SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sporcuların testlerinde yasaklı ‘Stanozolol’ maddesi çıktığı tespit edildi.

Geçen yıl Kasım ayında İsrail’de düzenlenen Avrupa 23 Yaş Altı Halter Şampiyonası’nda 5 Türk sporcunun testlerinde doping kapsamına giren yasaklı ‘Stanozolol’ maddesi bulunmuştu. Köln’de bulunan doping kontrol merkezinden gelen numunelerin dopingli çıkması üzerine o dönemin başkanı Hasan Akkuş, tüm sporcuların numunelerini yeniden Köln’e gönderdi. Geçen hafta cuma günü Köln’den gelen cevap ise federasyon yetkililerini şok etti. 5 sporcunun dışında gönderilen 16 numunenin de dopingli çıkması federasyon yetkililerini şaşırtırken, bugün tüm sporculara dopingli oldukları tebliğ edildi.

TÜRKEŞ: SORUŞTURMA AÇACAĞIZ

Hasan Akkuş’un istifası sonrasında genel kurula kadar federasyon başkanlığı görevini yürüten Zeki Türkeş, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, aralık ayı içinde yapılan iç denetim sonrasında, 23 Yaş Altı Milli Takımı’nda yer alan 16 sporcuda doping kapsamına giren ‘Stanozolol’ maddesine rastlandığını söyledi.

Türkeş, yaşanan olayla ilgili bir soruşturma başlatacaklarını ifade ederek, ”Sporcuların isimlerini şu an için açıklamak doğru değil. Soruşturma açacağız. Eğer sporcular itiraz ederlerse B numunesine de başvurulur. Süreç yakından takip edilecek” dedi.

Yayınlanma Tarihi:07:54,