SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Adrian vurdu, Egemen müthiş bir deparla kalesine koşup meşin yuvarlağın gol olmasını engelledi. Lig TV'nin çizgi hakemi Piero “Gol” dedi, eski ünlü hakemler ise topun çizgiyle teması olduğunu savundu.

Süper Lig'de oynanan kritik Trabzonspor-F.Bahçe mücadelesine Egemen'in çizgiden çıkardığı top damga vurdu… Adrian'ın uzaklardan aşırtmasında sarı-lacivertli oyuncu koştu, koştu, meşin yuvarlağı yakaladığında vücudu gol çizgisinden içerideydi, topa vurduğu nokta ise çok tartışıldı. Kimilerine göre pozisyon “Net goldü” kimilerine göre ise topun tamamı çizgiyi geçmemişti. Lig TV'nin ‘çizgi hakemi' olarak görülen ve bu tip poziyonlarda sıkça başvurulan ‘Piero' sistemi Adrian'ın vuruşunda “Gol” kararı verdi. Ancak pozisyonları stüdyoda yorumlayan ünlü hakem Markus Merk ise hakemin “Devam” kararının doğru olduğuna işaret etti.

HEPSİ ‘DEĞİL’ DEDİ

Merk dışında diğer hakem hocaları da pozisyonun süzülmesinin çok zor olduğu konusunda birleşirken hepsinin ortak kararı “Gol değil” yönündeydi. Hakem Bülent Yıldırım, bu pozisyonda yardımcısı Asım Yusuf Öz'ün ‘devam' kararına uymuştu. Bu karar sonrası ‘çizgi teknolojisinin' kullanıp kullanılmaması sorusu yine gündeme geldi.

FIFA: EVET UEFA: HAYIR

Gol çizgisi teknolojisi konusunda futbolun iki patronu birbirlerinden çok uzak fikirlere sahip. FIFA Başkanı Sepp Blatter teknolojiden yana ve FIFA'nın organizasyonundaki Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda ‘şahin gözü' ve ‘gol hakemi' test edildi. UEFA'nın patronu Michel Platini ise ilave hakem uygulamasını savunuyor. Hatta FIFA'nın teknolojik denemelerinden 2 gün sonra UEFA, 5. ve 6. hakemlere “Top çizgiyi geçti mi geçmedi mi?” çalışmaları yaptırdı.

Markus Merk (Lig TV)

TV görüntüsüyle Piero arasında fark var. Teknik ekipman topun içeride olduğunu gösteriyor ama burada 1-2 santimden bahsediyoruz. İnsan gözü bunu çözemez. Bence topun tamamı çizgiyi geçmedi. Yardımcı hakemin de böyle santimlerle ölçülebilen bir pozisyonda böyle bir refleks göstermesi normal.

Bülent Yavuz (Habertürk)

Kale direklerinin kalınlığı ile gol çizgisinin kalınlığı eşittir. Görüntülerde topun tamamının geçmediği net ortada. Piero görüntüye nereden çekmiş belli değil. Evet topun büyük bölümü içeride ama gol olması için tamamının çizgiyi geçmesi gerekir. Burada topun 4'te 3'ü içeride 4'te 1'i dışarıda. Bıçak sırtı pozisyon ama gol değil.

Ahmet Çakar (Sabah)

Öyle bir pozisyon ki televizyonda ancak durdurup tekrar geri alarak karar verebiliyoruz. Pozisyon bence gol değil. Topun belki yüzde 80'i 90'ı çizgiyi terk etti. Bir insan gözünün bu kadar hızlı hareket eden bir objenin çizgiyi geçip geçmediğini görmesi mümkün değil. Birkaç santimle topun çizgiye teması olduğunu düşünüyorum.

Erman Toroğlu (Hürriyet)

Maçın en önemli pozisyonu “Gol mü değil mi?” tartışması. Bir taraftan maç izliyorum diğer taraftan eski bir maçın belgeseli için çekin yapıyorum. “Net gol” yorumu yaptım. Rahatsız oldum, pozisyonu tekrarını izledim. Bu pozisyonda topun çok az da olsa çizgiye teması var. “Az gol” “Fazla gol” olmaz. Ya goldür ya değildir. Bu gol değil.

Serdar Tatlı (Fanatik)

Bana göre topun tamamı çizgiyi geçmemişti. Yardımcı hakem bir an paniklemiş olsa da doğru kararı verdi. Egemen'in topu vururken vücudunun içeride olmasının hiçbir önemi yok. Bir futbolcu oyun gereği saha dışına çıkabilir. Egemen kalenin içindeydi ama top çizgiler de dahil olmak üzere hala oyun alanındaydı.

Selçuk Dereli (Sözcü)

En çok tartışılan pozisyon tartışmasız Egemen'in kale çizgisi üzerinden çıkardığı toptu. Adrian'ın şutunda meşin yuvarlağın kale çizgisine teması devam ettiği için gol kararı verilemez. Yardımcı o pozisyonda 2 metre gerideydi. Net bir şey görmedi. Ancak devam kararı doğruydu. Sonuçta ‘piero'yu da insan kullanıyor.