SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Denizli Emniyet Müdürlüğü’nün organize ettiği “Hayata pas ver” projesi için Denizli’ye gelen AK Parti Milletvekili ve eski milli futbolcu Hakan Şükür, Galatasaray’a Schalke maçı öncesi uyarıda bulundu. Şükür, “Galatasaray ne kadar formda olursa olsun, bir Alman takımıyla oynayacağını unutmamalı. Çok dikkatli olmalı” dedi. Galatasaray’ın yeni transferi Drogba’nın kaliteli bir oyuncu olduğunu vurgulayan Hakan Şükür, “Aynı dönemde Galatasaray’da bulunsaydık yan yana oynamamız mümkün değildi. Çünkü aynı tarz futbolcularız” şeklinde konuştu.

Hakan Şükür’ün de içinde bulunduğu THY’ye ait uçak sis nedeniyle Denizli Çardak Havaalanı’na inemedi. Uçak İzmir’e inerken, Denizli’ye karayolu ile gelen Şükür, Pamukkale Üniversitesi’ndeki panele yaklaşık 1 saat gecikti. Panelde sesi kısık olduğu için konuşmayan Şükür, “Zor bir yolculuk yaptım. Başka sefere konuşacağım” dedi.

“SNEIJDER HAZIR DEĞİL”

Panel sonrası gazeticilerin sorularını yanıtlayan Hakan Şükür, Galatasaray’ın Drogba ile Sneijder’i transfer etmesinin çok önemli olduğunu, iki futbolcunun da takıma büyük katkı sağlayacağını söyledi. Şükür şöyle konuştu: “Drogba çok kaliteli oyuncu. Ben Galatasaray’da iken, Drogba gelseydi sanırım yan yana oynayamazdık. Çünkü, ikimiz de hemen hemen aynı tipte oyuncularız. Gerek Drogba gerekse Sneijder Galatasaray’a büyük katkı sağlayacak. İki oyuncu da dünya vizyonundaki oyuncular. Ama Sneijder henüz hazır değil. Çünkü, Galatasaray’a gelmeden önce uzun süre futbol oynamadı. Uzun süredir Avrupa arenasında görünmüyor. İkisi de mantıklı transfer. İki futbolcu için de Şampiyonlar Ligi büyük şans. Galatasaray bu yıl geçen yıldan aldığı rüzgarla başarılı bir süreç yaşıyor.”

“GALATASARAY ZORLANACAK”

Fenerbahçe’nin de UEFA Avrupa Ligi’nde başarılı sonuçlar aldığını ve yolunun açık olduğunu ifade eden Şükür, “Umarım Fenerbahçe ile Galatasaray sonuna kadar giderler. Hem moral, hem ülke puanı için bu çok önemli. Schalke maçı kolay gibi görünüyor. Galatasaray tam kadro. Rakipte eksikler var, formsuzlar. Bu durum Galatasaray için dezavantaj olabilir. Çünkü, Şampiyonlar Ligi’nde hiç yenilmeyen bir takımla oynayacağız. Her şeyden önemlisi rakip bir Alman takımı. Alman takımlarının oyun içindeki disiplinini, maçı kesinlikle bırakmaması Galatasaray’ın işini zorlaştırabilir. Beklentimiz Galatasaray’ın turu geçmesi ama Galatasaray Alman takımıyla oynamanın zorluğunu yaşayacaktır” diye konuştu.

BAKKAL: ŞİDDETE PRİM YOK

Denizli Emniyet Müdürlüğü ile Pamukkale Üniversitesi tarafından düzenlenen “Sporda şiddet ve düzensizlik” paneli, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda yapıldı. Paneli AK Parti Denizli Milletvekillleri Mehmet Yüksel, Nihat Zeybekci, Nurcan Dalbudak ve Bilal Uçar da takip etti. Panele konuşmacı olarak Hakan Şükür’ün yanı sıra Karabükspor Teknik Direktörü Mesut Bakkal, TSYD Asbaşkanı Gazeteci Fatih Doğan, eski hakemlerden Sadık Deda, Beşiktaş Yöneticisi Seyit Ateş, TFF İcra Kurulu üyesi Edip Eren, Spor Toto Teşkilatı Başkan Yardımcısı Burak Aslan konuşmacı olarak katıldı.

Karabükspor Teknik Direktörü Mesut Bakkal, teknik adam olarak kendisinin şiddeti körükleyen hareketlere, davranışlara asla prim vermediğini söyleyerek, “Lua Lua, İbrahim Toraman’a kafa vurdu, biz kendisine ağır para cezası verdik. Ahmet İlhan, Bursaspor maçında hakeme kötü davranışta bulundu, bu oyuncumuzu da cezalandırdık. Hakemden özür diledikten sonra spor kamuoyundan da özür diledik. Ben teknik adam olarak şiddeti abartan futbolcularla bir sonraki sezon çalışmıyorum. Teknik adam olarak benim elimden bu geliyor. Kulüpler, federasyon, ilgili kurum ve kişiler üzerine düşeni yapmalıdır” dedi.

DOĞAN: YORUMCU DEĞİL AMİGO

TSYD Asbaşkanı Fatih Doğan ise, sporda şiddeti medyanın körüklediğine dair yapılan yorumlara hak verdiğini ama bunu körükleyenlerin gazeteci olmadığını söyledi. Doğan şu değerlendirmeyi yaptı: “Televizyon ekranlarında futbolu yorumlayanların yüzde 80’i maç bile izlemeden yorum yapıyor. Bunlar yorumcu değil amigo. TSYD olarak biz bu kişileri maçlara akredite bile etmiyoruz. Ama maalesef toplumda medya mensubu olarak biliniyorlar. Bu böyle değil. Medyada acımasız bir düzen var. Medya da amigolar ile gazetecileri birbirinden ayırmalıdır. Ben Beşiktaşlıyım, 20 yıldır bu kulübe üye olmadım. Çünkü, gazeteci olarak benim objektif davranmam lazım. Bir de sahaları kapatma cezası çağ dışı bir uygulama. Kombine bilet alan biri İnsan Hakları Mahkemesi’nde dava açsa kazanır. Suçu işleyen birey cezalandırılmalıdır, kurumlar değil.”

ATEŞ: “TEHDİT EDİLİYORUZ”

Beşiktaş Yöneticisi Seyit Ateş ise, bu sezon kimseye bedava bilet ve kombine bilet dağıtmadıklarını belirterek, “Geçmişte çok dağıtılmış. Şimdi bizi tehdit ediyorlar. “Sahaya gireriz, ceza alırsınız’ diyorlar. Sahaya da girip ceza almamızı sağlıyorlar. Bu sistem değişmelidir. Kulüpler ceza aldığı sürece rant beklentisi içinde olanlara prim verilmeye devam edilir” şeklinde konuştu.

Hakan Şükür ise, statlarda insanlık dışı işlerin olduğunu söyleyerek, “Bu konuda doluyum ama sesim çok kısık. Zor bir yolculuk yaptım. Başka sefere konuşacağım” dedi. Diğer panelistlerde sporda şiddetin önüne geçilmesi için yapılanlar ve yapılması gerekenleri açıkladı.

Yayınlanma Tarihi:20:58,