SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Chelsea’de İspanyol oyuncular ve teknik adamlar dikiş tutturamıyor.  İspanyol menajer Rafa Benitez geldiği günden bu yana eleştiriliyor. Bir diğer İspanyol Fernando Torres ise gösterdiği kötü performans ile eleştiri yağmuruna tutuluyor.

Bir başka İspanyol Oriol Romeu dizindeki sakatlık nedeniyle sezonu kapattı. Chelsea’da bir türlü istikrar sağlayamayan İspanyol oyuncuların arasında Juan Mata bir istisna. Kişiliği ve yetenekleriyle Chelsea’nin İngiliz futbolundaki kötü imajını bir yumuşatmayı başarıyor.

Rakamlara bakıldığı zaman Mata’nın Chelsea’deki önemi daha net anlaşılıyor. Bu sezon 10 gol ve 9 asistle oynayan İspanyol yıldız, takımının attığı gollerin yüzde 34.5’ine direkt katkı sağladı.

Manchester United formasıyla harikalar yaratan Robin van Persie’yi bile yılın oyuncusu olma konusunda geride burakabilir. Fernando Torres’in istikrarsız görüntüsü, Eden Hazard ve Oscar’ın İngiliz futboluna uyum süreci ve Frank Lampard’ın geleceğindeki belirsizlik, Juan Mata’nın kadrodaki en güvenilir adam olmasını sağladı.

Goal.com