaman daha farklı olurdu tabi. Orada bir mesuliyet hissediyorsun. Misafir sonuçta. O yüzden farklı olabilirdi. S: Avni Aker’de futbolculara bir baskı var mı?

C: Hiç oynamadım orada ama olabilir. Yıllardır söylenen bir konu. Rakip takım da baskı altındaydı. Şimdi o baskı biraz azaldı. Seyircimiz azaldı. Fenerbahçe ile mücadele ediyoruz şike sürecinde ve o maçta bana istifa diye bağırıyorlar. Mesuliyet duygularımdan dolayı yapamıyorum.

S: Trabzonspor içinde bulunduğu durumdan nasıl kurtulacak? C: O hoca ile futbolcuların işi. Para pulda sıkıntı yok. Sadece yenildikleri zaman param olsa dahi futbolculara ödeme yapmak istemiyorum. Erteliyorum. Ben onlara futbol oynamak şartıyla para veriyorum. Elma toplasınlar diye değil. Benim de tarzım bu. Tolunay hangi isimleri istediğini şimdiden bana verdi. Bu da benim çok hoşuma gitti. S: Trabzonspor – SB Elazığ maçını Tolunay hoca ile birlikte mi izlediniz?

C: Ben cezam nedeni ile Bodrum’daydım, Tolunay İstanbul’daydı. Bana akıl öğretecek bir hoca istemiyorum. Hem maaş alacak, hem de akıl verecek olmaz. Herkes yerini ve haddini bilecek.

S: Kendinize karşı özeleştiri yaptınız mı?

C: 5 senelik periyotta Türkiye Kupası almışım, Süper Kupa almışım, Avrupa’da belirli bir yere gelmişim. Bu sene başarısızım doğru. Gidişatım başarısız doğru. Ama bu seneden önceki senelerde beni başarısız olarak nitelendiremezsiniz.

S: Mecbur olsanız Şenol Güneş ile tekrar çalışır mısınız?

C: Yok. Hem arkadaşlık yapmıyoruz, hem de neden çalışayım. Mustafa hoca, Fatih hoca ve Şenol hocanın federasyonda çeşitli görevler almaları gerekiyor. Hocalık miladını doldurmak üzereler.

S: 6+2'ye nasıl bakıyorsunuz?

C: Günümüzde yerli oyuncu bulmak çok zor. Herkes Trabzonspor için özüne dönemli diyor, ama ben bunlardan sıkıldım. Bunlar klasik sözler. 10 yıldır aynı söylentiler. 1461 Trabzonspor’dan 2 oyuncuyu Rize’ye verdik. Alttan yetişen çok iyi oyuncularımız var. Yusuf ve kaleci fatih de bunlardan biri. Bu takımı devam ettireceğiz ve gelişen oyuncuları da kadomuza katacağız. O takımdan yılda bir iki ismi Trabzonspor’a katarsak bize yeter.

S: Tolga ile Onur’u satar mısınız?

C: Hayır satmam. İkisi de çok iyi kaleci.

S: Trabzonspor’un belli bir yere gelmesinde Selçuk, Burak, Umut ve Egemen’in büyük payı vardı. Neden gönderdiniz?

C: Bunların dördünü de biz aldık. Selçuk’un alınmasında Ersun Yanal’ın ısrarı vardı. Egemen’nin alınmasında Hayrettin Bey’in isteği vardı. Burak takastan tesadüf sonucu gelmiş bir oyuncuydu. Umut zaten bizdeydi. Selçuk ve Burak için söylüyorum. Onlar Trabzon’da yaşamak istemediler. Galatasaray ne kadar verdiyse aynı parayı verdim. Adam belli bir noktaya, şöhrete gelmiş, belli bir para sahibi olmş Trabzon şehri artık onlara yetmiyor. İstanbul, dünyanın en güzel şehri. Drogba bile geldiğinde şaşırdı. Umut, özel hayatındaki problemlerden dolayı yurtdışına gitmek istedi. Ben de izin verdim. Egemen’ninki sadece para. 5 lira 10 lira fazla 100 lira eksik işidir. Ben gece kulübü açamadım. Bu arkadaşlarda seviyor. Sevmeleri de normaldir. Bazı Trabzonlu olmayan oyuncular, 2 sene boyunca sadece sahilden kulübe gelip, sahilden evlerine gitmişlerdir. Hiç meydan denilen bölgeye gitmeden Trabzondan ayrılan yerli oyuncularımız bile olmuştur. Ben ne yapabilirim.

LigTV

Yayınlanma Tarihi:21:29,