SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sevgilisini öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınan Güney Afrikalı ampute atlet Oscar Pistorius, savcı tarafından Reeva Steenkamp’ı öldürmekle suçlandı. Avukat ise Pistorius’un kefaletle serbest bırakılmasını istiyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Pretoria kentinde görülen duruşmada, Savcı Gerrie Nel, muhtemel cinayet senaryosunu mahkeme heyeti ile paylaştı. Nel, çiftin tartıştığını sonrasında ise Reeva Steenkamp’ın kendisini banyoya kilitlediğini söyledi.

Savcı, Pistorius’un, “Yatağından kalkıp protez bacaklarını taktıktan sonra yaklaşık 7 metre yürüyerek, etrafı çevrili ve güvenlikli evinin banyosunda 29 yaşındaki Reeva Steenkamp’ı 4 kez vurduğunu ve banyo kapısının da kırılarak açıldığını” belirtti. 26 yaşındaki ampute atlet, cinayetle suçlandı.

Savcı, cinayetin kasıtlı olduğunu ifade ederek, ünlü atletin, “Evine zorla giren birini vurduğunu” söylemeyi de daha önceden düşündüğünü söyledi.

SESSİZCE AĞLADI

Savcının suçlaması karşısında sessizce ağlayan Pistorius’un avukatı Barry Roux ise müvekkilinin Steenkamp’ı kazara vurduğunu vurgulayarak, cinayet suçlamasını kabul etmediklerini söyledi. Roux, müvekkiline karşı isnat edilebilecek bir suç olmadığını ve kefaletle serbest kalması gerektiğini ifade etti. Avukat, banyo kapısının kırıldığı iddiasına ise, “Öldürmek için mi yoksa onu dışarı çıkarmak için mi?” sorusuyla karşılık verdi.

Yayınlanma Tarihi:12:54,