SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hata yapan kaybetti

18 Şubat 2013

Sezonun belki de en erken kırılan maçı oldu; Bamba'nın kendi kalesine gol attığı 11. dakikaya kadar oyun dengeleri bireysel hata yapanın kaybedeceğini bağıra bağıra söylüyordu. Çünkü zemin kötüydü ve iki takım da önce hücumu düşünüyordu. Çünkü Fenerbahçe'ye puan farkını kısaltmak, Trabzonspor'a ise Tolunay hocayla ivme kazanmak için önce 3 puan lazımdı. İşte orada hem Egemen hem de şans faktörü devreye girdi. Üst üste iki kez gole yaklaşan Trabzonspor, ikisinde de Egemen'e takıldı ve hemen arkasından kendi kalesine hiç yoktan bir gol atınca zihinsel olarak tamamen çöktü…

TURNE

Kısacası iki teknik adamın da maç öncesi çizdiği taktik tahtasını boşa çıkartan bir 11 dakika, iki 11'in de kaderini değiştirdi. Mersin, Bate Borisov ve Trabzonspor maçları bu sezonun kader noktasıydı. Ve Fenerbahçe, en kötü haliyle bu 3 maçta da mantıklı sonuçlar aldı. Asıl mesele bu. Bu 3 maçın kazandırdığı motivasyon ve özgüven, alınan puanlardan daha değerli. Bunu sezon sonunda anlayacağız.

Tekrar maça dönersek; Fenerbahçe'nin bu 3. deplasman maçında da gol yememesi tarihe geçen gol yeme istatistiği açısından çok mühim. Ayrıca 2-0'dan sonra takımın aktif dinlenmeye geçmesi ve Sow- Webo ikilisinin daha fazla yıpranmadan kenara gelmesi mantıklıydı. Trabzonspor ise 3 noktada çöktü; ağır adamlarla rakip savunma arkasına sarkmaları imkansızdı, Colman yine büyük maçların küçük adamını oynadı ve en son ama en önemli madde: ilk 11 dakikadaki şoku atlatamayan bir takım “büyük takım” sıfatını kaybetmiş demektir.

İSTİFA

Ama neden? Cevap; Sadri Şener! 2 senedir kulüp yönetim politikasını sadece Fenerbahçe üzerinden yürüten Sadri Şener'e istifa sesleri de dünkü Fenerbahçe maçında yükseldi. Buna ister tesadüf deyin ister evrenin şaşmaz matematiği. Ama bir şey kesin; psikolojik eğrinin en dibine vurmuş Fenerbahçe, hala ölüm kalım mücadelesini sürdürürken, Trabzonspor Avni Aker'i cehennemden misafirhaneye çevirdiğini gösterdi. Hiçbir imada bulunmadan; bu takım malum yılın şampiyonuysa nasıl bu hale geldi? Yok şampiyonu değilse, neden geliştirilmedi? Cevap dünkü maçta, “şans faktörü” demeden, tekrar izleyin.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek