SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Koskoca 27 senelik teknik direktörlük hayatında 27 farklı takımın başında çıktı Yılmaz Hoca. Hiçbir zaman yılmadı. Peki biliyor muydunuz Yılmaz Hoca’nın hiçbir takımdan kendi isteğiyle ayrılmadığını , hiçbir takıma dava açmadığını. Muhtemelen bilmiyoruz. Sadece bildiğimiz şey 27 sene 27 farklı takım diye gülüp geçiyoruz. Peki bu kadar başarısız mı Kurt Hoca?

Her anlaşmayı kovulsa da yırtan Vural'a ‘başarısız’ damgasını vurmak kimin haddine? Türkiye’de 3 kez Yılın Teknik Direktörü ödülünü almış kaç adam var? Yeterli şartlar oluşturulduğunda başarılı olacağına inandığım nadir Türk hocalarından biri. Ancak kimsenin bu şansı vermeye yüreği yetmeyecektir.

Asıl konuya gelirsek; Neden kaybediyor biliyor musunuz Yılmaz Hoca? Her yere yardım etmek için koştuğu için. Uzatılan her eli geri çevirmediği için. Örneği ise geçen sene sonunda Bank Asya Ligi’nde mücadele eden Sakaryaspor'un başına düşmesi kesinleşmişken gelmesiydi. Neden Sizce? Peki takıma ne yapabilirdi? Ne yaptı? 1 kuruş almadan, servisi bile olmayan, deplasmana gidemeyen takımı kendi arabasıyla götürdü. 15, 16, 17 yaşındaki gençlerle yüreklerini ortaya koyarak çalışmaya başladı. 50 yıllık çınarı kurtarmak için Dubai'deki projelerini bırakarak doğduğu şehri kıramadı ve sonucu bile bile geldi. Ne yapabildi peki? 14 maçta görev aldı ve galibiyet alamadı. Ki zaten bu normaldi. Ancak evinde 7 yiyen takım, fark yemeyi unuttu. Her maçta yenilse de 2 farkla sadece 2 maçta yenildi. Galibiyet alamadı belki ama takımı sahada ezilmedi. Takımını bile kuramazken, antrenman yapamadı. Sonuç normaldi. Ancak hocanın hanesine yine yenilgi yazıldı. İşte bunu bilmeyenler gülüp geçer..

Peki şimdi ne yapıyor Yılmaz Hoca?.. Kariyerine Elazığspor'da devam ediyor. Son durum ne peki, ne değişti biraz da buna bakalım. Ligin 8. haftasında göreve geldiğinde yine düşme adayı bir takıma imza atarken korkmadı. 4 puanı olan takıma gözünü kırpmadan kim imza atabilirdi? Kendi kurmadığı takımda 10 maçta 13 puan topladı. Daha sonra kendi istediği transferlerle takımı değiştirdi. Ligin ikinci yarısında Fenerbahçe ile deplasmanda oynadığı maçta son saniyede galibiyeti kaçırmasını dile getirmemek olmaz. Ardından  Trabzon’u 3-1 ile geçmesini bildi ve ilk 4 maçta 5 puan daha topladı.

Genel olarak iki istatistikle konuyu kapatalım. Son 7 senede 23 maçta son dakika/saniye golleriyle puan ya da puanlardan olmuş Yılmaz Hoca. Dile kolay 23 maç. Belki de o son saniye golleri olmasaydı gülmezdiniz değil mi ‘başarısız hocaya’. Fenerbahçe’ye kariyerindeki tüm maçlarda 17-16 üstünlüğü var. Yani hangi takımla olursa olsun kısıtlı kadrosuyla 17 kez devirmiş Fenerbahçe’yi. Bu kadar da küçümsenecek başarısı yok bence…

Kısıtlı imkanlarla düşmesine kesin gözüyle bakılan takımlarda görev yapıp her şeyi göze alan hoca? Sizce başarısız mı? Bence değil. Kimsede olmayan o cesaretli yüreğiyle; ligde ilk üçü kesinlikle hak ediyor. Belki de ismi Del Bosque, Rijkaard , Aragones, Hiddink, Skibbe vs olmadığı için kaybetmiş olabilr mi?

ÜMİT BERBER

Yayınlanma Tarihi:13:09,