SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

En önemlisini en başta söylemek lazım. G.Saray dün iyi değildi. Beklediğimiz o ısıran, önde baskı yapan, rakibe nefes aldırmayan, taraftarın da desteğiyle pozisyon üstüne pozisyon bulan G.Saray yerine, son paslarda beceriksizce davranan, taraftarının muhteşem desteğine rağmen bir türlü oyunu rakip yarı alana yıkamayan bir G.Saray vardı sahada.

Gecenin en iyisi belki de taraftarlardı. Maçın başında tribündeki görsel şölen görülmeye değerdi. İlk yarı boyunca da bir an olsun susmadılar, takımı ateşlemeye çalıştılar ancak ikinci yarının başlarında onlar da biraz durdu.

G.Saray’ın kötü oynamasının sebebi, rakibin önde yaptığı baskıydı. Geriden hiç oyun kuramadı sarı-kırmızılılar. Schalke baskı yaptıkça da takım geri çekildi. Ayrıca Sneijder'in de solda oynaması bu oyunu destekledi. Savunmada sıkıntı yaşadılar. Drogba elinden geleni yaptı ama savunmadaki sıkıntılar ilk yarı boyunca devam etti. Savunmadan hücuma bazı pozisyonlarda o kadar hızlı çıktı ki Schalke, anlam veremedim. Hele ilk yarının son dakikasında yenilen golde en büyük hata savunmanındı. Ve aynı pozisyonu daha önce 2-3 kere vermelerine rağmen bir türlü önlem alamadılar.

İkinci yarı ise G.Saray o baskıyı biraz kırdı ve istediği oyunu sahaya yansıtmayı başardı. 20-25 dakika boyunca oyunun kontrolü sarı-kırmızılılardaydı.

Şunuda belirtmek lazım. Sneijder ile Drogba ilk kez yanyana ilk 11'de başladılar. Birbirlerine alışmaları için biraz daha zaman gerektiği ortaya çıktı.

Schalkeiçin yapılan yorumların da ne kadar yanlış olduğunu gördük. Maçtan önce çoğu insan rakibin kolaylığından bahsediyordu ancak gördük ki Schalke, mlasik Alman savunmasını ve kontraatağını en iyi uygulayan ekiplerden. Ayrıca fizik kalite olarak sarı-kırmızılı oyunculardan iyi oldukları bir gerçek. Hemen mehen bütün hava toplarını aldılar ve hızlı paslarla kalemize geldiler.

Ancak ben G.Saray'dan çok umutluyum. İlk maçta rakibi daha yakından tanımış olduk ve gördük ki savunmada büyük sıkıntı yaşıyorlar. Almanya'daki maçta oyun bizim istediğimiz gibi şekillenecektir. Ayrıca Schalke'nin en iyi isimlerinden Jones da rövanş maçında cezalı. Bu da büyük avantaj G.Saray için. Biraz daha dikkatli ve son vuruşlarda becerikli oynarsa sarı-kırmızılılar, Almanya'da turu geçmeyi başaracaklardır.