SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Geçen sezon aktif futbol yaşantısına nokta koyan Ayhan Akman, ‘'Eğer Drogba'da burayı Katar ile karıştırmayıp son durak olarak görmezse Galatasaray'a çok büyük değer kazandırır, inşallah Drogba bu düşünce ile gelmiştir Türkiye'ye'' dedi.

BEKLENTİLER ÇOK YÜKSEK OLDUĞU İÇİN GALATASARAY'IN FUTBOLU TATMİN EDİCİ GÖZÜKMEYEBİLİR

Bugün TV'de Özgür Sancar ile Yakup Çınar'ın sunduğu Sporextra programına stüdyo konuğu olan Ayhan Akman, ‘'Maçta iki ayrı görüntü vardı. Galatasaray takımı bu sene her maçta kazanacak kadar oynuyor. Çok tatmin ettiği söylenemese de kazanmayı bir şekilde başarıyor. Oyuncular galibiyet golünü bulduktan sonra, kendimizi yormayalım diye bir psikolojinin içerisinde olabilirler. Ama bazen oynadığı futbolla taraftarlarını tatmin edemiyor, bunun sebebi ise kadro yapısının gerçek anlamda çok derin ve kaliteli olması. Bu yüzden herkes biraz daha etkili ve göze hoş gelen futbol bekliyor Galatasaray'dan. Bütün olumsuzluklara rağmen takım her geçen gün çok daha iyi olacak. Şampiyonlar Ligi arifesinde bu üç puan Galatasaray adına çok önemliydi'' dedi.

ANTRENMANLARA GİDİP DROGBA'YI İZLEYECEĞİM

Ayhan Akman, ‘'Maçı Drogba öncesi ve sonrası diye konuşmak gerekir. Bu kadar hazır olmadan etkili olabilmesi çok önemliydi. Şu anda bence yüzde 50-60 ile oynadığını düşünüyorum, bunun üzerine çıktığı noktada tam performans alınacaktır ki maç eksikliği çok önemlidir bir futbolcuda. Drogba Allah vergisi bir fiziğe ve çok üstün özelliklere sahip bir futbolcu. Türkiye'de de çok kaliteli futbol almamasına rağmen ikili mücadeleye dayılı bir oyun var, o yüzden Drogba Galatasaray için çok önemli bir futbolcu olacak. Arkadaşları ile uyum sürecini atlattıktan sonra çok daha mükemmel bir Drogba seyredeceğiz. Zaman zaman antrenmanlara gidip Drogba'yı seyredeceğim, hem camia açısından hem de Türkiye için çok önemli bu tip futbolcular. Attığı ilk gol dünya basının manşetlerini süsledi, Galatasaray'a büyük katkılar sağlanacağını düşünüyorum.  Eğer Drogba'da burayı Katar ile karıştırmayıp son durak olarak görmezse Galatasaray'a çok büyük değer kazandırır, inşallah Drogba bu düşünce ile gelmiştir Türkiye'ye'' şeklinde konuştu.

TRANSFERLER ZAMANLAMA BAKIMINDAN ÇOK DOĞRU ANDA YAPILDI  

Ayhan, ‘'Son Şampiyonlar Ligi kupasını 8 ay önce kaldıran bir futbolcu Drogba , çoğu futbolcuya nasip olmayacak başarılara imza atmış bir yetenek, İngiltere Lig'inde yaptıkları ortada, Galatasaray bir futbolcudan daha fazlasını transfer etti diyebilirim. Sneijder ve Drogba transferleri zamanlama bakımından tam zamanında yapıldı diyebilirim. Bu transferleri Türk Sporuna  ve Galatasaray'a kazandıranlara teşekkür etmek  gerekir'' ifadelerini kullandı.

EMRE'NİN DÖNÜŞÜ BÜYÜK KAZANÇ; SOW VE WEBO ÇİFT FORVET OYNAMALI. BU FENERBAHÇE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Fenerbahçe'deki durumu da değerlendiren Ayhan Akman, ‘'Emre'nin tekrar geri dönmesi Fenerbahçe adına bir kazanç olacaktır. Emre Türkiye'nin en önemli ön liberolarından bir tanesi, Webo'nun da transfer edilmesi Fenerbahçe'de yeni bir kan akışı sağlamıştır. Bence Webo'nun transferinden sonra Fenerbahçe çift forvet oynarsa çok daha etkili olacaktır. Sow'un sol kanatta oynaması Fenerbahçe'ye  faydadan çok zarar getiriyor, zaten Sow da istem dışı kendini maç içerisinde ceza sahası içerisine atıyor ve daha etkili oluyor. Sol ve Sağ açık oynamak bence çok daha farklı özellikleri olan oyuncularla oynanıyor, Sow'un bu kanatta başarılı olacağını düşünmüyorum. Webo ile Sow gibi iki forvetiniz varsa çift forvet üzerine oyunu kurmalısınız bu benim düşüncem ama Aykut Kocaman'ın düşüncelerini bilemiyorum bakıldığında Fenerbahçe gol yollarında sıkıntı çekiyor. Cristianı'da Kocaman tek forvetin arkasında oynatmaya çalışıyor bence onun yeride orası değil diye düşünüyorum. Alex ile Cristian farklı tip oyuncular. Cristian bu bölgede başarılı olamıyor. Meireles, Cristian, Emre ve Topal dörtlüsünden ancak ikisi sahada olursa Fenerbahçe başarılı olcaktır. Bu futbolcuların hepsi çok kaliteli ama aynı anda sahada olmaları stratejik değil. Fenerbahçe'nin sorunu genel anlamda bu'' şeklinde konuştu.

MEIRELES KIRMIZI KART GÖRMEK KONUSUNDA İSTİKRARLI BİÇİMDE DEVAM EDİYOR

Meireles'in gördüğü kırmızı karlar nedeniyle kızağa çekilmesinin doğru bir uygulama olmayacağını dile getiren Ayhan Akman, ‘'Meireles geldiğinde ilk kırmızı kartımı gördüm diyordu ama artarda gördüğü kırmızı kartlarla bu rekorunu da egale etti. İstikrarlı bir şekilde kart görmeye devam ediyor. Meireles'in BATE maçında erken atılması Fenerbahçe'yi büyük sıkıntıya soktu. Allahtan ters bir skor olmadı o yüzden bu konunun üstünde çok durulmadı. Aykut Kocaman'dan gelebilecek olası kadrodan kesme cezaları olmamalı diye düşünüyorum. Ceza verilecekse bu maddi anlamda olmalı. Çünkü bir oyuncu oynatılmadığında performansı daha da geriye gider. Akılcı bir çözüm değildir'' dedi.

SCHALKE'NİN DURUMU GALATASARAY'I YANILTMAMALI. ÇOK DİKKATLİ OLMAK GEREKİYOR

Schalke maçı için de uyarılarda bulunan Ayhan Akman, ‘'Galatasaray'ın üzerindeki baskı Schalke maçı öncesinde günden güne artıyor ama Schalke'nin kötü gidişi ve sakatlıkları , Galatasaray'ında  yaptığı Drogba ve Sneijder tranferleri Galatasaray'ı her yönden favori yapıyor. Ama her şeye rağmen Alman takımları her zaman ciddiye alınması gereken rakiplerdir. Durum öyle bir hal aldı ki Galatasaray mutlaka turu geçmeli diyor herkes. Schalke'nin bu durumu ve basında yazılanlar oyuncuları ve hocayı rahatlatmış olabilir. Bu durum Galatasaray adına dezavantaj olabilir. Mutlaka Fatih hoca o uyarıları yapmıştır'' diye konuştu.

BEŞİKTAŞ'IN ŞAMPİYONLUK ŞANSININ AZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. PROBLEMLER VAR

Son olarak Beşiktaş'la ilgili değerlendirmeler yapan Ayhan Akman, ‘'Dünkü maç çok enteresan bir maç oldu. Gaziantepspor'un maçta gol atma gibi bir ihtimali yok gibiydi sanki ama bir anlık konsantrasyon eksikliği bu sonucu getirdi. Küçük detaylar futbolda büyük sonuçlar doğuruyor.  Orada yapılan ufak hatalar birleşerek büyük bir hata oluyor ve sonucunda da takımınıza gol yedirebiliyor. Beşiktaş sıkıntılı bir durumdan geçiyor. Böylesine dönemlerde rakibinizde 10 kişi kalmışken ve takım 1-0 öndeyken ne yapıp ne edip o maçı kazanmaları gerekiyordu ama başaramadılar. Beşiktaş bunu bu sezon çok sık yaşadı. Samet Hoca'nın da dün yaptığı açıklamalara bakılırsa oda bu duruma çözüm aradığını söylüyor. Ama oda bu gollerin tamamen spontane gelişen ataklardan olduğu için herhangi bir çözümünde kolay olmadığını dile getiriyor. Oyuncuları da bir şekilde konsantre etmeye çalışmalı hoca.

Beşiktaş'ın bu sezonki kadrosunun şampiyonluk yolunda yetersiz olduğunu düşünüyorum. Niang'ın gelişi belki bir nebze forvet bölgesini rahatlatmış olsa bile oda hazır bir oyuncu olmadığını dün izleyenlere gösterdi. Fizik olarak çok düşmüş. Beşiktaş'ın önemli problemleri olduğunu söyleyebilirim'' ifadelerini kullandı.