SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

85 ‘lik teke New Orleans Saints’in takım sahibi Tom Benson, geçtiğimiz günlerde New Orleans Hornets’ı, NBA yönetiminden çok cüzi bir miktara satın aldı. Bu cüzi miktarın yarattığı yatırım açığından ötürü olsa gerek bir hayli iddialı girdi NBA ortamına NFL dünyasının aksi ihtiyarı. New Orleans Hornets’in franchise ismi ve logosu kesin olarak değiştirilecek bu amca tarafından(dolayısı ile benim paraya kıyıp takım ürünleri getirtme işim de bir süre ertelenmiş oldu). Değiştirmesi çok yaralayıcı değil, ne de olsa Hornets, Charlotte döneminden kalma o şehrin temsili bir ismiydi. Lakin yaptığı çıkış biraz daha farklı oldu “Jazz” ismi bizim hakkımızdır dedi.

Bu çıkış esasında sağlam bir temele dayanmıyor değil. Amerigo’da Jazz dendiğinde kimsenin aklına Utah şehri gelmez. Utah’ın basketbol takımı ve New Orleans şehri gelir akıllara. Tek karakteristiği Jazz’dır New Orleans şehrinin. Dolayısı ile New Orleans Jazz, Utah Jazz’dan daha makul gelir bünyeye.

Fakat;

Öncelikle her iki takımın birden aynı isme sahip olması, mantık dahilinde değil, bu seçeneği eleyelim kafadan. Utah’ın da bu kadar üzerine tarih sinmiş bir franchise isminden vazgeçeceğini sanmıyorum, dolayısı ile New Orleans Jazz fikri, en fazla anarşizm kadar gerçekçi bir zemine oturuyor.

Gelgelelim;

Mümkünatı olsun veya olmasın daha önce pek tartışılmamış, mühim bir mevzuyu su yüzüne çıkardı bu tartışmalar. Bir NBA takımı, bulunduğu şehrin takımı mıdır, yoksa o şehirde sadece “kiracı” gibi bulunan, apayrı bir global marka, bir “franchise” mıdır. Senaryoları özetleyip, kafamdaki soruları bur aya dökmem gerekirse; (İş bu senaryolarda, takımların şehir değiştirme ihtimalleri yoksayılmıştır.)

Senaryo 1- Varsayalım ki, o şehirlerin takımları olsunlar. Yani New Orleans Hornets, ismini New Orleans Jazz olarak değiştirir, varoluşuna o isimle devam ederse de, atıyorum bir Chris Paul hala eski New Orleans oyuncusu olarak anılabilir. Şu an bu koşulların NBA’de var olmadığı aşikar. Nitekim New Orleans Hornets yıllar önce Charlotte’dan taşınmış olmasına rağmen, o yıllardaki oyuncular ve tarihi birikim hala New Orleans Hornets takımı tarafından benimsenmekte.

Senaryo 2- Şu an NBA’de bir “Franchise “, bulunduğu şehirden bağımsız olarak bir markadır. Dolayısı ile, “New Orleans Hornets History” değil “Hornets History” dir o. Fakat Tom Benson’ın ortaya attığı şey ilk defa karşımıza çıkıyor. Ola ki gerçekleşti ve “Jazz” ismi, New Orleans’a eklendi. Ne olacak o zaman? Karl Malone bir New Orleans Jazz efsanesi mi olacak? New Orleans’lılar “Aga, Stockton-Malone neydi be?” diye mi dertlere gark olacaklar Orleans birahanelerinde.

Çok karmaşık bir duruma sebebiyet verebilir Tom Benson ‘ın fikri. Gerçekleşme ihtimali çok düşük dahi olsa, kafa karıştırmayı başardı Tom Benson.

MARCEL BALÇIK

Yayınlanma Tarihi:13:05,