SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sen de haklısın Meireles, geldin gördün Türkiye’yi, kulüpleri, taraftarı biraz da alışılmışın dışına çıkayım dedin ne de olsa para akıyor hesaba…

Herşey Arenada’ki derbide başlamıştı aslında. Yüksek maliyeti ile yıldız kategorisinde transfer edilen futbolcu beklenen performansından çok uzak iken bizler her zamanki gibi uyum sorunu alışacaktır diyerek kendimizi avuttuk. Ve yıldız futbolcu, derbide haklı olarak gördüğü kırmızı kart sonrası yaptığı hareketler ile medyanın hatta diğer ülkelerin de en çok konuşulan futbolcusu haline geldi. Sebebi ise tükürdü mü? tükürmedi mi? Utanç verici bir durum. Biz futbolcunun gollerinden etkileyici performansından değil; evet, terbiyesizce bir hareketinden konuşuyoruz. Kulüp ısrarla futbolcusunun arkasında, taraftarlar hatta biraz daha abartalım takım arkadaşları arma öptüler iyi yaptın Raul bir daha yap dercesine… Bir de buna TFF katıldı, “Adam haklı beyler” dedi. Eee tabi kambersiz düğün olmaz…

Tarih 14 Şubat, Fenerbahçe kulüp tarihinin son yıllardaki önemli maçlarından birine çıkıyor; hava kötü, zemin kötü, deplasman maçı ve en önemlisi Avrupa Kupası maçına çıkıyorsun. Oynadıkları kötü futbola rağmen hoca tarafından Kuyt, Meireles, Baroni, Volkan ilk 11’de kendilerine yer bulan isimler. Maç başlar ve 4. dakikada Meireles sanki daha önce düşmanı olduğu bir takıma bir futbolcuya karşı henüz ortada bir sertlik yokken, takımlar daha ısınmamışken, rakibine profesyonellik dışı demiyorum; insanlık dışı bir hareket yapıp takımını 86 dakika 10 kişi oynamaya mahkum bırakıyor. Bir an Türkiye Ligi’nde oynadığını sandı galiba. Olayın birçok açıdan incelenmesi gerek, ancak ben futbol ile ilgili olan kısmında birkaç cümle söylemek isterim:

Sevgili Meireles, bilmiyorum gözünde Fenerbahçe ve Türkiye Ligi nasıl bir yere sahip. Unutma ki burası senin babandan kalan bir çiftlik veya mahalle takımı değil. Kazandığın paranın hakkını ver, topunu oyna o zaman bu taraftar yapacağın bazı hatalara göz yumacaktır ama sen de hiçbiri yok yazık ki. Bizler sana ve senden önce gelen birçok futbolcuya hak ettiğinizden fazla değer veriyoruz. Yazık ki kulüplerimiz sizin gerçek değerinizin dışındaki paraları sizlere verip buraya getiriyorlar. İngiltere, İspanya, İtalya ve daha birçok ülkede yapamayacağın, yapmadığın hareketleri burada yapabilme cesaretini verenleri kutlamak gerek. Şimdi çıkıp tekrardan daha yüksek sesle hayır Meireles tükürmedi; o heraketlerin anlamı o değil, o tekmeyi kasıtlı olarak atmadı diyelim. Kusura bakma Meireles, Türkiye’de kurum ve kuruluş olmak üzere arkanda dururlar ama UEFA bizimkilere benzemez canını yakarlar. Bunlar kulüplerimize birer örnek teşkil ediyor ama ne yazık ki kulüplerimiz gözlerini kapamış kulaklarını tıkamış görmeden duymadan inada getiriyorlar, arkasında duruyorlar. Bakalım ne zaman akıllanacağız. Bu yanlışlardan vazgeçeceğiz.

Nijerya milli takım oyuncusu Celtic stoperi 13 şubatta oynanan Juventus maçında sahadayken, bir gün sonra oynanan maçta Yobo henüz takıma katılmamış. Sorun kimde düşünelim kendi kendimizi kandırıp da büyüyoruz falan gibi hayallere kapılmayalım kendi yağımızda kavrulup gidiyoruz yıllardır da böyle.

İşte böyle bir ortamda ne yapsın Raul Meireles…

TAHA TAŞKESENLİOĞLU

Yayınlanma Tarihi:13:07,